Grūdų ir daržovių augintojai: trečdalis derliaus jau prarasta
Grū­dų ir dar­žo­vių au­gin­to­jai dėl saus­rin­gų orų prog­no­zuo­ja pra­stą grū­dų der­lių.

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas sako, jog grūdų derlius bus bent 30 proc. mažesnis, be to, jų kokybė bus prastesnė – grūdai yra smulkesni ir nebetinka duonos gamybai. „Tikrai dėl kokybės bus problemų ir bendrai tų grūdų kiekis bus žymiai mažesnis. Šiandien skaičiuojame, kad mažiausiai 30 proc. derliaus jau prarasta“, – tikino A. Macijauskas.

Jo teigimu, grūdų pasėliai iš esmės pažeisti visoje Lietuvoje, o sausros tikrieji padariniai grūdų derliui pasimatys per javapjūtę.

„Akivaizdu, kad kai kuriuose regionuose derlius bus labai menkas. Ypatingai, kur lengvesnė žemė, pietryčių Lietuvoje. Pasėliai jau pažeisti praktiškai visoje Lietuvoje, tik pažeidimo mastas yra skirtingas“, – teigė A. Macijauskas.

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos valdybos pirmininkė Daiva Šateikienė sako, kad sausra pakenkė ir daržovėms, o derliaus kokybė bus prastesnė nei pernai. „Nieko gero. Daug kas nesudygo arba prastai sudygo, kalbant apie daržininkus – tie, kurie morkas, svogūnus augina. Jeigu prastai sudygo, tai kokybė bus kitokia, bet jei rudenį lietus palis, tai derlius bus“, – tvirtino D. Šateikienė.

Ji pridūrė, kad jeigu pradės daugiau lyti, daržovių derlius nebus menkas, tačiau kokybės tai nebesugrąžins.

Statistikos departamento duomenimis, praėjusiais metais grūdų derlius siekė 5,781 mln. tonų (0,4 proc. daugiau nei užpernai), o daržovių – 195,2 tūkst. tonų (17,4 proc. mažiau).

Šį mėnesį stichinė sausra paskelbta 6-iose – Šakių, Lazdijų, Alytaus, Marijampolės, Trakų rajono ir Kalvarijos savivaldybėse, be to, ji pradėjo vyrauti Rietavo, Širvintų, Rokiškio, Vilniaus, Varėnos, Birštono, Druskininkų, Elektrėnų, Jurbarko, Kaišiadorių, Kazlų Rūdos, Kupiškio, Šalčininkų ir Šakių savivaldybėse.

Nelyjant ir išliekant aukštai oro temperatūrai, šiose teritorijose gali būti nustatyta stichinė sausra. Pastarąjį kartą sausra Lietuvoje skelbta 2015-aisiais.