MO muziejus Vilniuje duris atvers kiek pavėluotai
Vie­to­je bu­vu­sio „Lie­tu­vos“ ki­no tea­tro sta­to­mas MO mu­zie­jus du­ris at­vers, kiek vė­liau nei pla­nuo­ta pe­nai me­tais, spa­lio 18-ąją.

Šiuos planus baigiamame statyti modernaus meno centre ketvirtadienį žiniasklaidai pristatė jo iniciatorius Viktoras Butkus, LŽ primena, jog pernai sostinės centre duris atversiančią meno erdvę planuota pastatyti iki 2018 metų vidurio.

V. Butkus sakė neturėjęs pastato vizijos, aiškiai žinojęs tik koks bus muziejaus turinys, tačiau pripažino, kad muziejaus architektas Danielis Libeskindas liko ištikimas savo stilistikai.

„Tai, ką sukūrė Danielis, yra kažkoks stebuklas, kurio negalėjau įsivaizduoti, net kada pamačiau pirmuosius brėžinius, – per konferenciją kalbėjo V. Butkus. – Kai viskas pradėjo vystytis, augti, manau, viršijo lūkesčius.“

Anot jo, pagrindinis tikslas buvo, kad pastatas darniai įsilietų į jautrią miestui senamiesčio erdvę, sutarta, kad tai nebus D. Libeskindui būdingas pastatas su išorėje išsikišančiomis smailėmis, tačiau šie stilistikos elementai išlaikyti pastato viduje.

Į renginį atvykęs muziejaus architektas D. Libeskindas sakė, kad trijų dimensijų pastatas yra ne tik muziejus, bet ir „meno vartai, vartai į miestą“, t. y. socialinė erdvė su kavine, restoranu pirmajame aukšte.

„Pastatas yra ypač efektyvus, kadangi 99 proc. jo panaudojami veiklai (...), žiūrint į jo fasadą, galima matyti, kad jis jungia muziejų su istoriniu Vilniumi“, – pabrėžė architektas.

V. Butkus, paklaustas, ar ilgainiui neketina muziejaus perduoti Vilniaus miestui, teigė, kad kol kas su savivaldybe tokių derybų nėra, bet neabejojo, kad „anksčiau ar vėliau muziejus bus nacionalinis turtas“.

Muziejuje planuojama eksponuoti Lietuvos modernaus meno kolekciją nuo 1960 metų iki šių dienų, kurioje yra tapybos, grafikos, fotografijos, skulptūros, videomeno kūrinių.

Architekto D. Libeskindo suprojektuotame beveik 3,7 tūkst. kvadratinių metrų ploto muziejaus pastato pirmame aukšte bus holas su universalia sale, knygų parduotuvė, kavinė, saugyklos, o antrame – mažoji parodų salė bei skaitykla, administracinės patalpos. Pagrindinė ekspozicijų salė bus įrengta trečiame aukšte. Muziejuje taip pat numatyta įrengti atvirą stogo terasą bei skverą prie pastato.

Muziejaus direktorė Milda Ivanauskienė sakė, kad naujas privatus muziejus bus reklamuojamas Europoje. Anot jos, su Vilniaus savivaldybe šiuo metu vyksta derybos dėl įvairių edukacinių programų.

„Šis muziejus ir šis architektas yra pridėtinė vertė miestui, tiek jo įvaizdžiui, tiek kaip turistų traukos vieta. Manau, kad su savivaldybe dialogas būtinas, neišvengiamas, nes yra abipusė nauda ir interesas“, – sakė M. Ivanauskienė.

Ji pabrėžia, kad muziejuje nebus nuolatinės ekspozicijos – kas pusmetį pagrindinėje salėje bus eksponuojama nauja didžioji paroda.

„Mūsų tikslas – kad surinkta kolekcija gyventų aktyvų gyvenimą ir kad būtų eksponuojama ne tik ji, bet kuo labiau būtų įtraukiama į skirtingus kontekstus: bendradarbiaujama su užsienio muziejais, dirbant su skirtingo lauko mokslininkais. Tai bus ne vien menas, bet menas platesniuose kontekstuose, nuo ko ir prasidėjo MO muziejus. Tai vieta ne tik parodoms, bet ir vieta, kurioje bus intensyvus kultūrinis vyksmas“, – sakė ji.

V. Butkus savo ruožtu tvirtino, kad muziejaus erdvėse be tapybos, fotografijos ir kito meno muziejaus parkelyje bus eksponuojami ir keturių nacionalinės premijos laureatų skulptorių – Mindaugo Navako, Vlado Urbanavičiaus, Kesnijos Jarošovaitės ir Vitalijaus Mazuro – darbai.

Jis atskleidė, kad planuojama įsigyti ir eksponuoti Niujorke gyvenančio lietuvių menininko Ray Bartkaus instaliaciją „sodai“ lietuviškų sodų motyvais iš šviečiančių vamzdelių. Kartu su Užsienio reikalų ministerija ir Lietuvos ambasada Jungtinėse Valstijose žadama šį kūrinį, prieš atgabenant jį į MO muziejų, parodyti penkiose prestižinėse JAV salėse – taip būtų reklamuojami Lietuvos šimtmečio renginiai bei muziejaus vardas.

Statybos finansuojamos privačiomis Danguolės ir Viktoro Butkų lėšomis. Anksčiau V. Butkus yra minėjęs, kad visa projekto vertė siekia 15 mln. eurų, iš jų vien modernizmo kolekcijos suformavimas kainavo apie 4 mln. eurų.

Vietoj „Lietuvos“

Pastato statybos prasidėjo pernai pavasarį, prieš tai nugriovus čia daugiau nei penkis dešimtmečius stovėjusį Lietuvos kino teatrą.

Kino teatras „Lietuva“ buvo pastatytas 1965 metais, 1997 jis rekonstruotas. Teatras galutinai uždarytas 2005-aisiais, po kelerius metus trukusio privatizacijos proceso bei vykusių diskusijų tarp Vilniaus savivaldybės bei Kultūros ministerijos dėl tolesnės jo veiklos. Pastatą įsigijusi bendrovė „Rojaus apartamentai“ ketino čia statyti butus, komercines patalpas, taip pat skelbė apie planus įrengti kino sales. 2006-aisiais kilo protestų banga dėl kino teatro planuojamo griovimo, kelerius metus verslininkai bylinėjosi su protestuotojais dėl žalos atlyginimo.

Pastatyti meno centrą vietoje kino teatro sumanė modernaus meno kolekcininkas, buvęs įmonių grupės „Fermentas International“ akcininkas V.Butkus. Jo bei partnerių įmonė „MMC projektai“ (buvusi „LKT projektai“) sklypą ir pastatą iš buvusių savininkų įsigijo prieš kelerius metus.

Organizatoriai žada, kad muziejaus atidarymas truks šimtą valandų arba keturias paras: vyks įvairūs muzikiniai renginiai, menininkų pasirodymai.