Misionierių vienuolyno kaimynystėje bus statomas būstų komplekas
Teis­mas ne­pa­nai­ki­no Mi­sio­nie­rių vie­nuo­ly­no sta­ti­nių an­samb­lio spe­cia­lio­jo pla­no, at­ve­rian­čio ga­li­my­bes Vil­niaus se­na­mies­ty­je, gre­ta bu­vu­sio Mi­sio­nie­rių vie­nuo­ly­no, sta­ty­ti nau­jų būs­tų komp­lek­są „Mi­sio­nie­rių so­dai“.

Tai antradienį nusprendė išplėstinė Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjų kolegija, išnagrinėjusi Generalinės prokuratūros prašymą panaikinti specialųjį planą.

Teismo vertinimu, specialusis planas neprieštarauja Teritorijų planavimo ir Vyriausybės nutarimui dėl Visuomenės informavimo, konsultavimo ir dalyvavimo priimant sprendimus dėl teritorijų planavimo nuostatų.

Dalį administracinės bylos teismas nutraukė. Nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

Generalinė prokuratūra prašė teismo panaikinti 2015 metais Kultūros ministerijos patvirtintą Misionierių vienuolyno statinių ansamblio Subačiaus gatvėje nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialųjį planą. Anot prokurorų, jis prieštarauja Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymui.

Kitoje byloje, kuri šiuo metu nagrinėjama Vilniaus miesto apylinkės teisme, Generalinė prokuratūra ir Statybos inspekcija siekia, kad būtų panaikintas 2017 metais projektui išduotas statybos leidimas.

Valstybinė kultūros paveldo komisija birželį kreipėsi į prokurorus dėl „Misionierių sodų“ teisėtumo. Komisijos teigimu, Kultūros paveldo departamento parengtas Misionierių vienuolyno statinių ansamblio specialusis paveldosaugos planas sudarė sąlygas vystyti statybas Vilniaus istorinio centro – UNESCO Pasaulio paveldo vietovės – teritorijoje.

Du ikiteisminius tyrimus, susijusius su projektu, yra pradėjusi Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT). Vienas tyrimas pradėtas dėl galimo piktnaudžiavimo, derinant „Misionierių sodų“ projektą – dėl to į tarnybą kreipėsi Statybos inspekcija, kuriai kilo įtarimų dėl vystytojų naudai inspekcijos Vilniaus departamente priimtų sprendimų.

Kitas tyrimas atliekamas jį perėmus iš Ekonominių nusikaltimo tyrimo valdybos. Šiame tyrime dėl galimo tarnybos pareigų neatlikimo, rugpjūčio pabaigoje buvo atliktos kratos buvusio Nacionalinės žemės tarnybos vadovo Danieliaus Kuprio darbo vietoje ir namuose.

Bendrovė „Misionierių namai“ Subačiaus gatvėje iki 2019 metų pabaigos planavo 1978 metais statytą ligoninę rekonstruoti į atskirus namų korpusus, įrengiant 100 butų, o vietoje slėptuvės suformuoti viešąją erdvę. Taip pat ketinama rekonstruoti Vaikelio Jėzaus prieglaudos korpusą.

Įmonė nurodo, kad bendros investicijos į projektą turėtų siekti 40 mln. eurų.

Buvusios ligoninės pastatus su 1 hektaro ploto valstybinės žemės nuomos teise „Misionierių namai“ iš savivaldybės įsigijo 2007 metais už beveik 16 mln. eurų.

Portalo 15min. duomenimis, bendrovę „Misionierių namai“ per Kipre registruotą kompaniją „HJKM Holdings Limited“ valdo Gruzijos verslininkas Romanas Pipia.