Žydų gelbėtoją Kaune įamžins spiralės formos šviesos instaliacija
Prie žy­dų gel­bė­ji­mo tar­pu­ka­riu pri­si­dė­ju­sį Ny­der­lan­dų gar­bės kon­su­lą Kau­no Lais­vės alė­jo­je įam­žins spi­ra­lės for­mos mo­nu­men­tas – švie­sos ins­ta­lia­ci­ja.

Monumentą tarpukario Nyderlandų garbės konsului Janui Zwartendijkui inicijuoja šios šalies ambasada. Jis iškils centrinėje miesto pėsčiųjų gatvėje, ties pastatu, kuriame tarpukariu veikė olandų bendrovė „Philips Electric“, kurioje dribo J. Zwartendijkas.

„Logiškiausia atrodo galimybė įamžinti šį šviesos aktą ten, kur jis ir buvo vykdomas, Laisvės alėjoje. Mes norėtume tiesiogine to žodžio prasme nušviesti šią vietą kaip įsimintiną“, – BNS anksčiau yra sakęs Nyderlandų ambasadorius Lietuvoje Bertas van der Lingenas.

Įgyvendinimui pasirinktas olandės šviesos menininkės Giny Vos projektas. Jį sudaro spiralės formos šviesos ratas, kuris reprezentuoja J. Zwartendijko išduotas „Kiurasao vizas“. Šie dokumentai sudarė galimybę Japonijos konsului Kaune Čiunei Sugiharai išduoti tranzitines Japonijos vizas, išgelbėjusias gyvybes keliems tūkstančiams žydų.

Monumentą sudaro 2400 individualių šviesos lazdelių, kurių kiekviena reprezentuoja žmogų, kurio gyvybę padėjo išsaugoti vizos. Šios lazdelės yra sujungtos į vientisą juostą, sudarančią šviesos spiralę. Ji išsidėstys tarp apatinių medžių šakų virš pėsčiųjų alėjos.

„Spiralė yra augimo forma, medžiai taip pat auga taip, kaip ir Zwartendijko darbų svarba. Naktį šviesa monumente sukurs dinamišką apšviestą erdvę tarp medžių, išryškinančią šaligatvį. Vasarą matomumas ir jo poveikis aplinkai bus kitoks nei žiemą. Monumentas yra didelis savo apimtimis, tačiau jo buvimas yra kuklus ir natūralus“, – apie savo darbą rašo jį kūrusi menininkė.

Kaip BNS informavo Kauno savivaldybė, šiam projektui yra gautas Lietuvos dailininkų sąjungos ir Kultūros paveldo departamento Kauno skyrių, Pavadinimų sumanymo ir atminimo įamžinimo komisijos pritarimas, taip pat jis suderintas su Laisvės alėjos rekonstrukcijos projekto autoriumi architektu Šarūnu Kiaune.

Plačiau projektą savivaldybė ruošiasi pristatyti ketvirtadienį vyksiančioje spaudos konferencijoje.

Skirtingai nei apie Č. Sugiharos nuopelnus, apie J. Zwartendijką ne tik Lietuvoje, bet ir Nyderlanduose žinoma nedaug. Viena iš to priežasčių – paties garbės konsulo kuklumas ir įsitikinimas, kad tai, ką darė jis, būtų padaręs bet kuris doras pilietis.

Rygoje rezidavęs Nyderlandų ambasadorius 1940 metų gegužę, jau po Nyderlandų kapituliacijos prieš nacių Vokietiją, paskyrė Nyderlandų garbės konsulu Lietuvoje olandų įmonės „Philips Electric“ atstovą Kaune J.Zwartendijką.

Prasidėjus Sovietų okupacijai į Lietuvą iš Vokietijos ir SSRS okupuotų teritorijų atvykę žydai pajuto artėjantį pavojų ir ieškojo būdų ištrūkti iš Lietuvos. Netrukus J. Zwartendijkas pradėjo išdavinėti vizas – į užsieniečių pasus įrašydavo, kad jie vyksta į Nyderlandų užjūrio teritoriją. Toks įrašas buvo pagrindas Č. Sugiharai išduoti tranzitines Japonijos vizas.

1940 metų rugpjūčio pradžioje Sovietų valdžia užsienio šalių atstovybes uždarė ir J. Zwartendijkas su šeima – žmona ir dviem vaikais – turėjo išvykti iš Lietuvos ir sugrįžo į Nyderlandus.