Lietuviškos daržovės išstumia importines
Pra­ėju­siais me­tais bai­gu­si mo­der­ni­za­ci­jos pro­jek­tą, di­džiau­sia Bal­ti­jos ša­ly­je šilt­na­mių bend­ro­vė švie­žias dar­žo­ves var­to­to­jams tie­kia ko­ne iš­ti­sus me­tus, o pa­va­sa­rį pir­kė­jus nu­ste­bins nau­jo­mis po­mi­do­rų veis­lė­mis.

Importuotojai teigia, kad didėjant lietuviškų daržovių pasiūlai importinės produkcijos įvežama mažiau, tačiau tiekėjai ir toliau stengiasi užtikrinti konkurencingą kainodarą ir pasiūlos įvairovę.

Tiekia žiemą ir vasarą

Tarp Vilniaus ir Kauno, netoli Elektrėnų esančiame Kareivonių kaime, įsikūrusi bendrovė „Kietaviškių gausa“ po kelerius metrus trukusios šiltnamių modernizacijos žadėjo į prekybos tinklus tiekti daržoves ištisus metus. Didžiausia Baltijos šalyse šiltnamių bendrovė pažadą įvykdė – nuo praėjusių metų pabaigos į prekybos tinklus be sezoninės pertraukos tiekiami lietuviški ilgavaisiai agurkai ir salotos vazonėliuose.

UAB „Kietaviškių gausa“ direktorius Mindaugas Pupienis „Lietuvos žinioms“ teigė, kad šiuo metu įmonė visus metus tiekia salotas vazonėliuose ir ilgavaisius agurkus. „Bandome auginti ir tiekti nedidelį kiekį trumpavaisių agurkų. Stebime, kaip žiemą juos vartotojas priima – atliekame tam tikrą tyrimą ateičiai“, – teigė įmonės vadovas.

Lietuviškų daržovių paklausa verslininkus džiugina. Pasak M. Pupienio, pavyksta parduoti viską, ką įmonė išaugina. „Vadinasi, tiekiamos produkcijos kiekis ir kaina atitinka vartotojų poreikius. O paklausos ir pasiūlos balansas lemia daržovių kainą ir auginamą kiekį“, – sakė jis.

„Kietaviškių gausos“ vadovo nuomone, užtenka paragauti ir nelieka abejonių, kaip labai skiriasi Lietuvoje ir užsienyje išaugintos daržovės. Nors žiemą lietuviška šiltnamių produkcija gerokai brangesnė, anot jo, ant prekystalių ji neužsibūna.

Balandžio viduryje įmonė mažmeninei prekybai pasiūlys 18 veislių pomidorų. Kai kurių veislių pomidorus pirkėjai palankiai sutiko pernai, o dalies naujų veislių Lietuvos vartotojai dar neragavo. „Norime supažindinti su kuo įvairesniu pomidorų asortimentu, kad skanaudamas vartotojas galėtų pasirinkti, kuri veislė priimtiniausia“, – aiškino M. Pupienis.

Įmonė augina ir tieks naujų veislių kekinių pomidorų, išsiskiriančių ypatingu aromatu, taip pat smulkiavaisių pomodorų, skirtų mažiesiems vartotojams.

Modernizavusi šiltnamius bendrovė keliais mėnesiais prailgino daržovių auginimo terminą. Lietuviškais pomidorais šieme bus prekiaujama nuo balandžio iki gruodžio, pagrindinė prekyba trumpavaisiais agurkais vyks nuo kovo iki gruodžio, o nedidelis kiekis tiekiamas visus metus.

Veža tai, ko neparūpina lietuviai

Lietuvos vaisių ir daržovių prekybos įmonių asociacijos „Vaisiai ir daržovės“ prezidentė Laimutė Grybauskaitė teigė, kad lietuvių augintojai iš dalies koreguoja importinių daržovių tiekėjų veiklą. Mat ant prekystalio išdėliotų lietuviškų ir importinių daržovių kainoms susilyginus, pirkėjai neabejotinai pasirinks vietos produkciją.

„Lietuviškų daržovių padidėjusi pasiūla visą laiką turi įtakos importuotojams. Prekybininkai – tiek didmenininkai, tiek mažmenininkai – visada (jeigu įmanoma) pirmiausia siūlys lietuviškų vaisių ir daržovių. Jeigu tinka kokybė ir kaina, ir pirkėjai visada pirmenybę teiks lietuviškoms prekėms. Todėl „Kietaviškių gausos“ ar kitų augintojų tiekiamos rinkai daržovės visada bus perkamos pirmiausia. Tai, žinoma, daro įtakos importui“, – dėstė pašnekovė.

