Bulgarai gelbėja apledėjusius gandrus
Ką da­ry­tu­mė­te, jei­gu snie­go užk­lo­ta­me lau­ke ras­tu­mė­te de­šim­tis ap­le­dė­ju­sių gand­rų? Bul­ga­rai to­kius pa­ukš­čius ne­šė­si na­mo.

Šiaurės rytinėje šalies dalyje šią savaitę užėjusi netikėta šalčio banga įkalino šimtus migruojančių paukščių, padengdama jų sparnus ledu ir prikaustydama prie žemės.

„Prie mūsų gyvenvietės kelio radau penkis sušalusius gandrus, – pasakojo 53 metų Safetas Halilas, gyvenantis Zaricoje, netoli Dulovo miesto. – Parsinešiau namo, užkūriau krosnį, kad jie sušiltų, ir lesinau žuvimis.“

Šis kelių priežiūros tarnybos darbininkas sulaukė didelio palaikymo socialiniuose tinkluose, ir jo pavyzdžiu pasekė daugybė kitų vietos gyventojų. Jų namuose, tvartuose, garažuose prieglobstį rado daugiau nei 40 paukščių.

Pasak ekspertų, dėl apledėjusių sparnų paukščiai naktį praleido ant žemės, nes negalėjo pakilti ant medžių. „Pirmą kartą Bulgarijoje matome tiek daug į nelaimę patekusių gandrų“, – sakė laukinių gyvūnų reabilitacijos centro „Žalieji Balkanai“ atstovė Hristina Klisurova.

Ji kreipėsi į gyventojus per televiziją, prašydama neimti bet kurio gandro, o tik tuos, kuriems reikia pagalbos, kurie yra sužeisti arba kurių sparnai apledėję. Suteikus pagalbą paukščiams juos reikia kuo greičiau paleisti į laisvę.

Kadangi žemiau nulio nukritusi oro temperatūra, stiprus vėjas ir pūgos prognozuojami iki savaitės pabaigos, Safetas ketino paukščius palaikyti dar kelias dienas. „Šiandien trys laipsniai žemiau nulio, oras darosi tik blogesnis“, – sakė vyras. Jo teigimu, paukščiai atsigavo ir laikosi gerai. „Man jau kartą ar du žnybtelėjo snapu“, – šypsojosi jis.

Bulgarijoje 2016 metais buvo suskaičiuota beveik 6 tūkst. tuščių gandralizdžių. Tai yra maždaug 1 tūkst. daugiau nei per praėjusį skaičiavimą, atliktą prieš 10 metų.

Šalia esančioje Rumunijoje šią savaitę mirtinai sušalo daugiau nei 200 mažųjų paukščių, daugiausia – strazdų giesmininkų. Rumunijos ornitologų draugija paragino nebandyti gaudyti gandrų, nes tai paukščius išgąsdintų ir jie prarastų daug energijos. Žmogaus pagalbos reikia tik tiems, kurie patys prie jo artinasi.