Sandoris Kaune keičia vaikų treniruočių kainas
Kau­no mies­to ta­ry­ba va­kar pa­dė­jo san­do­rio su Ar­vy­du ir Ing­ri­da Sa­bo­niais taš­ką. Rei­kė­tų džiaug­tis, kad sa­vi­val­dy­bė nu­spren­dė iš­lai­ky­ti le­gen­di­nio krep­ši­nin­ko pa­sta­ty­tą komp­lek­są. Ta­čiau toks žings­nis džiu­gi­na ne vi­sus, mat krep­ši­nio mo­kyk­los „Ais­čiai“ vai­kams mė­ne­si­nis mo­kes­tis už tre­ni­ruo­tes nau­jo­je vie­to­je pa­di­dės be­veik 3 eu­rais, o „sa­bo­niu­kams“ su­ma­žės per pu­sę.

Praėjusių metų gruodžio 19 dieną Kauno miesto taryba vienbalsiai nusprendė iš A. ir I. Sabonių už 2,3 mln. eurų pirkti Pašilės gatvėje esantį sporto centrą. Prasidėjus neoficialioms deryboms, Lietuvos krepšinio federacijos prezidentas paprašė padidinti kainą, nes už parduotą turtą teks sumokėti 15 proc. gyventojų pajamų mokestį. Savivaldybė sutiko sumokėti didesnę – 2,6 mln. eurų – sumą. Už dalį pastato (keturias sales, administracines ir pagalbines patalpas) ketinama atsiskaityti dalimis iki 2020 metų balandžio 1 dienos. Jei merija nevykdytų įsipareigojimų, numatyti ir 0,02 proc. delspinigiai, skaičiuojami nuo nesumokėtos sumos už kiekvieną uždelstą dieną.

Iki šiol „saboniukai“ per mėnesį už treniruotes mokėjo mažiausiai 40 eurų, o „aisčiai“ – 17,38 euro. Nuo rugsėjo kaina visiems bus vienoda – 20 eurų.

Mokestis kyla „simboliškai“

Savivaldybei tapus krepšinio žvaigždei priklausiusio turto savininke, pasikeitė mokestis už sporto mokymą Kauno miesto biudžetinėse sporto mokyklose.

Sabonio krepšinio mokykla, veikusi Pašilės g. 39A, jau išregistruota, o Kauno krepšinio mokyklos „Aisčiai“ pavadinimas miesto tarybos posėdyje pakeistas į „Kauno krepšinio mokykla „Žalgiris“. Jai ketinama perduoti disponuoti savivaldybės įgytą turtą.

„Sporto mokyklai įgijus dvi naujas sporto bazes, numatoma pakviesti geriausius likviduojamo Sabonio krepšinio centro trenerius dirbti į Kauno krepšinio mokyklą „Žalgiris“. Šiuo metu Sabonio krepšinio centre dirba 12 trenerių, treniruojasi apie 400 vaikų. Iš viso sporto mokykloje būtų apie tūkstantį vaikų“, – vardijo Kauno miesto savivaldybės administracijos Sporto skyriaus vedėjas Mindaugas Šivickas.

Paklaustas, ar keisis mokestis vaikams, kurie treniruojasi Kauno krepšinio mokykloje, M. Šivickas teigė, kad jis bus vienodas ir „saboniukams“ ir „aisčiams“. „Nuo rugsėjo 1-osios vaikinams per mėnesį teks mokėti 20 eurų, merginoms – 10, o krepšinio pradinukams – 15 eurų. Taip pat galios socialinės garantijos daugiavaikių šeimų vaikams“, – aiškino merijos atstovas. Iki šiol, anot M. Šivicko, „saboniukai“ per mėnesį už treniruotes mokėjo mažiausiai 40 eurų, o „aisčiai“ ‑ 17,38 euro.

Sporto skyriaus vedėjo teigimu, savivaldybė pastaruoju metu įsigijo salę Petrašiūnuose, o dabar – ir dalį Sabonio krepšinio centro. „Gerėjant paslaugų kokybei, galima simboliškai pakelti mokestį“, – tvirtino jis.

Pasigedo argumentų

Tačiau Kauno tarybos opozicijoje dirbantiems konservatoriams toks sprendimas atrodo nepagrįstas. „Nepateiktas nė vienas svarus argumentas, dėl kokių priežasčių reikia didinti mokestį. Manau, kad kauniečiai nusipelnė ne didesnio mokesčio už krepšinio treniruotes, bet geresnių treniruočių sąlygų ir kokybės, didesnio užimtumo po pamokų ir šios sporto šakos prieinamumo visiems norintiesiems sportuoti. Vien didindami mokestį nieko nepasieksime. Gali būti, kad šiuo tarybos sprendimu siekiama subalansuoti krepšinio mokyklos finansinius srautus, tačiau esminės įtakos sporto paslaugų kokybei tai neturės“, – sakė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnė Edita Gudišauskienė.

Edita Gudišauskienė: „Nepateiktas nė vienas svarus argumentas, dėl kokių priežasčių reikia didinti mokestį." "Lietuvos žinių" archyvo nuotrauka

Jai pritarė kolega Jonas Koryzna. „Gyvename labai gero ekonominio ciklo metu, turime perteklinį biudžetą ir tikrai galėtume kai kurias kainas bei mokesčius kauniečiams, kurie ir suneša tą perteklinį biudžetą, sumažinti. Tačiau vis didiname. Gal bent vaikų nelieskime, leiskime jiems sportuoti mokant mažiau“, – tarybos posėdyje ragino jis.

Problemos nemato

Kaip „Lietuvos žinioms“ teigė Kauno krepšinio mokyklos „Aisčiai“ direktorius Algis Pušinaitis, jis džiaugiasi šiomis permainomis.

„Labai jų laukėme, „Žalgirio“ sistema turėtų būti taikoma nuosekliai, būsimiesiems krepšininkams tai bus tik į naudą. Naudinga buvo ir prieš 25 metus įkurta Sabonio krepšinio mokykla. Tačiau būta priešpriešos tarp „saboniukų“ ir „aisčių“, mes prieš „saboniukus“ jautėmės vargšai našlaitėliai. Dabar turėsime materialinę bazę, o tai yra labai svarbu. Reikia tik džiaugtis, kad vieniems treniruotės pinga, o kitiems kaina liks beveik tokia pati. Tragedijos dėl tų kelių eurų nedarome, nes sąlygos pagerės“, – kalbėjo jis.