Griežtės baudos negalintiems pagrįsti pajamų kilmės
Nau­jo­se Mo­kes­čių ad­mi­nis­tra­vi­mo įsta­ty­mo pa­tai­so­se nu­ma­ty­tos daug griež­tes­nės bau­dos mo­kes­čių mo­kė­to­jams, ne­ga­lin­tiems pa­grįs­ti pa­ja­mų kil­mės.

Įstatymo pakeitimas turėtų būti itin aktualus tiems mokesčių mokėtojams, kurių išlaidos viršija pajamas arba kurių pajamų šaltiniai mokesčių administratoriui nėra žinomi.

Nuo kitų metų sausio 1 dienos mokesčių mokėtojams, negalintiems pagrįsti pajamų kilmės, bus skiriama keliskart didesnė bauda nei šiuo metu – nuo 50 iki 100 procentų patikrinimo metu papildomai apskaičiuoto mokesčio sumos dydžio.

Dabar už nedeklaruotas pajamas ir už jas nesumokėtus mokesčius gali būti skiriama bauda, siekianti nuo 10 iki 50 procentų papildomai priskaičiuoto mokesčio sumos.

„Įstatymo pataisos vėl įveda pakartotinumo institutą mokesčių teisėje. Jeigu mokesčių mokėtojui už to paties mokesčio įstatymo pažeidimą mažiau negu prieš penkerius metus jau buvo paskirta bauda, baudos dydis bus didinamas dvigubai. Tačiau dvigubo dydžio bauda bus skiriama tik už to paties įstatymo, o ne bet kokį mokesčio įstatymo pažeidimą. Tai reiškia, kad jei mokesčių mokėtojui anksčiau buvo skirta bauda už vieno mokesčio įstatymo pažeidimą, o dabar pažeistas kitas mokesčio įstatymas, pakartotinumo institutas nebus taikomas“, – teigia Advokatų kontoros GLIMSTEDT teisininkė Jolita Čėsnė.

Kaip ir šiuo metu konkrečių baudų dydis priklausys nuo pažeidimo pobūdžio ir to, ar mokesčių mokėtojas bendradarbiavo su mokesčių administratoriumi, ar pripažino mokesčių įstatymų pažeidimą ir kitų aplinkybių, kurias mokesčių administratorius, skirdamas baudą, pripažins svarbiomis.

Baudos nebus taikomos, jei mokesčių mokėtojas, kuris nebus laiku pateikęs deklaracijos arba jau pateikęs deklaraciją pastebės, kad deklaravo per mažai mokesčio, dar iki mokesčių administratoriaus pavedimo jį patikrinti išrašymo dienos pateiks mokesčio deklaraciją arba patikslins klaidą ir pateiks mokesčių administratoriui.

Jei pajamos, kurių gavimo šaltinio mokesčių mokėtojas negali pagrįsti, bus nustatytos atliekant mokestinį patikrinimą už mokestinį laikotarpį po 2019 metų sausio 1 dienos metu ir mokesčių mokėtojas negalės įrodyti, kad pajamos, kurių šaltinio negali pagrįsti, buvo gautos iki 2019 metų mokestinio laikotarpio, bus taikomos numatytos griežtesnės baudos.

Mokesčių administravimo įstatymo pataisos įsigalios 2019 metų sausio 1 dieną.