Sudarkytame piliakalnyje – savanorių talka
Nors ofi­cia­liai Pi­lia­kal­nių me­tai Lie­tu­vo­je bai­gė­si, dė­me­sys šiems pro­tė­vių pa­mink­lams ne­blės­ta įžen­gus ir į 2018-uo­sius.

Kuršių gyvosios istorijos klubo „Pilsots“ nariai šeštadienį lankėsi šalia Klaipėdos esančiame, apleistame Laistų piliakalnyje, kuriame organizavo talką.

Mat sąmoningumo stokojantys asmenys pačioje pilies kalno aikštelėje buvo susirentę nelegalią pavėsinę, susikalė stalą, suoliukus, įrengė laužavietę ir net gėlių darželį. Apie šį vandalizmo atvejį neseniai buvo rašyta „Lietuvos žiniose“.

Deja, Laistų piliakalnis yra visiškai atkirstas nuo visuomenės, fiziškai nepasiekiamas, todėl paveldosaugininkai ir Klaipėdos rajono savivaldybės atstovai pripažino, kad jie negalės pašalinti nelegalių žmogaus veiklos pėdsakų.

Iniciatyvos ėmėsi klubo „Pilsots“ nariai, kurie išardė neteisėtai suręstą poilsinę, surinko šiukšles, kurias išsivežė su savimi, ir taip išvalė piliakalnio aikštelę.

Deniso Nikitenkos (LŽ) nuotrauka

Kultūros paveldo departamento Klaipėdos skyriaus vyriausiasis valstybinis inspektorius Laisvūnas Kavaliauskas portalui lzinios.lt yra sakęs, jog nesuderinus su paveldosaugininkais bet kokia žmogaus veikla piliakalniuose yra draudžiama.

„Labai aiškiai yra apibrėžta, jog piliakalniuose kultūros paminklo vertingosios savybės yra struktūros, žemės pylimai, todėl net ir kuolą įkasti be leidimų draudžiama.

Kai statomi pažintiniai stendai šalia piliakalnių, visuomet būtinas suderinimas su paveldosauga, atliekami archeologiniai tyrimai. Tad apie kažkokios pavėsinės statybą be leidimų, laužavietės įrengimą kasant žemę negali būti nė kalbos“, – teigė jis.