Mokslininkai įspėja: po 30 metų pasaulį apgaubs mažasis ledynmetis
Moks­li­nin­kai skel­bia, kad jau po ke­lių de­šimt­me­čių Že­mė­je ga­li bū­ti kur kas šal­čiau.

Vos už trisdešimties metų mūsų Saulė gali būti gerokai vėsesnė, dėl ko tektų susitaikyti su šaltesnėmis gyvenimo sąlygomis.

Remiantis 20 metų trukmės stebėjimais ir surinktais duomenimis, mokslininkų komanda iš Kalifornijos universiteto, San Diege, paskaičiavo, kad 2050 metais Saulė bus septyniais procentais vėsesnė ir blankesnė.

Saulė juda per savo 11 metų trukmės ciklą, kuriame ji išgyvena aktyviuosius ir ramiuosius periodus, dar žinomus kaip saulės maksimumas ir saulės minimumas. Šįkart mokslininkai tiki išsiaiškinę, kada gali įvykti jau kitas saulės minimumas.

Kitas šaltasis periodas gali būti įvardijamas, kaip „didysis minimumas“, kurio metu sąlygos gali būti panašios į tas, kurios Europoje vyravo 17-ojo amžiaus viduryje. Tuo laikotarpiu, dėl ekstremaliai žemos oro temperatūros, užšalo Didžiosios Britanijos Temzės upė. Dėl žemos temperatūros 1968 metais užšalo ir Baltijos jūra.

Šį kartą būtų blogiau

Mokslininkų teigimu, periodas, kuris žinomas kaip „Maunderio Minimumas“, buvo panašus į mažąjį ledynmetį, o pats Lubin tiki, kad 2050 metų sąlygos gali būti dar blogesnės, informuoja express.co.uk.

Mokslininkai prognozuoja „tikimybę, kad artimojoje ateityje įvyks didysis minimumas, nes mažėjančius Saulės dėmių tendencijos pastarajame Saulės cikle yra panašus į ankstesnius, fiksuotus prieš didžiojo minimumo atvejus.

Kas tuo metu vyksta?

Saulės minimumo metu sumažėja Saulės magnetizmas, susiformuoja mažiau Saulės dėmių, o mūsų planetos paviršių pasiekia mažiau ultravioletinės radiacijos. Tokios sąlygos reiškia tai, kad Saulės paviršius atrodo skaidresnis, o kartu ir blausesnis.

Kuomet Saulės energija sumažėja, pirmasis dalykas, kuris įvyks, tai stratosferos ozono sluoksnio plonėjimas. Plonėjimas pakeičia stratosferos temperatūros struktūrą, kuri tuomet pakeičia žemutinės atmosferos dinamiką, ypač vėjų ir orų sąlygas.

Nors temperatūra bus žemesnė, tai nesustabdys klimato kaitos, tačiau gali sulėtinti jos poveikį.

Mokslininkai skaičiuoja, kad didysis minimumas tarp 2020 ir 2070 metų Žemę atvėsintų maždaug 0,25 procento.