Radviliškis įamžina valstybingumo istoriją
Stik­lo obe­lis­ku ir jį juo­sian­čiu skve­ru Rad­vi­liš­ky­je bus įam­žin­ti čia vy­ku­sių Ne­prik­lau­so­my­bės ko­vų da­ly­viai, ka­riai sa­va­no­riai bei so­viet­me­čio trem­ti­niai.

Liepos 6-ąją minėsiant Mindaugo karūnavimo-Valstybės dieną, Radviliškyje numatyta atverti skverą, skirtą mūsų tautos kančioms. Skvere, netoli tos vietos, kur jau stovi atkurtas vienas iš daugelio žmones į tremtį gabenusių gyvulinių vagonų, planuojama pastatyti stiklo obeliską su jame įrašytomis karių savanorių pavardėmis, o netoli jo pastatyti keturis akcentus-suolelius. Specialūs meniniai ženklai primins, kad vienas suolelis skirtas Lietuvai, kiti trys – trėmimo vietoms, kuriose atsidūrė 1941–1953 metais iš gimtosios šalies išplėšti Radviliškio krašto žmonės.

Kurs modernų skverą

Radviliškio rajono Paveldosaugos ir turizmo skyriaus vedėjas Vytautas Simelis „Lietuvos žinioms“ teigė, jog valstybingumo istoriją įamžinsiantis architektūrinis ansamblis skirtas drauge įamžinti ir šiemet švenčiamą nepriklausomos mūsų valstybės atkūrimo 100-metį. Anot jo, sutvarkyti bei įprasminti netoli geležinkelio stoties esantį skverą, į kurį žmonės galėtų rinktis minėti svarbių mūsų šaliai datų – birželio 14-osios bei rugpjūčio 23-osios, sumanyta prieš metus. „Lietuvos savanorių įamžinimo iniciatoriaus Viliaus Kavaliausko paraginti, jau esame įamžinę tuomečių Šeduvos, Grinkiškio ir Baisogalos valsčių savanorius, jų pavardes įrašėme atminimo lentose. Buvusio Radviliškio valsčiaus savanorius norėtume įamžinti moderniu stiklo obelisku, šalia kurio manome originaliai įamžinti ir tremtinius“, – sakė V. Simelis.

Istorikų surinktais duomenimis, Radviliškio valsčiuje būta 106 savanorių, iš jų 36 savanoriai gimę pačiame Radviliškyje. O į tremtį iš Radviliškio krašto okupantai pasiuntė daugiau kaip 3000 žmonių. Jie buvo vežami į Krasnojarsko ir Irkutsko kraštus bei Komių autonominę sritį. Tad šiuos kraštus turėtų priminti kuriamame Radviliškio skvere pastatyti suoleliai, prie kurių numatyta pasodinti po šiuos kraštus atspindintį akcentą: sidabrinę pušį, kedrą bei maumedį. Prie Lietuvai skirto suolelio bus sodinamas beržas. „Visa ši architektūrinė kompozicija, sukurta architekto Arūno Jelinsko, bus įdomiai apšviesta, moderni ir patraukli“, – sakė V. Simelis. Įsirengti šį skverą Radviliškio rajono savivaldybei kainuos 20 tūkstančių eurų.