Rusija apie „Iskander“: „dislokavome mes, ir kas dabar?“
Ru­si­jos Vals­ty­bės Dū­mos Gy­ny­bos ko­mi­te­to va­do­vas Vla­di­mi­ras Ša­ma­no­vas pa­tvir­ti­no, kad Ka­li­ning­ra­do sri­ty­je dis­lo­kuo­tos ra­ke­tos „Is­kan­der“.

Raketų kompleksų „Iskander“ dislokavimas Kaliningrade yra suvereni Rusijos teisė ir tai neturi niekam kelti susirūpinimo, nes Rusija niekam negrasina, pareiškė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

„Noriu priminti, kad vienos ar kitos ginkluotės dislokavimas, vienų ar kitų karinių junginių ir taip toliau dislokavimas Rusijos teritorijoje – tai absoliučiai suverenus Rusijos teritorijos klausimas“, – žurnalistams sakė D. Peskovas, komentuodamas pranešimą apie virtinės kaimyninių šalių susirūpinimą sukėlusį „Iskander“ dislokavimą Kaliningrade.

„Rusija niekada niekam negrasino ir negrasina. Bet, žinoma, Rusija turi tokią suverenią teisę. Ir todėl vargu ar tai turi kelti kieno nors susirūpinimą“, – pridūrė D. Peskovas.

Dislokavome, kas toliau?

Pirmadienį apie tai pranešė Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė ir krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

„Joms reikia visko bijoti, nes užsienio infrastruktūros dislokavimas automatiškai patenka į pirmiausiai naikinančių smūgių sąrašą“.

Paklaustas, ar ši informacija tikra V. Šamanovas atsakė: „Dislokavome mes, ir kas dabar?“

Komiteto pirmininkas pažymėjo, kad kompleksų „Iskander“ dislokavimas Kaliningrado srityje yra atsakas į karinių objektų dislokavimą gretimose teritorijose.

Į klausimą, ar turi tos šalys bijoti „Iskanderų“ dislokavimo, V. Šamanovas atsakė: „Joms reikia visko bijoti, nes užsienio infrastruktūros dislokavimas automatiškai patenka į pirmiausiai naikinančių smūgių sąrašą“.

Jis priminė, kad Rusija ne kartą yra pareiškusi, kad adekvačiai reaguos į tas grėsmes, kurios kyla iš kitų valstybių.

Lietuvos krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis anksčiau pirmadienį sakė BNS, kad Rusija „Iskander-M“ sistemų į Kaliningrado sritį atgabeno pirmadienį. Pasak jo, anksčiau Rusija šį raketų kompleksą atveždavo pratyboms, tačiau „šį kartą situacija yra kita – tai yra nuolatinis dislokavimas, turint visą tam reikalingą infrastruktūrą“.

„Raketos „Iskander“ 12 val. turėjo būti iškraunamos Kaliningrado uoste“, – BNS sakė R. Karoblis.

Sausio 31 dieną Rusijos gynybos ministerija buvo pranešusi, kad Kaliningrado srityje sukurta infrastruktūra „Iskander“ dislokavimui. Buvo skelbta, kad šiais kompleksais ketinama apginkluoti 152-ąją gvardijos raketų brigadą, kuri bazuojasi Įsrutyje (Černiachovske).

Pasak Vakarų ekspertų, branduolinį užtaisą galinčios nešti „Iskander“ raketos yra skirtos tiksliai naikinti taikinius, esančius už 50–500 kilometrų. Taigi, Kaliningrado srityje laikomi kompleksai potencialiai galėtų smogti taikiniams kaimyninėse valstybėse, NATO narėse – Baltijos šalyse ir Lenkijoje, taip pat pietų Švedijoje.