Lietuvos padangėje – JAV strateginiai bombonešiai
JAV stra­te­gi­niai bom­bo­ne­šiai B-52 pra­kti­kuo­sis virš Lie­tu­vos. Sau­sio 9 die­ną Jung­ti­nė­je Ka­ra­lys­tė­je dis­lo­kuo­ti 3 stra­te­gi­niai ame­ri­kie­čių bom­bo­ne­šiai B-52 „Stra­to­for­tress“. Šie ga­lin­gi, bran­duo­li­nius už­tai­sus ga­lin­tys ne­šti, or­lai­viai da­ly­vaus pra­ty­bo­se ke­lio­se Eu­ro­pos vals­ty­bių, įskai­tant ir Lie­tu­vą.

„Šią savaitę planuojamos bendros Jungtinių Amerikos Valstijų karinių oro pajėgų 5-ojo bombonešių sparno (angl. 5th Bomb Wing), esančio Minoto oro pajėgų bazėje (Šiaurės Dakota, JAV), ir Lietuvos karinių pajėgų dvišalės pratybos, skirtos didinti JAV ir Lietuvos karinių pajėgų sąveikumą“, – sakoma JAV ambasados Lietuvoje pranešime.

B-52 paskirtis buvo suduoti smūgį SSRS teritorijos gilumoje branduolinio karo atveju.

Pasak oficialios informacijos, „bendros pratybos su tokiais sąjungininkais kaip Lietuva stiprina ilgalaikius strateginius santykius, kurie yra būtini sprendžiant pasaulinius iššūkius, bei demonstruoja tvirtą JAV įsipareigojimą Baltijos regiono saugumui.“

Lietuvos krašto apsaugos ministerija (KAM) buvo konkretesnė – pratybos vyks sausio 11–12 d. Kazlų Rūdos poligone.

„Mokymų, kuriuose dalyvaus JAV bombonešiai ir Lietuvos kariuomenės oro atakos valdymo grupės, metu bus treniruojamasi užtikrinti JAV ir Lietuvos karių komunikaciją, veiksmų koordinavimą ir gebėjimą operatyviai atlikti aukštos kvalifikacijos reikalaujančias užduotis, – sakoma KAM pranešime. – Šios pratybos yra skirtos gerinti JAV ir Lietuvos karinių pajėgų tarpusavio sąveiką, treniruotis oro atakos valdymo ir vykdymo procedūras.“

Kiek anksčiau pranešta, kad iš Minoto oro pajėgų bazės Pietų Dakotoje atskridusius bombonešius aptarnauja apie 300 kareivių. Europoje jie dalyvaus mokymuose, skirtuose gerinti sąveiką su senojo žemyno valstybių ginkluotosiomis pajėgomis.

Kaip anksčiau jau rašė LŽ, amerikiečių strateginė aviacija dalyvavo pratybose Europoje ir praėjusiais metais. Rugpjūčio 28 – rugsėjo 1 dienomis vykusiuose mokymuose dalyvavo daugiau nei 30 karo lėktuvų, sraigtasparnių ir bepiločių skraidyklių iš aštuonių valstybių.

Kaip tuo metu pranešė CNN, neoficialių šaltinių teigimu, šios pratybos buvo siejamos su pratybomis „Zapad 2017“. Taip Rusijai bandyta parodyti, kad aljansas nepraleidžia nemačiomis didelio masto mokymų Kaliningrade ir Baltarusijoje.

B-52 – vienas seniausių JAV oro pajėgose tarnaujančių lėktuvų, skaičiuojantis tarnyba nuo šeštojo dešimtmečio. Tuo metu B-52 paskirtis buvo suduoti smūgį SSRS teritorijos gilumoje branduolinio karo atveju.

Nuo Šaltojo karo laikų šis bombonešis buvo ne kartą modifikuotas – apginkluotas aukšto tikslumo raketomis, aprūpintas pažangia elektronine įranga ir moderniais sensoriais. B-52 gali gabenti daugiau nei 30 tūkstančių kilogramų bombų.

Daugiafunkcinis viršgarsinis B-1 šiuo metu laikomas pagrindiniu JAV ilgojo nuotolio bombonešiu, galinčiu gabenti neprilygstamus kiekius įprastinių sprogmenų, tačiau branduolinių užtaisų šie lėktuvai jau nebeturi.