Įspūdingi vaizdai iš Senos užtvindyto Paryžiaus
Pa­tvi­nu­sios Se­nos van­dens ly­gis pir­ma­die­nį pa­sie­kė pi­ką – dau­giau kaip 4 m virš nor­ma­laus ly­gio, o ar­ti­miau­sio­mis die­no­mis, kai van­duo nu­slūgs, Par­yžiaus lau­kia il­gi va­ly­mo dar­bai.

Pirmadienį ryte upės vandens lygis pasiekė 5,84 metro ir toliau kelia galvos skausmą į darbą važinėjantiems žmonėms bei prie jos gyvenantiems paryžiečiams.

Potvynius stebinti agentūra „Vigicrues“ pranešė, kad Senos vandens lygis bus toks visą dieną, o antradienį pradės kristi.

Sostinėje, kur dėl kelias dienas kilusio vandens buvo paskelbtas pavojus, iš savo namų buvo evakuota maždaug 1,5 tūkst. žmonių, pranešė policija. Maždaug tiek pat namų ūkių vis dar neturi elektros.

Padarinius pajuto ir turistai – neplaukioja garsieji sostinės „Bateaux Mouches“ ekskursijų laivai. Sena šiuo metu leidžiama plaukioti tik gelbėjimo tarnyboms.

Iš tikrųjų Senos vandens lygis nepasiekė 6,1 m ribos, kaip 2016 metais, kai iš Luvro teko išvežti neįkainojamus meno kūrinius.

Tačiau lankomiausiame pasaulio muziejuje sekmadienį vis dar galiojo potvynio pavojus, kaip ir Orsė muziejuje bei Oranžerijos muziejuje.

Prancūzų armijos kario alžyriečio, Krymo karo dalyvio skulptūrą „Zuavas“, kuri nuo 1910 metų „saugo“ upę ties Almos tiltu Paryžiaus centre, purvinas vanduo semia iki šlaunų.

„Fluctuat nec mergitur („Blaškomas bangų, bet neskęstantis“), tačiau šaaaalta“, – buvo paskelbta anoniminio gerbėjo sukurtoje statulos paskyroje socialiniame tinkle „Twitter“, pavartojant lotynišką Paryžiaus devizą.

Policija dar kartą perspėjo entuziastus nesimaudyti upėje ir neplaukioti baidarėmis, nes tai „draudžiama ir itin pavojinga“.

Potvynis pamažu slūgs

Ateinančią savaitę laukiami palankesni orai, bet meteorologai ir pareigūnai sako, kad vanduo slūgs pamažu, nes daug kur Šiaurės Prancūzijoje dirvožemis jau permirkęs.

Policija dar kartą perspėjo entuziastus nesimaudyti upėje ir neplaukioti baidarėmis, nes tai „draudžiama ir itin pavojinga“.

„Jei kalbame apie sugrįžimą į visiškai normalias vėžes, tam prireiks savaičių“, – sakė regioninės aplinkosaugos tarnybos vadovas Jerome'as Goellneris.

Šis gruodžio ir sausio periodas jau yra pats „šlapiausias“ nuo pat 1900 metų, kai buvo pradėti rinkti tokie duomenys, nurodo Prancūzijos meteorologijos tarnyba.

Pagrindinės priemiestinio susisiekimo geležinkelio linijos „RER C“ stotelės Paryžiuje keleivių neaptarnaus mažiausiai iki vasario 5-osios. Kai kurios gatvės palei Seną uždarytos.

Tačiau nuogąstavimai, kad gali pasikartoti 1910 metų potvyniai, kai Senos vanduo pakilo iki 8,62 m ir išvedė iš rikiuotės didelę Paryžiaus pagrindinės infrastruktūros dalį, atrodo nepagrįsti.

Miesto centre Sena teka giliu kanalu, tad potenciali potvynių žala yra ribota. Tačiau užlieti keli rajonai miesto pakraščiuose, tarp jų – pietinis Vilnevo-Sen Žoržo priemiestis, kur kai kurie gyventojai plaukioja valtimis, o dešimtys buvo evakuoti iš savo namų.

Pasroviui nuo Paryžiaus vandens lygis kai kur pranoko 2016 metų potvynio lygį.

Puasi Minjo saloje Paryžiaus vakaruose „visi plaukioja valtimis“, sakė vietos gyventojas Serge'as Matikhinas.

„Nuotaika vis dar gera, mes prie to pratę – per 20 metų mums tai jau aštuntas ar devintas potvynis“, – sakė jis.