Sakuras puola priešai
Glež­niems raus­viems ir bal­tiems sa­ku­rų, Ja­po­ni­jo­je pa­pli­tu­sių ke­lių rū­šių vyš­nių, žie­dams pa­vo­jų ke­lia po­ten­cia­liai mir­ti­nas prieš­as – in­va­zi­niai va­ba­lai.

Įsibrovėliai priklauso ūsuočių rūšiai Aromia bungii. Jų gimtinė yra regionas, apimantis Kiniją, Taivaną, Korėjos pusiasalį ir Šiaurės Vietnamą.

Šie vabalai gyvena slyvos genčiai priskiriamuose medžiuose. Jie dėl šių kenkėjų netenka žievės. Sunkiais atvejais medžiai žūsta, tad ekspertai skelbia pavojų.

„Jei nesiimsime atsakomųjų priemonių, medžiai gali būti pažeisti ir mes po kelerių metų nebegalėsime džiaugtis sakurų ir slyvų žiedais“, – perspėjo Estuko Shoda-Kagaya iš Miškininkystės instituto.

Pirmą kartą Japonijoje šie vabalai pastebėti 2012 metais, centrinėje Aičio prefektūroje, bet dabar jau išplitę visame regione netoli Tokijo. Šie ūsuočiai į Japoniją galėjo patekti su importuotais medienos produktais.

Sausį Japonijos aplinkos ministerija oficialiai paskelbė Aromia bungii invazine, svetima rūšimi. Tai reiškia, kad draudžiama įvežti ir perduoti šiuos vabalus. Specialistai perspėja: „Jei nieko nedarysime, žala plis toliau.“ Jie nurodo, kad vabalų lervas galima naikinti pesticidais, o smarkiai apkrėstus medžius reikėtų iškirsti, kad būtų išgelbėti kiti. Išleistas vadovas, detaliai aiškinantis, kaip atpažinti ir naikinti šiuos vabalus, užaugančius iki 3–4 cm ilgio.

Kovoje su šiais sakurų priešais itin svarbu bendradarbiauti su gyventojais – reikia laiko ir daug žmonių kiekvienam medžiui patikrinti. Be to, gaila kirsti sakuras – tai didelis praradimas, bet tai būtina, kad žala neišplistų į kitus medžius.