Aukcione – mokykla, biblioteka, kultūros namai
Lie­tu­vos cen­tre esan­čio Uk­mer­gės ra­jo­no me­ri­ja pri­vers­ta par­duo­ti kul­tū­ros ir švie­ti­mo ob­jek­tus.

Ukmergės rajono savivaldybė skelbia aukcioną – parduoda vieną miesto mokyklų ir bibliotekų bei keturis kultūros centrus rajono teritorijoje. Visi šie pastatai šiuo metu tušti.

„Žmonės emigruoja, kad išgyventų, tad ir mūsų rajone, kaip visoje Lietuvoje, dar esančios bibliotekos, kultūros namai, medicinos punktai, mokyklos ir vaikų darželiai keliami po vienu stogu, o ištuštėję šių įstaigų pastatai parduodami per aukcionus“, – „Lietuvos žinioms“ aiškino Ukmergės rajono savivaldybės administracijos Turto valdymo ir apskaitos skyriaus Turto ir įmonių valdymo poskyrio vedėja Daiva Gladkauskienė.

Šio Ukmergės centre stovinčio buvusios bibliotekos pastato pardavimo kaina – beveik 92 tūkst. eurų.

Keliasi po vienu stogu

Tarp aukcione numatytų siūlyti objektų – trijų aukštų buvusi mokykla Ukmergėje, Vilniaus gatvėje. „Mokykloje yra didžiulė sporto salė, tad įsigijusieji ją galėtų pritaikyti pastatą laisvalaikiui, sportui, pramogoms“, – apie būsimų savininkų galimybes kalbėjo D. Gladkauskienė. Šio objekto pradinė kaina – 187,6 tūkst. eurų.

Merijos valdininkė pasakojo, kad tenka parduoti ir buvusių kultūros namų pastatus, nes rajone likusios įstaigos, taupydamos pinigus, keliasi po vienu stogu. „Visai neseniai pardavėme Vidiškių kultūros namus. Šio miestelio kultūros centras ir biblioteka įsikūrė seniūnijos administracijos pastate“, – teigė D. Gladkauskienė. Ji pridūrė, jog dėl tos pačios priežasties ketinama parduoti ir rajone esančių Juodausių bei Atkočių kaimų buvusius kultūros namus. Vieną pastatų galima įsigyti už 2280, kitą – už 3210 eurų.

Mažėja veiklos

Aukcione taip pat bus siūloma pirkti Petronių kaimo ir Taujėnų miestelio buvusių kultūros namų pastatus. Siesikų seniūnijos, kurioje įsikūrę Petronys, seniūnas Algirdas Kaušas „Lietuvos žinioms“ sakė, kad kaimo kultūros centras šiuo metu veikia bendruomenės namuose. Jis apgailestavo, jog Petronyse, kurie dar neseniai turėjo apie 300 gyventojų, nebeliko nė 200 žmonių. O mažėjant gyventojų mažėja ir veiklos.

Taujėnų seniūnė Elvyra Tulušienė pasakojo, kad šiame miestelyje, kuris nuo Ukmergės nutolęs vos per 16 kilometrų, šiandien gyvena 500 žmonių, nors prieš 20 metų buvo 800. „Jaunimas išvažiavo, dauguma taujėniškių emigravo į užsienį, tad miestelyje likome gyventi mes, vyresnieji“, – neslėpė seniūnė. Ji pasidžiaugė, kad gavus Europos Sąjungos (ES) pinigų prieš kelerius metus Taujėnuose buvo pastatyti nauji kultūros namai. Dėl to senąjį pastatą ir nutarta parduoti. Jo pradinė kaina – 4858 eurai.

Per brangu išlaikyti

Pačiame Ukmergės centre stovintis buvęs rajono viešosios Vlado Šlaito bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus pastatas siūlomas už kiek mažiau nei 92 tūkst. eurų. Viešajai bibliotekai vadovaujanti Rasa Griškevičienė minėjo, kad tarpukariu statytame name, kurio pirmame aukšte tuo metu veikė privati gydymo įstaiga, o antrame gyveno gydytojas su šeima, Ukmergės centrinė biblioteka dirbo 1950–2000 metais, kol jai atiteko buvusio Ukmergės rajono komunistų partijos komiteto pastatas.

„Gydytojo name, kurį bibliotekai dovanojo jo dukros, palikome Vaikų literatūros skyrių. Deja, išlaikyti jį pasirodė pernelyg brangu“, – teigė R. Griškevičienė. Anot jos, šis iš pažiūros tvirtas, tikrai įdomus ir kultūros paveldo objektu pripažintas buvusios bibliotekos pastatas iš tiesų pareikalaus nemenkų investicijų, kad vienoje geriausių Ukmergės vietų esančiame name galėtų būti vykdoma kokia nors veikla.

R. Griškevičienė taip pat džiaugėsi, kad Ukmergės rajono Vlado Šlaito viešoji biblioteka gavo 600,5 tūkst. eurų ES investicijų ir šiuo metu yra modernizuojama. Joje bus įrengtas puikus Vaikų literatūros skyrius.