Šimtmečio naujagimiams – originalios dovanos
Šie­met mi­nint Lie­tu­vos vals­ty­bin­gu­mo 100-me­tį įvai­rios ša­lies sa­vi­val­dy­bės sten­gia­si pa­svei­kin­ti 2018-ai­siais gi­mu­sius kū­di­kius.

Originalų sprendimą priėmė Neringa – šioje savivaldybėje registruotiems naujagimiams bus dovanojama po Baltijos gintaro amuletą. „Pagalvojome, kad pinigus, skirtus kūdikiams, tėvai išleis ir to atsiminimo apie valstybės 100-metį neliks. Todėl nusprendėme padovanoti po gintarinį žmogeliuką, sukurtą pagal žymiojo Juodkrantės lobio radinį. Visi dirbiniai bus unikalūs, gaminti rankomis, tad vienodų nebus. Prognozuojame, kad naujais Neringos gyventojais ir Lietuvos piliečiais šiemet taps apie 30 vaikučių“, – „Lietuvos žinioms“ sakė Neringos meras Darius Jasaitis.

Šimtmečio vaikais uostamiestyje bus vadinami tie mažyliai, kurie gims šių metų vasario 16-ąją, kitur – visus 2018-uosius.

Didžiausius paplūdimius turinti Palanga taip pat priėmė gana įdomų sprendimą: šimtmečio naujagimiams bus dovanojami specialiai pagaminti vadinamieji smėlinukai (šliaužtinukai).

Kopijos iš lobio

Remiantis istorija, būtent neolito laikų gintaro artefaktų radiniai iš marių dugno išgarsino Kuršių nerijos kurortus. Iki tol Nida, Juodkrantė ir kitos gyvenvietės buvo kuklūs, skurdūs žvejų kaimeliai. 1862–1890 metais „Stantien & Becker“ bendrovė pramoniniu būdu kasė gintarą iš Kuršių marių ir netikėtai aptiko visoje Europoje vėliau plačiai nuskambėjusių akmens amžiaus laikų gintarinių artefaktų. Tarp jų buvo ir vadinamųjų antropomorfinių figūrų, panašių į žmogučius. Anot mero D. Jasaičio, jie ir pasirinkti kaip 100-mečio kūdikiams skirtų dovanų motyvas.

„Tie žmogučiai, kuriuos vietos gintaro meistrai mėgsta gaminti ir vadina kuršiukais, tiesiogiai susiję su mūsų pusiasalio istorija. Savivaldybė užsakė pagaminti 30 tokių 5–7 cm ilgio, 15–20 g svorio suvenyrų. Juos dovanosime visiems 2018-aisiais gimusiems ir Neringoje registruotiems naujagimiams. Kartu įteiksime ir po šimtmečio ženkliuką“, – kalbėjo meras.

Gintarinius amuletus patikėta pagaminti Nidos tautodailininkui Algiui Marčiui. „Lietuvos žinioms“ jis atskleidė tikrąją tokių dirbinių prasmę. „Žodis „gintaras“ kildinamas iš veiksmažodžio „ginti“, tad nuo senų laikų yra siejamas su apsauga. Iš senovinių šaltinių žinome, kad mūsų protėviai gintarais puošdavo naujagimių lopšius. Taip buvo tikima, jog kūdikis augs sveikas, jo nenužiūrės bloga akis. Juk kiekviena mama, tėvas trokšta, kad į šį pasaulį atėjęs vaikas būtų kuo saugesnis“, – pasakojo menininkas.

Esą vėliau, kai vaikas jau išmoks savarankiškai vaikščioti, jam ant kaklo užkabintas gintarinis žmogeliukas taps tarsi angelu sargu. „Tai bus išskirtinis reliktas žmogui. Amuletai gaminami iš skirtingo atspalvio Baltijos gintaro, rasto Sembos pusiasalyje, Kaliningrado srities kasyklose Palmininkuose. Visus juos darau rankomis, todėl nebus nė dviejų vienodų“, – tikino tautodailininkas.

Iniciatyvos – įvairios

Palangos miesto savivaldybės atstovė spaudai Jurgita Vanagė „Lietuvos žinias“ informavo, kad 2018-aisiais šiame kurorte pasaulį išvydusiems kūdikiams bus dovanojami drabužėliai. „Vadinamieji smėlinukai su užrašu „Šimtmečio palangiškis“. Remiantis statistika šiemet mūsų kurorte, tikėtina, gims ir bus registruota iki 200 naujagimių. Kiekvienas jų gaus ir Palangos mero Šarūno Vaitkaus sveikinimą raštu“, – teigė J. Vanagė.

pixabay.com nuotrauka

Uostamiestyje šimtmečio vaikais bus vadinami tie mažyliai, kurie gims vasario 16-ąją. Juos Klaipėdos miesto valdžios atstovai aplankys ir apdovanos specialiai šiai datai sukurtais atminimo ženklais. Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos ir registracijos skyriaus darbuotojai visiems uostamiestyje 2018 metais gimusiems vaikams dovanoja gimimo išrašą, pažymėtą specialiu Teisingumo ministerijos parengtu Lietuvos valstybės šimtmečio atminimo ženklu. Pirmieji Klaipėdos rajone gimę ir registruoti šimtmečio vaikai bus apdovanojami 100 eurų vertės premijomis bei Lietuvos šimtmetį primenančiais originaliais atminimo suvenyrais.

Kiekvieno 2018 metais Kauno rajono gyventojų šeimose gimusio kūdikio lauks maždaug 300 eurų vertės kraitelis. Jis leis jauniems tėvams išvengti streso. Būtiniausių reikmenų rinkinyje – kombinezonas, šliaužtinukas, keletas kitų patogių drabužėlių, sauskelnių, drėgnų servetėlių, vienkartinių paklotų, kūdikių higienos priemonių, pledas, rankšluostis, čiužinukas, neperšlampama paklodė, maitinimo buteliukas ir kiti būtini daiktai.

Iniciatyvų apdovanoti šimtmečio vaikus imasi ir kitos šalies savivaldybės. Kretingos rajono meras Juozas Mažeika „Lietuvos žinias“ sakė, kad svarstoma idėja naujagimių šeimoms padovanoti po fotosesiją. „Ji būtų skirta nuo 2018 metų vasario 16-osios iki 2019 metų vasario 16-osios gimusiems ir Kretingoje ar šiame rajone registruotiems kūdikiams. Savivaldybė dovanotų apsilankymą fotoateljė, kad tėvai su šimtmečio vaikeliu ir šeima taptų fotosesijos dalyviais. Būtų gražus prisiminimas apie vaikelio gimimo metus ir valstybės šimtmetį“, – tvirtino meras.