Dar vieno gyvūnų porūšio pabaiga
Ke­ni­jo­je nu­gai­šo pa­sku­ti­nis šiau­ri­nių bal­tų­jų ra­ga­no­sių pa­ti­nas, ku­riam bu­vo 45 me­tai, ir da­bar šiam bal­tų­jų ra­ga­no­sių po­rū­šiui at­sto­vau­ja tik dvi li­ku­sios pa­te­lės.

Patinas vardu Sudanas „buvo gydomas dėl susijusių su amžiumi komplikacijų, kurios nulėmė degeneracinius raumenų ir kaulų pakitimus, taip pat dideles odos žaizdas“. Taip sakoma antradienį paskelbtame ne pelno organizacijos „Ol Pejeta Conservancy“ pranešime. „Ol Pajetos“ nacionaliniame parke Kenijoje Sudaną nuo brakonierių saugojo ginkluota apsauga.

„Jo būklė per pastarąsias 24 valandas smarkiai pablogėjo; jis nebegalėjo atsistoti ir labai kentėjo. Veterinarų komanda nusprendė jį numarinti“, – teigiama pranešime.

Nugaišus Sudanui teoriškai jo porūšis išnyko. Tačiau mokslininkai yra paėmę jo genetinės medžiagos ir plėtoja apvaisinimo mėgintuvėlyje technologiją šiam porūšiui išsaugoti.

Šiaurinių baltųjų raganosių populiacija Ugandoje, Centrinės Afrikos Respublikoje, Sudane ir Čade didele dalimi buvo sunaikinta praėjusio amžiaus 8-ąjį ir 9-ąjį dešimtmečiais siautėjant brakonieriams. Raganosių ragai turėjo labai didelę paklausą tradicinėje kinų medicinoje Azijoje, taip pat buvo naudojami durklų rankenoms Jemene.

Paskutinė maždaug 20–30 laukinių raganosių populiacija Kongo Demokratinėje Respublikoje buvo sunaikinta

per 10-ojo dešimtmečio pabaigos ir šio amžiaus pradžios kovas. 2008 metais buvo konstatuota, kad šiauriniai baltieji raganosiai laukinėje gamtoje išnyko.

Keturi vaisingi raganosiai, du patinai ir dvi patelės, iš Dvūr Kralovės zoologijos sodo Čekijoje buvo perkelti į „Ol Pejetos“ nacionalinį

parką Kenijoje, labai tikintis į jų natūralias buveines panašiomis sąlygomis paskatinti šių gyvūnų veisimąsi. Tačiau sėkmingų patelių nėštumų nebuvo, nors poravimasis buvo stebimas. Nepavyko ir bandymai šias pateles suporuoti su pietinių baltųjų raganosių porūšio patinu, siekiant išsaugoti dalį šiaurinių baltųjų raganosių genų.

Kitas šiaurinių baltųjų raganosių patinas, Suni, dėl natūralių priežasčių nugaišo 2014 metų spalį.

„Sudanas buvo paskutinis šiaurinių baltųjų raganosių patinas, gimęs laukinėje gamtoje. Šio porūšio išnykimas yra žiaurus žmonių nesiskaitymo su gamta simbolis“, – sakė Dvūr Kralovės zoologijos sodo tarptautinių projektų direktorius Janas Stejskalas. – Tačiau pasiduoti neturėtume. Privalome pasinaudoti unikalia situacija, kai nykstančioms rūšims išsaugoti naudojamos ląstelių technologijos. Tai gali atrodyti neįtikima, bet dėl naujai išplėtotos technologijos net Sudanas dar gali turėti palikuonių.“