Mokslininkas apie Vladimiro Putino išgirtas raketas: tokių nebūna
Va­kar Ru­si­jos pre­zi­den­tas Vla­di­mi­ras Pu­ti­nas par­eiš­kė, kad nuo šiol vi­sas pa­sau­lis tu­rės įsik­lau­sy­ti į tai, ką sa­ko Ru­si­ja, nes jos ar­se­na­le at­si­ra­do ne­va ne­nu­mu­ša­mos nau­jos kar­tos ra­ke­tos. Nau­jie­na nu­ste­bi­no net ir Ru­si­jos moks­li­nin­kus, ku­rie gūž­čio­ja pe­čiais ir sa­ko, kad pre­zi­den­to iš­gir­tos tech­no­lo­gi­jos ne­eg­zis­tuo­ja.

Skaitydamas metinį pranešimą Federaliniam susirinkimui, Vladimiras Putinas pareiškė, kad Rusijos Strateginės paskirties pajėgos nuo šiol turi naujos kartos balistines raketas „Sarmat“, kurios prezidento žodžiais, yra „grėsmingas ginklas“, o netrukus turės ir visiškai naujas raketas, kurių negali numušti jokios dabar egzistuojančios arba kuriamos priešlėktuvinės ir priešraketinės gynybos sistemos.

Prezidentas tiesioginiame eteryje ne tik papasakojo apie balistines raketas (kurios, kaip pasirodo net nėra balistinės, nes neva nepriklauso nuo balistinės trajektorijos), bet ir pademonstravo kompiuterinės animacijos filmuką, sukėlusį audringas klausytojų ovacijas.

Bene esminis, anot Rusijos vadovo, naujų raketų privalumas – gebėjimas be perstojo manevruoti, nes tai leidžia branduolinis raketos variklis.

Federalinio susirinkimo deputatus prezidento kalba ir filmukas nudžiugino, o mokslininkus suglumino. Kaip leidinio „The Insider“ rusiškai versijai sakė Kosmoso politikos instituto vadovas Ivanas Moisejevas, tokių raketų Rusija negali turėti, nes tai – neįmanoma.

„Skaičiau Putino pranešimo ištraukas. Ten kažkokia painiava: tokie dalykai neįmanomi, o ir apskritai nereikalingi. Į sparnuotąją raketą neįmanoma įmontuoti branduolinį variklį. O ir nėra tokių variklių. Dabar kuriamas panašus megavatinis variklis, bet jis – kosminis. Ir žinoma, jokių bandymų 2017 metais negalėjo būti, dar gerai jei 2027 metais kažką panašaus pavyktų išbandyti“, – stebėjosi mokslininkas.

„Taip pasakyti, kad praėjusiais metais vyko bandymai... O kur kūrimo dešimtmečiai? Sovietų Sąjungoje, tačiau visų idėjų įdiegti branduolinius variklius į ne kosmosui skirtus orlaivius ir raketas atsisakyta šeštame praėjusio amžiaus dešimtmetyje“, – teigė Ivanas Moisejevas.

Mokslininkui taip pat sukėlė abejonių Vladimiro Putino teiginiai apie „nenuspėjamą naujų raketų trajektoriją“. „Bet kokios raketos trajektorija nenuspėjama. Davė komandą – raketa pakeitė kursą. Jei raketa skrenda be variklio, jos trajektorija nuspėjama, o jei su varikliu, jos trajektorija priklauso nuo to, kas duoda komandas, t.y., ją galima vadinti nenuspėjama.

Vakarykštėje kalboje Vladimiras Putinas tvirtino, kad Rusija neapsiriboja naujų tarpkontinentinių balistinių raketų kūrimu, bet ir pradėjo kurti ginkluotę, visai neturinčią balistinės trajektorijos. „Tai reiškia, kad priešraketinės gynybos sistemos bevertės ir tiesiog beprasmės“, – pareiškė Rusijos vadovas.

„Nenumušama“ superraketa kol kas pavadinimo neturi, tačiau Vladimiro Putino padėjėjas Vladislavas Surkovas pasiūlė ją pavadinti Rytų Ukrainoje žuvusio teroristo Michailo Tolstych „Givio“ vardu.

Portalas newsru.com taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad prezidento žodžius neva patvirtinantis kompiuterinis filmukas kaip du vandens lašai panašus į 2011 metais rodytą video. Tik prieš 7 metus jame pristatyta ne „Sarmat“, o kita balistinė raketa – „Vojevoda“.

Apžvalgininkai pažymi, kad keturioliktasis Vladimiro Putino metinis pranešimas buvo itin militarizuotas. Pagyroms naujai Rusijos ginkluotei prezidentas skyrė daugiau nei pusę viso pranešimo laiko. Manoma, kad tokiu būdu Vladimiras Putinas mėgino ne tiek įbauginti Vakarus, kiek prieš rinkimus „įkvėpti“ Rusijos piliečius.

Pentagonas vakar ramiai sureagavo į Vladimiro Putino kalbą. Gynybos departamento atstovė Dana White pareiškė, kad Rusijos prezidento kalba nenustebino ir nuramino amerikiečius, kad JAV turi parengusios atsaką bet kokiai naujai Rusijos ginkluotei.