Kriptovaliutos: 3 pagrindinės naujokų daromos klaidos
Ne pa­slap­tis, jog krip­to­va­liu­tų rin­ka pa­sta­ruo­ju me­tu itin spar­čiai au­ga. At­siž­vel­giant į tai, kad vis dau­giau žmo­nių in­ves­tuo­ja į krip­to­va­liu­tas, prog­no­zuo­ja­mas ir to­li­mes­nis šios rin­kos au­gi­mas. Nors iš pir­mo žvilgs­nio in­ves­ta­vi­mas į krip­to­va­liu­tas ga­li pa­si­ro­dy­ti iš­ties su­dė­tin­gas, eks­per­tai ti­ki­na, kad pra­džio­je iš­ven­gus pa­grin­di­nių klai­dų, to­liau in­ves­tuo­ti bus kur kas leng­viau.

1 klaida: kriptovaliutos kasimas asmeniniu kompiuteriu

Pirmoji klaida, kurią daro naujokai, tai manymas, jog įmanoma greitai praturtėti, kasant kriptovaliutą asmeniniu kompiuteriu. Anot ekspertų, tokia veikla yra gryniausias nuostolis. Kriptovaliutos kasimui reikalinga galinga technika.

„Jau senokai yra sukurti specializuoti mikroschemų rinkiniai, kurie pritaikyti tik vienam darbui – kasti kriptovaliutą. Tai jie daro tokia sparta, kad joks kompiuteris jam neprilygs. Kasant kriptovaliutą vidutinio pajėgumo kompiuteriu, uždirbti yra praktiškai neįmanoma arba tai reikalauja ištisų metų. Spartesnė alternatyva pernelyg lėtam kompiuterio kasimui yra kriptovaliutų kasyklos. Veikimo schema yra pakankamai paprasta – sudaroma sutartis su kriptovaliutų kasykla, o pastaroji panaudodama galingus įrenginius valiutą kasa į užsakovo sąskaitą“ – teigia Ignas Dučinskas, „Elektromarkt“ kriptovaliutų ekspertas.

Atsižvelgiant į tai, jog ši investavimo į kriptovaliutų kasyklas sistema yra bene paprasčiausia ir efektyviausia, pastaruoju metu kuriasi vis daugiau kriptovaliutų kasyklų. Dėl to, siekiant išvengti rizikų, prieš pradedant bendradarbiauti su viena ar kita kriptovaliutų kasykla, patariama įvertinti bendrovės patikimumą, žinomumą ir jų turimų įrenginių galingumą.

2 klaida: netinkamas kriptovaliutų piniginės (angl. Crypto Wallet) pasirinkimas

Ne paslaptis, jog egzistuoja dvi pagrindinės kriptovaliutų piniginės: online (pasiekiamos internetu) bei hardware (laikmenoje). Naujokų tarpe populiariausios yra internetu pasiekiamos piniginės.

„To priežastis paprasta – online piniginės yra nemokamos, patogiai naudojamos, tačiau būtina nepamiršti, jog kartu jos yra ir lengvai „nulaužiamos“. Šių piniginių pliusas yra tas, kad jos yra visiškai nemokamos, jomis patogu naudotis ir iš karto išleisti pinigus, už prekes atsiskaitant bet kurioje prekybos vietoje, pasinaudojant mobiliuoju telefonu. Visgi jų minusas yra tas, kad mūsų kompiuteriai ir mobilieji telefonai yra neapsaugoti ir į juos gali įsilaužti bet kas. Saugesnė alternatyva yra laikmenoje esanti piniginė, neturinti kontakto su išore (internetu), kas savaime sumažina įsilaužimų riziką“, – teigia Ignas Dučinskas.

Renkantis laikmenoje esančią piniginę, vėlgi nevertėtų aklai pasitikėti visais tiekėjais, rekomenduojama rinktis patikimus, žinomus vardus.

3 klaida: pasidavimas išorės manipuliacijoms

Šis aspektas ypač būdingas naujokams, nes būtent pastarieji investuotojai jautriai reaguoja į staigius kriptovaliutų kainų svyravimus ir nesugeba kritiškai įvertinti rinkoje vyraujančių manipuliacijų.

„Kriptovaliutų investuotojų puslapiuose bei įvairiose socialinių tinklų grupėse dažnai pasirodo infomacija, kuri ragina pirkti arba parduoti konkrečią valiutą, tam, kad būtų pasiektas maksimalus pelnas ir išvengta nuostolių. Dažnai tokia informacija yra spekuliacinio pobūdžio, dėl to patariama aklai netikėti skelbiama infomacija ir detaliau naujienomis pasidomėti pačiam“, – teigia Ignas Dučinskas.

Pasak I. Dučinsko, dar viena susijusi klaida yra perdėtas reagavimas į kainų svyravimus ir turimos valiutos pardavimas išsyk jos vertei pradėjus kristi. „Kriptovaliutoms nebūdingas stabilus augimas, o kritimas kartais gali reikšti greitą atvirkštinę reakciją, todėl svarbu nepasiduoti manipuliacijoms ir neskubėti išsiparduoti kriptovaliutos jos vertei kiek nukritus, nes tai dar nereiškia jos žlugimo.“ – pataria I. Dučinskas.