Vitas Vasiliauskas siūlo panaikinti verslo liudijimus
Vy­riau­sy­bei siū­lant nuo ki­tų me­tų pert­var­ky­ti mo­kes­čių sis­te­mą, kei­čiant tik su dar­bo san­ty­kiais su­si­ju­sios veik­los ap­mo­kes­ti­ni­mą, Lie­tu­vos ban­ko va­do­vas sa­ko, kad šios ir in­di­vi­dua­lios veik­los ap­mo­kes­ti­ni­mas tu­ri bū­ti su­vie­no­din­tas. Vi­tas Va­si­liaus­kas siū­lo pa­nai­kin­ti vers­lo liu­di­ji­mus.

Centrinio banko vadovo teigimu, Vyriausybės siūlomų mokesčių pakeitimų įtaka neigiamai veiktų viešuosius finansus, praradimai siektų iki 600 mln. eurų.

„Suprantam politinius niuansus, tačiau toliau gyventi arbitražo sąlygomis negalime. Palankiai vertiname pastangas dėl darbuotojų ir darbdavio „Sodros“ mokesčio apjungimo. (...) Bet tas (apmokestinimo – BNS) skirtumas, kuris šiandien yra, jis, mūsų vertinimu, yra per didelis ir jo negali būti. Todėl vien siūlymai pakoreguoti verslo liudijimo veiklų sąrašą, mūsų galva, nespręs esminės problemos – mokestinės naštos skirtumų tarp darbo santykiams ir savarankišką veiklą vykdantiems asmenims“, – trečiadienį spaudos konferencijoje sakė V. Vasiliauskas.

Lietuvos banko duomenimis, pagal darbo sutartis dirbantieji per mėnesį sumoka 323 eurus pajamų mokesčio ir socialinio draudimo įmokų, o savarankiškai dirbantieji – tik 64 eurus.

„Kaip vieną sprendimų siūlome panaikinti verslo liudijimus kaip veiklos formą, suvienodinti darbo santykių ir savarankiškos veiklos apmokestinimą“, – teigė V. Vasiliauskas.

Anot jo, tai leistų pasiekti pagrindinį tikslą – didinti biudžeto perskirstymą.

„Mokesčių dalyje mes matome teigiamus žingsnius, kadangi judinamos įsisenėjusios problemos – mokesčių konsolidavimas, postūmiai šešėlio mažinimui. Tačiau manytume, kad su pasiūlytu paketu esminė biudžeto perskirstymo problema nėra sprendžiama. Apmokestinimo skirtumų tarp darbo santykių pajamų ir savarankiškos veiklos panaikinimas yra esminis dalykas“, – kalbėjo Lietuvos banko vadovas.

Pasak V. Vasiliausko, šiuo metu individualia veikla šalyje užsiima apie 160 tūkst. gyventojų.