L.Grybauskaitės teigimu, importuotojai stengiasi vežti tas daržoves ir tuos vaisius, kurių lietuviai augintojai negali pasiūlyti. Tarkime, šalia lietuviškų pomidorų beveik visada rasime ir importinių. „Pomidororų būna didelis kainų skirtumas, šaltuoju metų laiku lietuviški tikrai yra labai brangūs. Iš esmės, kad lietuviškos daržvovės išstumtų importines, turi sutapti keli veiksniai: lietuviška prekė turi būti, o jos kaina ir kokybė atitikti ar pranokti importinę“, – sakė ji.

Kitų prekių, pavyzdžiui, obuolių, pasak jos, visada bus vežama iš daugelio šalių dėl įvairovės, kad vartotojas galėtų pasirinkti pagal skonį. „Juk pirkėjai darosi išrankūs, jiems ne tas pats, kokį obuolį valgyti“, – tikino L. Grybauskaitė.

Prekiauja ne visi

Kai kuriuose prekybos tinkluose šiuo metu galima įsigyti graikiškų ilgavaisių agurkų po 1,75 euro (1,49 euro su nuolaida ) arba ispaniškų po 1,99 euro už kilogramą.

Nurodoma lietuviškų ilgavaisių agurkų kaina – 3,8 euro už 1 kg arba 1,29 euro (0,95–0,99 euro su nuolaida) už vienetą. Lietuviškų salotų vazonėlį pavyks nusipirkti už 0,49 euro (0,35 euro su nuolaida).

Tačiau brangesnių lietuviškų agurkų rasime ne visur. Kai kurių tinklų parduotuvėse prekiaujama tik išskirtinai lietuviškomis bulvėmis, kopūstais, burokėliais, svogūnais ir morkomis. O kitos daržovės importuojamos: pomidorai – iš Turkijos, Nyderlandų, Lenkijos ir Ispanijos, česnakai – iš Kinijos, cukinijos – iš Ispanijos.

Nors žiemą lietuviška šiltnamių produkcija gerokai brangesnė, ant prekystalių ji neužsibūna.

Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos informacinės sistemos duomenimis, 2018 metų 6 savaitę prekybos tinkluose lietuviški ilgavaisiai agurkai vidutiniškai kainavo 5,62 euro, importiniai – 1,99 euro už kilogramą. Lietuviškų ir importinių geltonųjų svogūnų ir baltagūžių kopūstų kainos tuo metu buvo apylygės – atitinkamai 0,22–0,21 euro ir 0,19–0,18 euro už kilogramą.

ŽŪMPRIS duomenimis, prekybos tinkluose šiuo metu prekiaujama kone vien lietuviškomis bulvėmis, morkomis ir burokėliais bei importiniais pomidorais, česnakais, cukinijomis ir paprikomis.

Faktai

Daržovių auginimo bendrovė „Kietaviškių gausa“ šiltnamiuose augina lietuviškus agurkus, pomidorus ir salotas vazonėliuose. Po 2017 metais baigtos rekonstrukcijos didžiausias Baltijos šalyse šiltnamių kompleksas produkcijos auginimo plotą padidino nuo 15 iki 20 hektarų. Modernizavus šiltnamius čia salotų vazonėliuose išauginama du kartus daugiau. Pirmieji įmonės šiltnamiai pastatyti 1987 metais. Bendrovėje šiuo metu dirba apie 250 darbuotojų.

Šaltinis: įmonės, LŽ inf.

Lietuviškų ir importinių daržovių kainos prekybos centruose, eurais už 1 kg

Produktas / KilmėLietuviškiImportiniai
Lietuviški trumpavaisiai agurkai5,62
Lietuviški ilgavaisiai agurkai3,81,99
Geltonieji svogūnai0,220,21
Baltagūžiai kopūstai0,190,18

Prekybos tinkluose šiuo metu prekiaujama kone vien lietuviškomis bulvėmis, morkomis ir burokėliais bei importiniais pomidorais, česnakais, cukinijomis, paprikomis.

Šaltinis: ŽŪMPRIS, LŽ inf.