Mažėja greitosios pagalbos ekipažus koordinuojančių dispečerinių
Grei­to­sios me­di­ci­nos pa­gal­bos (GMP) pa­jė­gas Lie­tu­vo­je nuo lie­pos koor­di­nuos pen­kios dis­pe­če­ri­nės.

ki šių metų balandžio veikė aštuonios dispečerinės, vienos jų (veikusios Marijampolėje) atsisakyta nuo balandžio, dar dviejų (Alytaus ir Utenos) neliks nuo liepos.

Anot Sveikatos apsaugos ministerijos, šia pertvarka siekiama pagerinti paslaugų kokybę.

„Veiksiančioms penkioms dispečerinėms nustatyti aukščiausi kokybės reikalavimai, dispečerinės galės pakeisti viena kitą įvykus gedimui, dėl to, tikėtina, visiems Lietuvos gyventojams pagerės GMP paslaugų operatyvumas“, – aiškina ministerija.

Pasak jos, turint mažiau atskirų centrų daug lengviau šalyje įdiegti naujas bendras technologijas, taip pat lengvėja valdymo struktūra ir darbų koordinavimas.

Dispečerinės, kurių atsisakoma, iki šiol aptarnaudavo mažiausiai gyventojų turinčias teritorijas: Alytaus – 145 tūkst. 131 gyventojas, Utenos – 81 tūkst. 947 gyventojai, Marijampolės – 80 tūkst. 818 gyventojų.

Marijampolės dispečerinės prijungta prie Panevėžio dispečerinės, Alytaus jungiama prie Kauno, Utenos – prie Vilniaus dispečerinės. Dispečerinės taip pat veikia Klaipėdoje ir Šiauliuose.

Pasak pertvarkai besirengiančios Alytaus rajono savivaldybės greitosios medicinos pagalbos stoties direktoriaus Aleksandro Bružo, gyventojai dėl pertvarkos nepatogumų neturėtų pajusti, nors naujovių bus.

„Gyventojai labiau neturėtų pajusti, Kaunas tik taiko protokolą, tai šiek tiek bus ilgesnė gyventojų apklausa, gyventojai gali ne visai suprasti, kodėl du kartus paklausia tam tikrų dalykų, tai gali būti naujiena, bet bandysime per spaudą truputį paviešinti tuos dalykus“, – sakė A. Bružas.

Jo vertinimu, dispečerinių stambinimas yra geras sprendimas, nes turėtų būti geriau parengiami darbuotojai.

„Jeigu bus einama profesionalumo keliu, manau, kad Lietuvai užtektų dviejų dispečerinių“, – įsitikinęs A. Bružas.

Tuo metu Marijampolės greitosios medicinos pagalbos stoties vadovas Alvydas Dirsė sakė, kad geriau, kai dispečeriai dirba vietoje, o ne keliuose centruose, nes vietos žmonės geriau pažįsta teritoriją. Vis dėlto praktinių nesklandumų, jo teigimu, po pertvarkos Marijampolėje nekyla.

„Kai esi vietinis dispečeris, tai daugmaž žinai teritoriją, kai yra iš kitų teritorijų, tai mažiau dispečeris gaudosi. Pavyzdžiui, kaip gali Kauno dispečeris susigaudyti, kur kokiam nors Varėnos rajono miške yra kaimas (...). Nors praktiškai niekas nepasikeitė“, – sakė šešias brigadas turinčios Marijampolės stoties vadovas A. Dirsė.