Partijų finansavimo klausimo prezidentė nepalaiko
Pre­zi­den­tė Da­lia Gry­baus­kai­tė tei­gia, kad lei­di­mas vers­lui vėl rem­ti po­li­ti­nes par­ti­jas „le­ga­li­zuo­tų“ jų pir­ki­mą.

Pasak jos, tokia grėsmė ryškėja pamačius, „kaip tiesiogiai partijos buvo perkamos“.

„Ypač dabar, kai pamatėme, kas vyksta ir kaip tiesiogiai partijos buvo perkamos, tai šį pasiūlymą galiu tik pavadinti, kad tai yra legalizuoti politinių partijų pirkimą“, – trečiadienį paskelbtame interviu portalui delfi.lt sakė D. Grybauskaitė.

Taip ji kalbėjo premjerui Sauliui Skverneliui raginant apsvarstyti galimybę panaikinti draudimą verslui remti partijas.

Lietuvoje verslo ir fizinių asmenų parama partijoms uždrausta nuo 2012-ųjų, tuomet įvestos valstybės dotacijos, šias pataisas inicijavo pati prezidentė.

Vėliau draudimas remti fiziniams asmenims sušvelnintas – leista tą daryti politinių kampanijų metu su tam tikrais apribojimais.

D. Grybauskaitė pabrėžė, kad draudimas verslui remti partijas galioja dalyje Vakarų šalių, o Lietuva po šio uždraudimo partijoms finansavimą iš biudžeto padidino keturis kartus.

Ji tvirtino, kad draudimo atšaukimo tikriausiai siekia verslas, nes politinių partijų vadovai jį įvedus jaučiasi laisvesni.

„Aš manau, kad ta sistema jiems (verslininkams – BNS) labai patiko, nes už kiekvieną dotaciją prieš rinkimus partijos turėdavo atidirbti“, – kalbėjo prezidentė.

Valdantieji teigia diskutuosiantys apie politinių partijų finansavimo modelio keitimą po to, kai Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas baigs tyrimą dėl verslo įtakos politiniams procesams.