Už Lietuvą mažesnė Europos valstybė apsipirko – įsigijo naujų legendinių F-16 naikintuvų
„F-16 Figh­ting Fal­con“ nai­kin­tu­vai – tai gy­vos, iki šiol te­be­ga­mi­na­mos le­gen­dos. Mo­der­nios F-16 ver­si­jos vi­siš­kai ati­tin­ka ir šian­die­ni­nius stan­dar­tus ir yra rim­ta jė­ga ore. Dėl to vie­na vi­sai ne­di­de­lė Eu­ro­pos vals­ty­bė ką tik ta­po nau­jau­sia F-16V pir­kė­ja.

Slovakija nemažą 20 amžiaus dalį praleido Čekoslovakijos sudėtyje. Varšuvos pakto valstybė turėjo stiprias oro pajėgas, ginkluotas MIG-29 naikintuvais. Pasibaigus Šaltajam karui Slovakijos rankose liko 12 tokių naikintuvų, kurie tapo šios valstybės oro pajėgų pagrindu. Tačiau tai yra labai seni orlaiviai, kuriuos būtų sunku integruoti į NATO strategiją, todėl juos reikia keisti. Arba naikintuvų atsisakyti.

Tačiau Slovakija naikintuvų atsisakymo rimtai nesvarstė. Slovakija yra pramoninė valstybė, stipri inžinieriais ir techniniu mąstymu, kuris yra tvirtai įaugęs į šios šalies mentalitetą. Naikintuvų atsisakymas, kai oro pajėgos ir specialistai buvo ruošiami ne vieną dešimtmetį nebūtų protingas žingsnis. Tačiau išsirinkti naikintuvą nebuvo taip paprasta. Svarstytas ir pigesnis švediškas „Saab JAS 39 Gripen“, tačiau buvo pasirinktas F-16V.

Slovakijos oro pajėgų MIG-29

Nauji naikintuvai Slovakijai suteiks kitokią reputaciją NATO. Jie taps rimta jėga ore, padės pereiti į visiškai kitą lygį. O galbūt paskatins ir kitas nedideles valstybes į gynybą pažvelgti šiek tiek kitaip.F-16V versija yra pati moderniausia legendinio naikintuvo versija, turinti naujas radarų sistemas, pagerintą ginkluotę, taikymosi sistemas. Tai yra išties pajėgus naikintuvas, tačiau niekaip negalima pamiršti fakto, kad F-16 pirmą kartą į orą pakilo 1974 metais, o tarnybą pradėjo 1978 metais. F-16 buvo kuriamas kaip pigesnis manevringas vieno variklio naikintuvas, galintis prisidėti prie įvairių misijų. Tuo pačiu Šaltojo Karo metu buvo planuojama, kad F-16 galės užpildyti ir JAV draugiškų šalių oro pajėgas, tačiau dabar – jau kiti laikai.

Iš tiesų nemažai šalių F-16 naikintuvų atsisako ir juos keičia moderniais F-35. Tačiau tai nereiškia, kad F-16 nebėra gaminamas. „Lockheed Martin“ neseniai gavo naują F-16V užsakymą, kurį pateikė ne kas kitas, o Slovakija, kuri iki 2023 metų įsigys net 14 šių naikintuvų. Slovakija yra visai nedidelė valstybė, turinti maždaug 5,5 milijonus gyventojų, tai kam jai naikintuvai?

Oro pajėgų išlaikymas ir tokie pirkiniai – didžiulės išlaidos. Įprastai mažesnės valstybės, ypač priklausančios NATO, kliaunasi didesnių kaimynių oro pajėgų galia ir išlaidas karinėms reikmėms skiria kitoms pajėgoms. Ar galite įsivaizduoti naujienas, kad Lietuva perka, tarkim, septynis F-16 naikintuvus? Tikriausiai ne, tačiau Slovakijai šis sprendimas net klausimo nekėlė.