Nužudyto keturmečio Mato mama prašo tyrimo poligrafu
Ma­ža­me­čio Ma­to nu­žu­dy­mo by­lo­je pir­ma­die­nį kal­ti­na­mų­jų ini­cia­ty­va pra­šo­ma skir­ti ty­ri­mą po­lig­ra­fu.

„Kolegija iškėlė klausimą dėl kaltinamųjų tyrimo poligrafu. Be abejo, buvo apklausiami proceso dalyviai. Aš buvau kategoriškai prieš, kadangi Poligrafo įstatymas numato tam tikrus atvejus, baigtinį sąrašą tyrimo poligrafu objektų ir į tuos objektus neįeina nei kaltinamųjų, nei įtariamųjų tyrimas poligrafu“, – žurnalistams sakė kaltinimą byloje palaikantis prokuroras Vytautas Gataveckas.

Pirmadienį byloje numatytos baigiamosios kalbos, tačiau prieš joms prasidedant kaltinamoji Monika Kaziukaitytė ir jos gynėjas pateikė prašymą dėl tyrimo poligrafu. Jam pritarė ir kiti posėdžio dalyviai, išskyrus prokurorą.

V. Gataveckas sakė abejojantis, ar tokio tyrimo rezultatai galėtų būti laikomi įrodymais, ir sakė, kad iš jo patirties, jie įneša tik dar daugiau neaiškumo.

„Turiu patirties su poligrafo tyrimais, tai atsakymai absoliučiai nieko bendro neturintys su byloje objektyviai nustatytomis aplinkybėmis. Buvo atvejų, kada žmogus buvo mušamas rankomis, ir sudarytas klausimynas, kaip vienas iš klausimų buvo „ar sudavei ranka?“, paskui kiti klausimai ir kitas klausimas – „ar sudavei akmeniu?“. Reakcija fiksuota uždavus klausimą ir gavus atsakymą apie akmenį, nors akmuo absoliučiai toje byloje nefigūravo. Va aš ir palieku jums spręsti apie poligrafo tyrimo patikimumą“, – pasakojo prokuroras.

Žiauriai sumuštas berniukas mirė pernai metų sausio 27-osios rytą Kauno klinikose.

Vaikas į ligoninę sausio 25 dieną dėl daugybinių kūno sumušimų pristatytas iš namų Kėdainiuose. Ekspertai nustatė, kad vaikui suduoti ne mažiau kaip 135 smūgiai, mirtini buvo suduoti į galvą. Turima duomenų, kad vaikas prieš mirtį muštas tris dienas.

Vaiko motinai M. Kaziukaitytei inkriminuojamas tyčinis itin žiaurus savo bejėgiškos būklės mažamečio šeimos nario nužudymas. Kaltinime teigiama, kad ji, „suvokdama, kad ilgalaikiu mušimu ir daugybės kūno sužalojimų padarymu sukelia dideles fizines kančias bei skausmą, itin žiauriai nužudė mažametį, dėl mažametystės esantį bejėgiškoje būklėje, savo šeimos narį“. Moteris taip pat teisiama už piktnaudžiavimą motinos valdžia.

Jos sugyventinis Gediminas Kontenis teisiamas dėl itin žiauraus bejėgiškos būklės mažamečio nužudymo. Jam inkriminuojami ir trys epizodai dėl nežymaus mažamečio sveikatos sutrikdymo.

Nužudyto mažamečio tėvas byloje yra pateikęs 300 tūkst. eurų civilinį ieškinį.

Abu sugyventiniai savo kaltę neigia ir verčia ją vienas kitam. Bylos duomenimis, vaiko mirtį sukėlė abiejų sugyventinių veiksmai. Prokuroras yra sakęs, kad smurtą prieš mažametį pora aiškino auklėjimu: jie tikino vaiką baudę už netinkamą elgesį, jeigu jis neklausydavo.

Kaltinamajame akte paminėta, kad nusikaltimui įtakos galėjo turėti narkotinės medžiagos, jų pėdsakų rasta tiriant kaltinamuosius.

Byla nagrinėjama neviešuose teismo posėdžiuose.

Tyrimo metu apklausta per 120 asmenų, atlikta 12 ekspertinių tyrimų, juos atliko medikai, teismo medicinos ekspertai, psichiatrai, kriminalistai.