Naujos raketos, senos kalbos Pergalės dieną Maskvoje
Ru­si­jai mi­nint per­ga­lės prieš na­cis­ti­nę Vo­kie­ti­ją 73-ią­sias me­ti­nes Mask­vos Rau­do­no­jo­je aikš­tė­je vy­ko tra­di­ci­nis ka­ri­nis par­adas, ste­bint anks­čiau šią sa­vai­tę ket­vir­tai ka­den­ci­jai pri­saik­din­tam pre­zi­den­tui Vla­di­mi­rui Pu­ti­nui.

Nacių kapituliaciją 1945 metų gegužę daugelis rusų laiko svarbiausia ne tik XX amžiaus istorijos, bet ir dabarties data.

„Mūsų žmonės kovojo iki mirties. Nė viena šalis nebuvo susidūrusi su tokia invazija“, – savo kalboje pabrėžė V. Putinas, maždaug 13 tūkst. karių dalyvaujant idealiai surežisuotame kariniame spektaklyje.

Pasveikindamas saulėtą rytą susirinkusią minią, kurioje buvo daugybe medalių apdovanotų veteranų, Rusijos prezidentas pasakė, kad „tai šventė, kuri visuomet buvo, yra ir visuomet bus šventa kiekvienai šeimai“.

Rusijoje tebegyvena maždaug 1,6 mln. žmonių, pripažįstamų Antrojo pasaulinio karo veteranais. V. Putinas kritikavo tuos, kurie, pasak jo, bando perrašyti istoriją ir sumenkinti Sovietų Sąjungos vaidmenį nugalint nacius. „Šiandien žmonės bando ištrinti mūsų liaudies žygdarbį išgelbstint Europą nuo vergijos, nuo išnykimo, nuo holokausto siaubo, suklastoti, perrašyti ir klaidingai interpretuoti karo įvykius, – perspėjo V. Putinas ir pridūrė: – Mes neleisime jiems to padaryti.“

Rusijos gynybos ministerija nurodė, kad parade dalyvavo 13 tūkst. karių, 159 karinės technikos vienetai, taip pat 75 lėktuvai ir sraigtasparniai. Per šį renginį pirmąkart pademonstruota naujos ginkluotės pavyzdžių, nors didžioji jų dalis jau išbandyti per konfliktą Sirijoje. Tarp karinės technikos naujovių buvo parodyti 5-osios kartos naikintuvai Su-57 ir modernizuoti naikintuvai MiG-31K, nešantys hipergarsines sparnuotąsias raketas „Kinžal“. Raketų sistemas „Kinžal“ V. Putinas pristatė kovo mėnesį pateikdamas savo metinį pranešimą. Tuomet jis pažymėjo, kad šios raketos gali „įveikti visas egzistuojančias“ ir visas būsimas oro ir raketinės gynybos sistemas“. Žiūrovai taip pat pirmą kartą pamatė bepilotes skraidykles „Korsar“ ir „Katran“, kibernetines karines mašinas „Uran 6“ ir „Uran 9“, tankų palaikymo kovinę mašiną „Terminator“, skirtą naudoti karo zonose su branduoliniais ir masinio naikinimo ginklais. Išminavimo robotus „Uran 6“ kariškiai yra panaudoję Sirijos Palmyroje ir Alepe. „Uran 9“ yra tankas robotas.

Paradui pasibaigus V. Putinas padėjo vainiką prie Nežinomo kareivio kapo. Į Aleksandro sodą prie vakarinės Kremliaus sienos Rusijos prezidentas atėjo pėsčiomis iš Raudonosios aikštės. Vainiko padėjimo ceremonijoje dalyvavo du užsienio vadovai – Serbijos prezidentas Aleksandras Vučičius ir Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu. Prieš tai jie stebėjo paradą.

Pernai gegužės 9-osios iškilmėse Maskvoje drauge su V. Putinu dalyvavo Moldovos prezidentas Igoris Dodonas, o 2016 metais – Kazachstano prezidentas Nursultanas Nazarbajevas.