Iš Turkijos parsiveža klastočių
Šiuo me­tu dau­ge­lis pla­nuo­ja va­sa­ros at­os­to­gas, o vie­na pa­grin­di­nių lie­tu­vių poil­sio kryp­čių – Tur­ki­ja. Svars­tan­tie­ji ten įsi­gy­ti ži­no­mų ženk­lų pre­kių tu­rė­tų at­kreip­ti dė­me­sį į opią prob­le­mą – klas­to­tes, mat jos ga­li lem­ti ne­ma­lo­nią akis­ta­tą su mui­ti­nės par­ei­gū­nais.

Taip poilsiautojus Turkijoje dėl intelektinės nuosavybės ir klastočių perspėjo Mykolas Jakutis, advokatų profesinės bendrijos „Žabolienė ir partneriai METIDA“ vyresnysis teisininkas, advokato padėjėjas.

Jo teigimu, Turkijoje gaminti, parduoti, importuoti ir eksportuoti prekių klastotes, pažymėtas garsiais prekių ženklais, draudžiama, bet ne vienas, atostogavęs toje šalyje, patvirtins – pusvelčiui įsigyti tokių gaminių čia nesudėtinga. Iš Turkijos į Europos Sąjungą (ES) klastotės patenka ne tik sunkvežimiais gabenamomis siuntomis, bet ir lėktuvais grįžtančių poilsiautojų lagaminuose.

Labai didelė tikimybė, kad tokių prekių prikimšti lagaminai grįžus į ES valstybę bus atimti muitinės pareigūnų. Produkciją, kuri pagaminta pažeidžiant prekės ženklo, pavyzdžiui, „Armani“, „Versace“, „Louis Vuitton“, „Lacoste“, „Prada“, „Gucci“, savininko intelektinės nuosavybės teises, importuoti, kitaip tariant, įsivežti į ES valstybę griežtai draudžiama.

Pasak teisininko, jei poilsiautojas vilkės, bus pasipuošęs ar lagamine vešis kelis vienetus suklastotų prekių, muitinės pareigūnai jį veikiausiai praleis pro patikrinimo punktą. Piniginė bauda, konfiskacija, galimi teisminiai ginčai su prekės ženklo savininku ir bylinėjimosi išlaidų atlyginimas gresia tiems, kurie suklastotų gaminių prisigrūda pilnus lagaminus, t. y. gabena komercinį jų kiekį ir turi tikslą perparduoti turgavietėse arba per interneto tinklalapius.

Kai kurie poilsiautojai gali nusipirkti suklastotų prekių net neįtardami, kad jos nėra originalios / „Lietuvos žinių“ archyvo nuotrauka

Kai kurie gali nusipirkti padirbtų prekių net neįtardami, kad jos ne originalios. Mat universalių požymių, kurie leistų atpažinti klastotę, nėra. Tačiau, anot M. Jakučio, tokių gaminių kainos, palyginti su originalių, visada būna mažos, o kokybė dažnai prasta. Kita vertus, labai maža tikimybė, kad Turkijos kurortuose išvis įmanoma rasti garsiais prekių ženklais pažymėtų originalių prekių.

„Jei vis dėlto susigundysite šalia viešbučio esančiame turgelyje įsigyti vieną ar kitą neva garsaus prekės ženklo daiktą, turėkite omenyje, jog tai 99 proc. bus klastotė, – perspėja teisininkas ir pataria parsivežus tokią prekę į Lietuvą susitaikyti su nemalonumais ar net finansiniais nuostoliais: – Pasitvirtinus įtarimams neteksite įsigytų daiktų, be to, galite gauti baudą. Taip pat turėsite atlyginti prekės ženklo savininko patirtus nuostolius ir žalą.“