Kovo 19-ąją minima pempės diena: kokius orus tai pranašauja?
Šian­dien, ko­vo 19-ąją, ša­ly­je mi­ni­ma Pem­pės die­na, nes bū­tent šian­dien ti­ki­ma, jog par­ke­liau­ja pem­pės. Tai – gi­lių tra­di­ci­jų pa­va­sa­rio šven­tė. Pro­tė­viai ti­kė­da­vo, kad, jei šią die­ną par­skren­da pem­pės, tai pra­si­dės at­ši­li­mas.

Apie pempę sukurta ne viena lietuvių liaudies daina. Pempė – atbundančios gamtos, atšilimo pranašas. Senoliai tikėdavo, kad jei ši diena bus giedra, tai metai bus pieningi. Šią dieną merginos šluodavo kiemus, pradėdavo tvarkyti tradicinius savo gėlių darželius, supurenti žemę. Kai kur šią dieną jau būdavo sėjamos vasarinės gėlės.

Remiantis Lietuvos ornitologų draugijos duomenimis, vakar, kovo 18-ąją, Molėtų raj. Suginčiuose, stebėtojas Darius Norkūnas užfiksavo tris paprastąsias pempes.

Paprastoji pempė (Vanellus vanellus) – plačiai žinomas paukštis, kurią tiek iš išvaizdos, tiek iš balso pažįsta kone kiekvienas. Juo labiau, kad tai vienas iš pirmųjų pavasarį parskrendančių paukščių.

Pempės gyvena didesnėje Europos dalyje ir Azijoje. Nors suintensyvėjęs žemės ūkis, melioracija ir kita antropogeninė veikla sumažino pempių skaičių, tačiau jos gan greit sugebėjo prisitaikyti prie kintančių sąlygų, rašoma birdlife.lt

Pempės – migruojantys paukščiai, žiemoti skrendančios iki šiaurinės Indijos ir Kinijos bei Šiaurės Afrikos, kur yra įprastas paukštis Nilo deltoje. Todėl net ir ankstyvojoje Egipto istorijoje pempės jau yra minimos. Pempė buvo Egipto žmonių, tarnaujančių karaliui, simbolis, kurie žiemos metu, kaip ir pempės, persikeldavo prie deltos.

Pempė dažnai minima ir lietuviškose patarlėse:

• Gena kaip pempė nuo savo lizdo.

• Liesa kaip pempė per šventą Juozapą.

• Margas kaip pempės kiaušinis.

• Klykia kaip pempė ant dirvono.

• Pievos – tik pempėms vaikus penėti.

• Geras kaip keras, kuoduotas kaip pempė, o paikas kaip žekė.

Taigi, nors žiema ir spyriojasi vis atsiųsdama šalčio, galų gale pavasaris įsibėgės. Artimiausiomis naktimis dar kandžiosis šaltukas, apie savaitės vidurį sulauksime mišrių kritulių, tačiau temperatūra palaipsniui stiebsis aukštyn. Daugiau apie artimiausių dienų orus: Atšils, bet atkeliaus nemalonūs reiškiniai.