Rokiškis pasirinko kiškį
Lie­tu­vos me­ni­nin­kai kvie­čia­mi kur­ti bron­zi­nį kiš­kį, sto­vė­sian­tį aikš­tė­je prieš Ro­kiš­kio ra­jo­no me­ri­ją ir rep­re­zen­tuo­sian­tį ro­kiš­kė­nams bū­din­gą verž­lu­mą, iš­tver­mę, gy­vy­bin­gu­mą.

Pastaruosius septynerius metus rinkę Rokiškio simbolį, rokiškėnai pagaliau apsisprendė, kad juos reprezentuoti turėtų lietuviškas pilkasis kiškis (lepus europaeus). Todėl valstybės jubiliejaus proga bei Rokiškiui rengiantis tapti 2019-ųjų Lietuvos kultūros sostine, Rokiškyje paskelbtas konkursas sukurti Kiškio skulptūrai. Konkurso sąlygos reikalauja, kad šio gyvūnėlio skulptūroje būtų atspindėti Rokiškio herbas bei būsimųjų metų Rokiškio – Lietuvos kultūros sostinės logotipas.

Kiškio sukūrimui – pusmetis

Skulptūros sukūrimo konkursą organizuojančio Rokiškio kultūros centro direktorė Irena Matelienė „Lietuvos žinioms“ pabrėžė, jog kone dešimtmetį rinkus idėjas, kas galėtų reprezentuoti Rokiškio kraštą, pagaliau nuspręsta, kad tai turėtų būti kiškis. „Štai Marijampolėje yra kačių skulptūrų skveras, Latvijos miestas Jekabpilis turi lūšį, o mes nutarėme pasistatyti kiškį, nes būtent šis žvėrelis minimas legendoje apie miesto pavadinimo kilmę“, – teigė I. Matelienė. Ji pabrėžė, jog legenda pasakoja apie Rokiškio krašte apsigyvenusį kryžiuotį Roką, kuris draugavo su lietuviais bei kartu medžiodavo. Per vieną tokią medžioklę bičiuliai lietuviai pamatę bėgantį kiškį ir ėmę šaukti: „Rokai, kiškis!“Nuo to ir atsirado Rokiškio pavadinimas. „O taip pat noriu pabrėžti, kad kiškis simbolizuoja veržlumą, ištvermę, gyvybingumą, o visa tai būdinga mums, Lietuvos pakraštyje gyvenantiems rokiškėnams“, – tvirtino kultūros centro vadovė.

Konkurso kiškio skulptūrai sukurti nuostatuose nurodoma, jog Kiškis aikštėje prieš Rokiškio rajono savivaldybę privalo stovėti iki šių metų gruodžio 1 dienos, o gruodžio 8-ąją, per iškilmingą Rokiškio – Lietuvos kultūros sostinės atidarymo ceremoniją, Kiškis bus pristatomas visuomenei. Kiškis turi būti sukurtas iš bronzos, jo aukštis – nuo vieno iki pusantro metro, skulptūroje taip pat turi būti pavaizduoti Rokiškio herbas bei Rokiškio – 2019-ųjų Lietuvos kultūros sostinės logotipas. Skulptūros vizualizacijų laukiama iki liepos 10 dienos. Jas vertins komisija, sudaryta iš Rokiškio rajono merijos atstovų, kultūros bei turizmo specialistų ir Lietuvos architektų sąjungos narių. Kaina, kuri skiriama skulptūrai sukurti, pasak I. Matelienės, žinoma, bet neskelbiama. „Dėl kainos tarsimės su skulptūros kūrėjais, vyks derybos“, – sakė ji.

Ne pirmas kartas

Įvardijus Rokiškį pilku ir beveidžiu miestu, jo simbolis rinktas 2011-aisiais, kurį ir tuomet siekta įprasminti skulptūra. Tąsyk Rokiškio simboliu irgi siūlytas kiškis, šv. Rokas, pelė su sūriu (AB „Rokiškio sūris“ – garsi Rokiškio įmonė), o taip pat buvo gautas pasiūlymas statyti Johno Lennono skulptūrą. Šis roko muzikos atlikėjęs būtų reprezentavęs Rokiškį.