Naftos ištekliai mažėja

Lietuvos geologijos tarnybos direktorius Jonas Satkūnas teigia, kad šalies naftos ištekliai vakarinėje šalies dalyje kasmet mažėja maždaug dešimtadaliu, o tikimybė atrasti naujų telkinių nėra didelė. Pasak jo, naftos gavyba mažės ir šiemet, be to, svarstoma skelbti naują licencijos konkursą.

„Nuo 2001 metų visą laiką išgautos naftos kiekis mažėjo – kasmet po 10–12 procentų. Senka naftos ištekliai iki šiol išžvalgytuose ir eksploatuojamuose telkiniuose – išgaunama daugiau vandens“, – sakė J. Satkūnas. Tarnybos duomenimis, pernai Lietuvoje išgauta 68 tūkst. kubų naftos – 12 proc. mažiau nei 2016 metais. Naftos bendrovės ieško naujų išteklių, tačiau abejojama, kad naftos gavybos kreivė kils.

„Nedidelė tikimybė atrasti naujų telkinių jau dabar išduotuose licenciniuose plotuose, bet vis dėlto tokia tikimybė nepaneigta. Juo labiau kad matome, jog naftos bendrovės dar investuoja į geologinius tyrimus. Pernai išgręžti turbūt trys tyrimo gręžiniai ir planuojama šiais metais dar kelis gręžinius“, – aiškino J. Satkūnas.

Anot jo, vertinamos galimybės skelbti naujo licencinio ploto konkursą Šilutės-Tauragės plote. Aplinkos viceministras Dalius Krinickas teigė, kad tokių planų yra, bet konkretūs sprendimai nepriimti. „Darbo grupė buvo porą kartų susitikusi ir pritarė konkurso sąlygoms, bet konkurso data nėra aiški, nes reikia ir galutinai patvirtinti, ir išsiųsti į Europos Komisijos tinklalapį, nes tai yra tarptautinis konkursas. Kol kas tik buvo pirminiai susitikimai“, – aiškino D. Krinickas.

Į Lietuvos teisę jau perkelta dalis Europos Sąjungos direktyvos, reglamentuojančios naftos gavybą jūroje.

Lietuvoje pernai nafta išgauta 58 gręžiniuose 14-oje telkinių – Girkalių, Kretingos, Nausodžio, Agluonėnų, Vėžaičių, Ližių, Vilkyčių, Pocių, Dieglių, Sakučių, Pietų Šiūparių, Šiūparių, Genčų ir Šilalės. Išžvalgyti naftos ištekliai sudaro 23,9 mln. kubų, jų likutis 2017 metų pabaigoje siekė 2,7 mln. kubų.

Naftą Lietuvoje išgauna 5 bendrovės: „Lotos-Geonafta“, „Minijos nafta“, „Manifoldas“, „Genčių nafta“ ir „LL Investicijos“. Nuo 1990 metų Lietuvoje išgauta apie 5,33 mln. kubų naftos.