Reikės daugiau investicijų ir darbuotojų
Dir­ban­tys žmo­nės, bent jau ar­ti­miau­siu me­tu, ga­li bū­ti ra­mūs dėl sa­vo dar­bo vie­tų: te­be­si­tę­siant ūkio au­gi­mui, įmo­nių va­do­vai pla­nuo­ja di­din­ti tiek in­ves­ti­ci­jas, tiek ir dar­buo­to­jų skai­čių. Įmo­nių plė­trą ska­ti­na au­gan­ti kon­ku­ren­ci­ja rin­ko­se, bet joms ten­ka grum­tis ir dėl dar­buo­to­jų.

Tai atskleidė verslo nuotaikų ir pasitikėjimo tyrimas „Citadele Index“, kurio metu Latvijos tyrimų bendrovė SKDS apklausė 750 Lietuvos įmonių vadovų. Kaip parodė rezultatai, didinti darbuotojų skaičių artimiausiais mėnesiais ketina kas ketvirta įmonė, arba 26 proc., apie darbuotojų skaičiaus mažinimą galvotų perpus mažiau – tik 13 proc. apklausos dalyvių.

Verslininkai pripažįsta, kad varomąja jėga išlieka stipri konkurencija: beveik kas trečios įmonės vadovas prognozuoja, jog konkurencija jų veiklos srityje per šiuos metus išaugs. Dar 56 proc. tikisi, kad konkurencijos lygis liks toks pat kaip pernai.

„Auganti prekių ir paslaugų pasiūla skatina aktyvesnę konkurenciją, įmonės nusiteikusios didinti investicijas, tačiau esminiu iššūkiu tampa situacija darbo rinkoje – atlyginimai auga sparčiau nei darbo našumas, o tai mažina įmonių konkurencingumą. Lietuvoje stiprėja tendencija, jog darbuotojų kaita auga, tampa sudėtinga surasti aukštos kvalifikacijos specialistų. Tačiau dabar yra aukso amžius samdomiems darbuotojams derantis su darbdaviais dėl motyvacinių priemonių, darbo sąlygų“, – aiškino „Citadele“ banko Smulkiųjų ir vidutinių verslo klientų departamento vadovė Giedrė Kubiliūnienė.

Įtampą darbo rinkoje ji iliustruoja statistiniais rodikliais: pernai, kai bendras gyventojų skaičius Lietuvoje sumažėjo 1,5 proc., dirbančių asmenų skaičius išaugo 1 proc., bedarbių gretos aptirpo 13 proc., o laisvų darbo vietų pasiūla padidėjo beveik trečdaliu.

Investicijų tempo nemažins

„Pritraukti pakankamai darbuotojų į laisvas darbo vietas nepadeda ir daugiau nei 7 proc. padidėję atlyginimai, kurių augimas pernai fiksuotas visose 60 Lietuvos savivaldybių. Žinoma, didinti konkurencingumą ir sumažinti darbuotojų poreikį įmonės gali ir investuodamos į technologinį atsinaujinimą bei procesų automatizavimą, tačiau čia permainos įmanomos tik ilgalaikiu periodu“, – sakė G. Kubiliūnienė.

Statistikos departamento duomenimis, 2017 metais verslo investicijos ūgtelėjo 5 procentais. Tiesa, investicijos į įrenginius, mašinas ir transporto priemones augo sparčiau – 11 procentų. Kaip parodė tyrimas, per artimiausią pusmetį dar labiau padidinti investicijas planuoja 26 proc. šalies įmonių vadovų, 59 proc. jų teigia, kad investicijų lygis liks panašus kaip ir pernai, ir tik 9 proc. planuoja investuoti mažiau.

Deficito nepanaikina

Tuo metu „Creditrefom Lietuva“ atkreipia dėmesį, kad „Barclays“ operacijų centro Lietuvoje planai atsisakyti 350 darbuotojų ne juokais įgąsdino rinką. Ar tikrai tokį sprendimą paskatino per daug išaugusios IT specialistų algos ir jų stygius?

„Informacinių technologijų (IT) specialistų ir finansų sektoriaus profesionalų atlyginimai senokai kėlė pavydą mažiau uždirbantiems kitų Lietuvos ūkio šakų atstovams, – pranešime spaudai teigė šios bendrovės direktorius Saulius Žilinskas, – o į rinką plūstelėję užsienio investuotojai, stengdamiesi pritraukti profesionalus, reikalingus steigiamiems paslaugų centrams, „fintech“ startuoliams ar kitokioms įmonėms, IT specialistams algas sukėlė dar labiau. Ir vis tiek, anot „Infobalt“ atstovų, rinkos žaidėjams nepavyksta surasti bent 23 proc. reikalingų programavimo profesionalų.“

Pritraukti pakankamai darbuotojų į laisvas darbo vietas nepadeda ir daugiau nei 7 proc. padidėję atlyginimai.

Pasak pranešimo, „Barclays“ pagal vidutinių bruto atlyginimų, mokėtų per 2018 metų tris mėnesius, medianą užėmė 29 vietą (2287,4 Eur). Dosniausia buvo „Uber Lithuania Software and Development“ (4857,34 Eur), „Fair Isaac Lithuania“ (4021,78 Eur) ir „Ubiquiti Networks Europe“ (3894,53 Eur). Iš garsesnių kompanijų daugiau nei „Barclays“ taip pat mokėjo užsienio kapitalo įmonės: „IBM Lietuva“ (3070,76 Eur), Wix.com (3039,49 Eur), „NFQ Technologies“ (2582,48 Eur), mažiau – „Callcredit Operations“ (1588,31 Eur) ir „CSC Baltic“ (2014,38 Eur).

„Įdomu, kad neradome jokio ryšio tarp didelių atlyginimų ir kompanijos apyvartos“, – sakė UAB „Creditreform Lietuva“ direktorius. Pasak jo, atlyginimai „Barclays“ operacijų centre, kaip rodo „Sodros“ duomenys, lyginant šių ir pernai metų pirmąjį ketvirtį, ūgtelėjo 9 proc., o vidutiniškai visos šimtą ir daugiau darbuotojų turinčios programavimo kompiuteriais sektoriuje veikiančios įmonės algas didino 8 proc., bet buvo ir tokių, kuriose vidutinė alga augo ir 15, ir 25 procentais.

Mažesnės IT bendrovės atlyginimus augino kiek daugiau, siekdamos tapti patrauklesnės darbo jėgos rinkoje. Iš viso kompiuterių programavimo, konsultacine ir susijusia veikla užsiimančių ir balandį bent vieną darbuotoją turėjusių įmonių Lietuvoje registruota per 1,7 tūkst., samdančių 20 darbuotojų ir daugiau – trylika kartų mažiau.

„Jei imsime visas daugiau kaip šimtą darbuotojų turinčias programavimo kompiuteriais firmas, toliau fiksuojamas augimas. Palyginti su praėjusių metų pradžia, darbuotojų jose padaugėjo 7 procentais. Matyt, procentas galėtų būti ir didesnis, bet koją kiša specialistų stygius“, – teigė S. Žilinskas. Iš viso šio sektoriaus milžinėse gegužės pradžioje darbavosi per 6,2 tūkst. žmonių.