Lenkų analitikas: hibridinį Rusijos karą reikia ne stebėti, bet jame kautis
Po­li­ti­kos ana­li­ti­kas Zbig­nie­was Pi­sars­kis iš Len­ki­jos ma­no, kad šiuo me­tu hib­ri­di­nis ka­ras Ru­si­jai pra­lai­mi­mas, nes kol kas jis tik ste­bi­mas, bet ne ko­vo­ja­ma. „Tu­ri­me pri­pa­žin­ti, kad esa­me ka­ro lau­ke, ir tu­ri­me nau­do­ti ne tik at­gra­sy­mo, bet ir at­sa­ko prie­mo­nes“, – įsi­ti­ki­nęs jis.

Kazimiero Pulaskio fondo įkūrėjas ir prezidentas, politikos analitikas Z. Pisarskis iš Lenkijos per spaudos konferenciją „Visuomenės atsparumas ir Rusijos hibridinės grėsmės Vakarų pasauliui“ teigė, kad Lietuvoje yra hibridinio karo fronto linija. Dėl to dažniausiai jis jaučiasi pesimistiškai, kai būna mūsų šalyje.

„Bet kadangi čia yra mūsų atstovybė, tai – puikus signalas, kad Lietuva – ne viena, ir kad mūsų erdvės gynyba Europos Sąjungoje (ES) ir NATO yra mūsų bendras uždavinys“, – pabrėžė lenkas.

„Turime pripažinti, kad esame karo lauke ir turime naudoti ne tik atgrasymo, bet ir atsako priemones“, – pažymėjo Lenkijos politikos analitikas

Z. Pisarskis priminė, kad mes gyvename tokiame regione, kuriame vyksta tam tikri procesai, tad mums reikia karinio Šengeno, turime padėti vieni kitiems ir bendradarbiauti.

„Pilietinė visuomenė yra svarbiausias hibridinio karo taikinys. Tačiau ji taip pat yra pirmoji gynybos linija, – sakė jis – Investuodami į pilietinės visuomenės rengimą, valdžia darys teisingai, nes tada piliečiai nebebus paveikiami patrauklių žinučių. Būtent valdžia privalo užtikrinti, kad pilietine visuomene galima būtų pasitikėti. „

Lenkų analitikas teigė, kad 75 proc. netikrų žinių socialinėje žiniasklaidoje tikrai pritraukia dėmesį, yra efektyvios. O hibridinis karas kainuoja pigiau, negu tikras – konvencinis, ir tai yra mūsų kasdienė problema, ji išliks iš ateityje, nes Rusijai lengva tokį karą kariauti, pažymėjo Z. Pisarskis. Mūsų šalys turėtų nuo to aktyviai gintis.

„Šiuo metu nekovojame hibridiniame kare, mes jį tik stebime, bandome išmatuoti, identifikuoti, bet atsako dar neduodame, todėl pralaimime“, – teigė lenkų analitikas.

Derėtų drausti neaiškius pinigų šaltinius

Z. Pisarskis pasakojo apie rekomendaciją iš konferencijos „Visuomenės atsparumas ir Rusijos hibridinės grėsmės Vakarų pasauliui“ dėl pinigų rinkimų kampanijoms. „Kiekvienoje šalyje, įskaitant Lietuvą, aktualu matyti, iš kur ateina pinigai, naudojami politinėms kampanijoms: gal jie iš užsienio, iš neaiškių tarptautinių partnerių, gal tai – įtartinų susitarimų vaisius, – sakė Z. Pisarskis. – Mes to negalime leisti. Mat būtent ES turi remti pilietinę visuomenę. Reikia sukurti ES teisės aktą, draudžiantį finansuoti nacionalines kampanijas iš tarptautinių šaltinių.“

Lenkų analitikas priminė pavyzdį, kai Prancūzijos kraštutinių dešiniųjų lyderė Marine Le Pen gavo paskolą iš Rusijos banko. Jo įsitikinimu, tokių dalykų neturėtų būti, o dabar tai yra silpna ES vieta

Z. Pisarskio nuomone, derėtų pasiskirstyti užduotis: NATO turėtų susitelkti ties gynyba ir saugumu, o ES turėtų atlikti papildomas funkcijas ir padėti NATO, skirdama dėmesį švelniesiems saugumo aspektams bei pilietinės visuomenės mobilizavimui, suteikiant tam pinigų ir priemonių.

Politikos analitikas Zbigniewas Pisarskis iš Lenkijos. / Stopkadras

Reikėtų atsako priemonių

„Taikinys – štai esminis žodis. Kai Rusija naudoja hibridinio karo priemones, taikosi į mūsų pilietinę visuomenę, nuomonės formuotojus, politikus, žiniasklaidą, mes turėtume daryti tą patį“, – mano Z. Pisarskis.

Jis vardijo, kad reikėtų pritaikyti sankcijas Rusijos oligarchams, už dujotiekį „Nord Stream 2“ ir taip toliau. Apskritai neturėtume būti naivūs dėl Rusijos. Man jei mes nieko nedarysime, Kremlius laimės.

„Jei manome, kad galime pasiekti paliaubų, Rusija jų nesieks. Jei mes nelaimėsime, ji laimės. Jei mes neatsakysime, ji eis pirmyn“, – kalbėjo Z. Pisarskis. Jis mano, kad, tarkime, JAV nesugeba aiškiai atsakyti į Rusijos veiksmus dėl kišimosi į prezidento rinkimus, pasakyti, kad tai nepriimtina.

„Mano požiūriu, turime pripažinti, kad esame karo lauke, ir turime naudoti ne tik atgrasymo, bet ir atsako priemones“, – pažymėjo Lenkijos politikos analitikas.