Keičiantis klimatui palmės migruoja į šiaurę
Nau­jau­sios moks­li­nin­kų at­lik­tų ty­ri­mų iš­va­dos skel­bia, kad dėl kli­ma­to kai­tos vie­to­mis pei­za­žas ga­li keis­tis dėl nau­jų au­ga­lų. Pa­vyz­džiui, Va­šing­to­no mies­tas (JAV) gar­sė­ja sa­vo žy­din­čio­mis vyš­nio­mis, ta­čiau vie­ną die­ną jų vie­tą ga­li užim­ti ir pa­lmės.

Tyrime mokslininkai analizavo kaip palmių medžių augimo teritorijos plečiasi į šiaurinius pasaulio regionus, kurie daugybę metų buvo pernelyg vėsūs šių tropinių medžių augimui.

Egzistuoja daugiau nei 2500 palmių rūšių ir nors didžioji dalis jų išgyvena tik tropiniame klimate, visgi, kai kurios jų yra gerokai tvirtesnės ir gali augti vietovėse, kuriose reguliariai pasninga.

Klimatui keičiantis ir mūsų planetai šiltėjant, nesuskaičiuojama augalų ir gyvūnų rūšių galybė migruoja į naujas gyvenamąsias teritorijas, kurios tampa labiau priimtinos jų išgyvenimui. Nuo jų neatsilieka ir palmės.

Nustatyta, kad palmė sėkmingai gali augti aplinkoje, kur vidutinė oro temperatūra yra aukščiau 2 laipsnių pagal Celsijų.

Kylant temperatūrai, ypač šiltėjant žiemoms per artimiausius dešimtmečius galima tikėtis tolimesnės palmių plėtros į šiaurinius regionus. Tačiau viskas priklausys ir nuo kitų faktorių, tokių kaip, veislė ir konkurencijos lygis su kita natūralia augmenija.

Palmių medžiai auga labai greitai, dėl ko jų ląstelės žiemos metu negali pereiti į vegetacinę ramybės būseną. Jie taip pat yra estetiškai patrauklūs ir žmonėms juos pasodinus neįprastose vietovėse šie medžiai gauna galimybę potencialiai įsitvirtinti naujuose laukinės gamtos plotuose.

Tačiau palmės, augančios ne savo teritorijose, laikomos invazine rūšimi, kurios laikui bėgant gali žaloti arba išstumti vietinius augalus.

Skelbiama, kad viena palmių rūšių – Kanapinė šiurkštuolė (Trachycarpus fortunei) yra ypatingai atspari šalčiui dėl ko ji yra mėgstama ir plačiai auginama. Šios palmės neseniai buvo aptiktos pietinės Šveicarijos miškuose, Alpių kalnų papėdėje.

Ši palmių rūšis čia išplito paprasčiausiai dėl to, kad intensyvus šaltukas čia jau nebėra toks ilgalaikis, skelbiama tyrime.

Tyrimo išvados paskelbtos „Nature‘s Scientific Reports“.