Jau trumpina parduotuvių darbo laiką sekmadieniais
Nuo šių me­tų pra­džios su­trum­pi­nus al­ko­ho­lio pre­ky­bos lai­ką, pir­ma­sis pre­ky­bos tink­las at­si­trau­kia – maž­me­ni­nės pre­ky­bos tink­lo „Nor­fa“ par­duo­tu­vės sek­ma­die­niais dirbs trum­piau. „Ri­mi“ to­kios ga­li­my­bės taip pat ne­at­me­ta. „Ma­xi­ma“ par­duo­tu­vių dar­bo lai­ko trum­pin­ti ne­ke­ti­na, o „I­ki“ ir „Ai­bės“ tink­las kol kas ne­ko­men­tuo­ja.

„Prekybos alkoholiu apribojimas paveikė parduotuves, ypač rajonuose. Sumažėjo pirkėjų srautas sekmadieniais, todėl į besikeičiančią situaciją reaguojama. Be to, „Norfos“ savininkai įsitikinę, kad prekyba šventinėmis ir poilsio dienomis turėtų būti ribojama“, – pranešė bendrovė.

Didesnės „Norfa“ parduotuvės nuo balandžio 8 dienos sekmadieniais dirbs 2–3 valandom trumpiau – nuo 9 iki 21 val. (dabar nuo 7–8 val. iki 22 val.), o mažesnės – nuo 9 iki 16 valandos.

Bendrovės „Maxima LT“ Rinkodaros departamento direktorė Ernesta Dapkienė tikino, kad diskutuoti dėl parduotuvių laiko sutrumpinimo vis dar anksti. „Manome, kad išvadas dėl parduotuvių darbo laiko daryti dar yra gerokai per anksti. Stebime savo pirkėjų srautus ir tik išanalizavę pirmojo ketvirčio rezultatus turėsime tikslesnę informaciją. Tuomet, esant reikalui, galėsime priimti kokius nors sprendimus“, – sakė E. Dapkienė.

Prekybos tinklo „Rimi“ marketingo ir viešųjų ryšių vadovė Dalia Kybartaitė neatmetė galimybės, jog įmonė spręs dėl parduotuvių darbo laiko trumpinimo.

Nepriklausomų prekybos įmonių asociacijos pirmininkas Eimutis Radžvila „Lietuvos žinioms“ pripažino buvęs nustebintas „Norfos“ pranešimo. „Jie, matyt, turi savo skaičiavimus, daro atitinkamas išvadas. Nes mes manome, kad išvadas reikės daryti pavasarį, – sakė asociacijos vadovas. – Prekybos apyvarta dabar mažesnė ir dėl šalto oro, o kiek ji sumažėjo apribojus laiką prekiauti alkoholiu, matysime vėliau, kai lauke atšils“.

Asociacijai priklausančios maždaug 500 parduotuvių keisti darbo laiko esą neketina. Anot jo, mažosios parduotuvės kaimuose ir dabar tik sekmadieniais dirba ilgiau, negu leidžiama prekiauti alkoholiniais gėrimais, tik kai kurios pakoregavo pradžios darbo laiką. „Iš tikrųjų visada turi būti ekonominis pagrįstumas. Bus pirkėjų – dirbs ir parduotuvė“, – sako asociacijos vadovas. Jis pabrėžė, kad dauguma asociacijos parduotuvių yra kaimiškose vietovėse. „Kaimiškose vietovėse parduotuvės ir anksčiau nedribdavo iki 22 valandos. Tai taip pat yra viena iš priežasčių, kodėl neskubama priimti sprendimų dar labiau trumpinti darbo laiką“, – tvirtino E. Radžvila. Anot jo, kai kurios parduotuvės jau šių metų pradžioje nuo 21 val. iki 20 val. sutrumpino darbo laiką, tačiau tai buvo pavieniai atvejai.

Kooperatyvų sąjungos, vienijančios daugiau kaip 300 parduotuvių, generalinis direktorius Raimondas Koreiva teigė, kad alkoholio prekybos laiko trumpinimo ir demografinės situacijos pokyčių poveikis kaimo parduotuvėms dar tebevertinamas. „Pas mus beveik nėra parduotuvių, kurios dirbtų ilgiau kaip iki 20 valandos. Toks yra žiemos darbo grafikas, bet prieš vasarą jos valanda ar kiek daugiau – iki 21 val. ar iki 22 val. – ilgindavo darbo laiką, ypač tos, kurios yra kurortinėse zonose, prie kolektyvinių sodų. Bet tai vyksta nuo balandžio ar gegužės, kai miestiečiai pradeda judėti į kaimo vietoves. Iki to laiko nieko neketinama daryti“, – BNS teigė R. Koreiva. Jis pripažino, kad „yra kažkiek parduotuvių“, kurios dėl alkoholio prekybos laiko sutrumpinimo, taip pat anksčiau užsidaro.

Jis taip pat pabrėžė, kad šių metų du mėnesiai parodė, kad alkoholio parduodama gerokai mažiau, rečiau perkama cigarečių.

Nuo sausio 1-osios alkoholį galima įsigyti ir vartoti tik nuo 20 metų. Prekybos vietose, išskyrus viešojo maitinimo įstaigas, trumpėja alkoholio prekybos laikas: darbo dienomis ir šeštadieniais jo bus galima įsigyti nuo 10 iki 20 val., sekmadieniais – nuo 10 iki 15 valandos.