Skaidru ir sveika – tiesiog skanaus
Ar ga­li šiais lai­kais kas nors pa­ti­kėt, kad val­džia ofi­cia­liai ska­ti­na še­šė­li­nę pre­ky­bą? 

Juk pilietiškumo maniakai, kuriuos kartas jau sunku atskirti nuo pavlkų morozovų, būtų pasirengę apmokestinti ir išbuožinti kiekvieną ridikėliais ar rūgštynėmis prekiaujančią močiutę. O kur dar viešuosius pirkimus ta apnikusi kontrolierių, tikrintojų, cerberių armija, apie kurios išlaikymo kaštų efektyvumą klausti yra politiškai nekorektiška.

Bet būna dienų lyg tyčia, o gal kaip tik sėkmingų, kai prasipleti akiratį. Važiavau čia pro vieną provincijos mokyklą. Na taip jau išėjo, kad medžiagėlę rinkausi apie regionų reikalus. Ir valgyklėlėn užsukau. O kaip kitaip? Juk tiek daug dabar visur triukšmo apie maitinimą. Verygos komisijos, kova prieš sviestą, mėginimai versti visus žolėėdžiais ir prėskaėdžiais sveikuoliais, propagandos srautas, batonų ir dešrų nuotraukos...

Ne. Čia skundų neišgirdau – visi patenkinti. Tik nugirdau, kad kasos aparatai gali būti čia neprivalomi. Kaip, kaip? Gal aš sapnuoju? O pasirodo, kad ne. Antra mintis buvo apie vaikučių pabiručių maitinimo rinką nuožmiai besidalinančių veikėjų lobizmą. Štai, – pagalvojau sau – ką gali pasiekti didelės įmonės, Seime ar vyriausybėje kam nors durysna spirdamos. Net ėmiausi domėtis, aiškintis. Negi laimi konkursą ir prekiauji kaip nori?

Ir vėl suklydau. Tikroji nuostaba aplankė patyrus, kad išskirtines sąlygas prekiauti kaip nori daiktais panašiais į valgomus oficialiai turi … valstybės ir savivaldybių išlaikomų institucijų darbuotojai ir padaliniai. Tiesa, bandžiau nuvyti šalin negeras mintis – gal tokių mokyklėlių tik viena kita? Pasirodo, irgi ne. Mat taip leista daryti mokyklose, kurios „maitinasi pačios“ – nesamdo jokių ten firmų, viešojo pirkimo tam neorganizuoja. Jei mokyklų 2015 metų duomenimis, buvo daugiau nei 1400, tai pačios maitinosi pusė iš jų. Jei tai ne taip visų nekenčiamo šešėlinio verslo skatinimas – tai kas tada? Štai jums ir kasos aparatai Gariūnuose, ir elektroninės piniginės, apie kurias svaigsta skaidrumo fanatikai.

Dar gražiau, kad tai yra būtent dabartinės valdžios, kuri čia visus oficialiai vaduoja nuo šešėlio ir įsisenėjusios korupcijos, patvirtintas teisės aktas, kuris leidžia mokyklose ir kariniuose daliniuose prekiauti dalykais kažkiek kažkuo ir kažkaip panašiais į maistą be kasos aparatų.

Mat 2017 metų lapkričio 1 dieną įsigaliojo nauja vieno teisės akto redakcija. Patyliukais, be triukšmo buvo pakeistas nuo 2002 metų galiojęs Vyriausybės nutarimas dėl kasos aparatų diegimo naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo. Būtent nuo tos dienos švietimo ir karinės įstaigos (na čia ten kur nuolat skandalai ir auksiniai šaukštai) yra įgaliotos nebesivarginti organizuoti šešėlį per tikrai ar tariamai įtartinas įmones. Galima tiesiog daryti nedeklaruojamą ir neapskaitomą verslą „savo viduje“. Taip lengviau, paprasčiau, pigiau ir net valstietiškai žaliai legalu.

Paskaitykite teisės aktą – skaidriausios per visą Lietuvos istoriją vyriausybės šedevrą. Skaitykite punktus 10.4 ir 10.15. ir mokykitės – valdžioje, kaip šeimoje – čekių nereikia. Skaidru ir skanaus, ponai. Tik labai įdomu – kaip, nevykdant apskaitos, pavyks kontroliuoti garsiuosius, genialiuosius, „nusviestintus“ ir labai labai sveikus mokinukų valgiaraščius, kurie įsigalios jau rudenį? Na ir socialinis ugdymas išeina geras – kam tam mokinukui ar kareivėliui prie kažkokių čekių pratintis?