Prasčiausios bitkoino dienos
Po­pu­lia­riau­sia krip­to­va­liu­ta bit­koi­nas, jau bent prieš po­rą mė­ne­sių pra­dė­ta va­din­ti fi­nan­si­niu bur­bu­lu, ima bliūkš­ti, nors dar ran­da­si drą­suo­lių, už bit­koi­nus par­duo­dan­čių pa­slau­gas ir ne­tgi ma­te­ria­li­nes ver­ty­bes. Pra­stai aną sa­vai­tę pa­si­ro­džiu­siam bit­koi­nui švie­ses­nė ne­bu­vo ir šios sa­vai­tės pra­džia. Ma­no­ma, kad jo kur­sui di­džiau­sią įta­ką da­ro spe­ku­lian­tai, ku­rių ran­ko­se su­si­kau­pė dau­giau­sia šios krip­to­va­liu­tos.

Vien per praėjusią savaitę iki penktadienio bitkoinas atpigo trečdaliu – iki 7910 JAV dolerių nuo daugiau kaip 10 tūkst. dolerių anos savaitės pradžioje. Agentūra „Bloomberg“ šį pirmadienį 10 val. 51 min. pranešė, kad bitkoinas toliau pigo – iki 7722 dolerių – ir pamažu judėjo viena kryptimi. Vakar 17 valandą jo kursas buvo sumenkęs dar 2 proc., iki 7411 dolerių.

Verta priminti, kad gruodžio viduryje bitkoino kursas rinkoje buvo peržengęs 20 tūkst. JAV dolerių nuo praėjusių metų pradžioje buvusio tūkstančio dolerių už vienetą. Vasario pradžioje, palyginti su šių metų sausio pradžia, bitkoino kaina jau sumažėjo daugiau kaip 50 procentų.

Palyginti su šių metų sausio pradžia, bitkoino kaina jau sumažėjo daugiau kaip 50 procentų.

Penktadienį daugiau kaip 20 proc. atpigo ir kitos populiariausios ktiptovaliutos „Ripple“, eteris ir „Litecoin“.

Jau nelaiko visiškai saugiu

Rinkos ekspertai praėjusią savaitę įvykusį bitkoino krytį sieja su įsilaužimu į kompiuterių tinklą Japonijoje, kai įsilaužėliai pasigrobė 530 mln. skaitmeninių pinigų, kurių vertė viršijo 0,5 mln. JAV dolerių. Šiek tiek anksčiau susirūpinimą dėl kriptovaliutų saugumo ir galimo burbulo išreiškė kai kurios šalys, uždraudusios bitkoinų operacijas, o Kinija ir Pietų Korėja uždraudė savo šalyse kurti bet kokią naują kriptovaliutą ir uždarė biržas, kuriose buvo jomis prekiaujama. Jungtinės Karalystės finansinio elgesio tarnyba investuotojus įspėjo, kad jie gali prarasti visus savo pinigus, jei pirks skaitmenines valiutas, išleistas vadinamųjų pradinių monetų pasiūlymų įmonių.

Praėjusiais metais dvi didžiausios pasaulio biržos, CBOE ateities sandorių birža ir Čikagos prekių birža, leido prekiauti bitkoinų ateities sandoriais.

„Yonhap News“ pranešė, kad Šiaurės Korėja bando sugadinti Pietų Korėjos programas, susijusias su kriptovaliuta, siekdama pavogti skaitmenines valiutas, ir jau pavogė dešimtis milijardų valiutos vienetų.

Viena iš investuotojams patraukliausių ir finansines įstaigas nervinančių kriptovaliutų savybių yra operacijų anonimiškumas. Tačiau kompanija „Bitfury“ paskelbė sukūrusi būdą atskleisti šių finansinių operacijų grandinę – pasiūlymo esmė yra sujungti įvairių kriptovaliutų pinigines ir jas suskirstyti į klasterius. Kompanijos vadovas pažymėjo, kad investuotojai turi po kelias pinigines, slėpdami savo asmenį, ir, kaip mano „Bitfury“, galėtų daryti nusikaltimus. Programos kūrėjų nuomone, suskurtas metodas padės atlikti stebėjimus ir sumažinti nusikalstamą veiklą.

Kaip rašoma bitcoin.com, kriptovaliutos kūrėjus suerzino „Bitfury“ pasiūlymas, nes anonimiškumas nuo pat pradžių buvo privaloma bitkoino savybė.

Naudoja ir atsiskaitymams

Pastaruosius porą mėnesių smarkiai išaugęs kriptovaliutų rizikingumas ne visiems trukdo vykdyti atsiskaitymus jomis – pirkti ir parduoti nekilnojamąjį turtą, mokėti už taksi paslaugas ir pan.

Kartais tai gali virsti kone anekdotu. Antai Turkijos mėgėjų futbolo klubas „Shanustaspor“, dalyvaujantis šalies pirmosios lygos čempionate, nusipirko žaidėją už bitkoinus. Gruodžio 3 dieną apie tai pranešė „USA Today“. Už žaidėją buvo sumokėta 0,0524 bitkoino, arba 440 eurų. Komandos treneriai tikisi, kad bitkoinas padės klubui tapti lygos čempionu. 2017 metų gruodį dalį atlyginimo žaidėjams bitkoinais sumokėjo Danijos aukščiausiosios lygos ledo ritulio klubas „Rangsted Sayer Capital“. Bitkoinų milijardierius Nikolas Nikolaisenas tapo pagrindiniu klubo rėmėju.

Kai kurie sėkmingi investuotojai bitkoino viešai atsikrato. Kaip pranešė „Business Insider“, vienas iš kompanijos „Apple“ steigėjų Steve'as Wozniakas pardavė visus savo bitkoinus, nusivylęs jų nestabilumu. Kriptovaliutos jis nusipirko 2017 metų vasarą, kai jos vienetas kainavo 700 JAV dolerių. Apie bitkoinų pardavimą paskelbė gruodžio viduryje, kai vienetas kainavo 20 tūkst. JAV dolerių.

Burbulas – ne naujiena

Jeilio universiteto ekonomikos profesorius, Nobelio premijos laureatas Robertas Shilleris dar sausio 17 dieną interviu CNBC televizijos kanalui prognozavo totalų kurso bitkoino kritimą. Ekonomistas pareiškė, kad bitkoinas nieko nebus vertas tol, kol jam vertės nesukurs visuomenė. Vėliau Davoso pasaulio ekonomikos forume vienas turtingiausių planetos žmonių George'as Sorosas pavadino bitkoiną ir kitas kriptovaliutas tipišku finansiniu burbulu.

Bitkoinas buvo sukurtas 2009 metais naudojant sudėtingą procesą, vadinamą kasyba, bet investuotojų atrastas tik pernai, jo kursui staiga pašokus keliolika kartų.

Finansų rinkoje tai, kas staiga pabrangsta 10–20 kartų, reiškia gardų kąsnelį, ir investuotojai pasiduoda jo pagundai. Bitkoino, kaip ir visų valiutų, vertę lemia paklausa. Nors investuotojai viliojami kalbomis apie kriptovaliutos anonimiškumą ir decentralizaciją, vis tiek didžioji jos dalis sutelkiama turtingų sukčių rankose, ir jos paklausa iš karto pakinta, kai tik kuris nors iš jų nusprendžia į rinką išmesti didesnį „prekių“ kiekį. Niekada nežinai, kam tokia mintis šaus į galvą.