Įdarbinti pavasario saulės
Pa­va­sa­ris yra bū­tent tas lai­kas, kai lan­gų už­dan­ga­lų ga­min­to­jai su­lau­kia dau­giau­sia už­sa­ky­mų. Vie­ni tai sie­ja su gy­ven­to­jų no­ru at­nau­jin­ti na­mus, ki­ti ma­no, kad taip spręs­ti prob­le­mą tie­siog pri­ver­čia plies­kian­ti sau­lė.

Praėjusią vasarą mūsų šalyje saulė vienus džiugino, kitus vargino mažiau nei 30 dienų. Langų uždangalus Lietuvoje gamina panašus skaičius bendrovių – apie trys dešimtys – ir visoms užtenka vietos po saule. Mat visoms šioms gamintojoms būdinga ne tik viena „darbdavė“ – saulė, bet ir rinkų pasirinkimas: daugelis jų daug dirba eksportui, nes mažoje, apniukusioje Lietuvoje „iš saulės daug neišspausi“.

Vienos šios srities įmonės specializuojasi gaminti įvairias žaliuzes, kitos siūlo platesnį langų uždangalų pasirinkimą: vidaus ir fasado ritinines užuolaidas (vadinamuosius roletus), širmas, markizes, romanetes, tinklelius nuo vabzdžių; trečios kartu teikia ir langų keitimo bei jų dekoravimo paslaugas – kas kaip išmano, taip prisiduria, net grotų langams ar garažų vartų gamybą plėtoja .

Prie langų uždangalų didžiųjų gamintojų Lietuvoje priskiriama „Ardena“ Vilniuje, „Lauresta“ – Klaipėdoje, „Dextera“ ir „Roletai 24“ – Kaune bei „Domus Lumina“ – Kauno rajone.

Langų uždangalai ne tik funkcionaliai reguliuoja šviesos srautą, bet ir yra interjero dalis, tad gamintojams tenka taikytis ir prie mados. Pavyzdžiui, šiais metais eklektiką interjere išstumia jaukumas, ribotas akcentų skaičius ir ekologiški sprendimai. Romanetėms renkamasi visų žemės tonų atspalvių audinius, geometriniais raštais, gėlių žiedų motyvais. Kitoje langų uždangalų kategorijoje vyrauja ta pati mados tendencija su pastelinėmis spalvomis ir floros elementais, iš mados kol kas neišeina plisuotos žaliuzės.

Pasirinkimas – išorės apsaugos produktai

Pasak „Dexteros“ generalinio direktoriaus Židrūno Garšvos, ryški saulė, vos pasirodžiusi pavasarį, daro didžiausią įtaką langų uždangalų užsakymų augimui – gamintojus užgriūva nekantraujantys klientai. „Galbūt tai lemia lietuvių charakterio savybė – viską atidėti paskutinei dienai, tad ir langų iš anksto nedangsto – kol jau akinanti saulė languose tampa namų problema“, ‑ šypsojosi pašnekovas.

Ž. Garšva neslėpė: rinkoje išsilaikyti sudėtinga, todėl nustatomi itin dideli gaminių kokybės ir klientų aptarnavimo reikalavimai. „Jeigu netinginiauji, jei nelauki sėkmės loterijoje, tai ir sekasi“, ‑ sakė „Dexteros“ vadovas.

Gamintojai langų uždangalus skirsto į vidaus ir išorės. „Dextera“ pora pastarųjų metų savo veiklą labiau orientavo į išorės langų uždangalų gamybą. Jos vadovas net tvirtina, kad apsauga nuo saulės namo išorėje yra gerokai efektyvesnė nei įrengta viduje.

Nors didžioji dalis bendrovės gaminių kol kas lieka Lietuvoje, dalis jos ir eksportuojama – apie 15 procentų. Pernai ši bendrovė nemažai investavo į procesų peržiūrą ir automatizavimą. Eksporto apimtis, kaip tikimasi, augs. Ž. Garšva pripažino, kad neapsimoka gamybos plėtros vykdyti be užsienio rinkų – mūsų šalies vidaus rinka yra per maža.

„Pernai saulėtos buvo vos trys vasaros savaitės

Plėtra kitų šalių rinkose

Kita langų uždangalų didžiųjų gamintojų penketuko atstovė – UAB „Domus Lumina“ – pirmumą teikia pardavimui užsienio šalių rinkose. Praėjusią savaitę bendrovė pasirašė sutartį su „Kempinsky“ viešbučiu Ispanijoje, o Anglijoje dar šiemet atidarys dvi savo didmeninės prekybos parduotuves.

Saulėtoje Ispanijoje jau veikia „Domus Lumina“ biuras. Bendrovė siekia šioje šalyje dirbti su didžiausiais viešbučiais, administracinių pastatų savininkais.

Dešimt metų veikiančios bendrovės, kurios apyvarta pernai buvo 7,3 mln. eurų, balanse pardavimo eksporto ir vidaus rinkose eilutės baigia susilyginti. Prieš kelerius metus „Domus Lumina“ orientavosi į Vokietijos rinką. „Tačiau atlikę šios rinkos analizę planą pakeitėme ir nuėjome į mažmeninę Anglijos rinką. Jau esame atidarę vieną parduotuvę, o šiemet duris turėtų atverti dar dvi parduotuvės Londone. Ten vartotojų skonis visiškai kitoks nei lietuvių, todėl įdiegėme į gamybą atskiras linijas šiai rinkai. Taikomės į prabangesnį klientą – viena parduotuvių bus prestižiniame Londono rajone“, ‑ pasakojo bendrovės direktorius Mantas Jančauskas.

Kauno rajono Karkazų kaime veikiančioje įmonėje per 200 darbuotojų gamina apsaugos nuo saulės ir langų dekoravimo produktus, kurie yra pasklidę po visą Europą. Pagrindinės šios įmonės didmeninės prekybos rinkos yra Beniliukso šalys ir Skandinavija. „Lietuva – maža, klientų skaičius nedidėja. Jau veiklos pradžioje mąstėme, kad vietos rinka neapsiribosime, todėl ir nepasivadinome „žaliuzių pasaulija“ arba „roletas super“. Stiprindami pozicijas Lietuvoje, kartu ėjoje ir į Latvijos rinką, šioje šalyje prekiaujame didmenomis, radome nišą ir mažmeninės prekybos sektoriuje“, ‑ vardijo M. Jančauskas.

Siekdama išlaikyti aukštą prekių kokybę, bendrovė nemažai investuoja į gamybos modernizavimą. Šias metais tam ketinama skirti apie 850 tūkst. eurų, o kitąmet suplanuotos 1 mln. eurų investicijos. „Mūsų gaminių niša specifinė, gaminame ne mašinomis, o rankomis. Tai ir pliusas, ir minusas, nes kuo toliau, tuo labiau aštrėja darbuotojų trūkumo problema“, ‑ neslėpė bendrovės direktorius.