Dzūkai jau pradėjo pavasarinę sėją
Va­rė­nos ra­jo­no ūki­nin­kai lau­kuo­se plu­ša jau an­tra sa­vai­tė, o laz­di­jie­čiai sė­ja­mą­sias iš­vai­ra­vo pra­ėju­sį sa­vait­ga­lį. Ne­der­lin­gų že­mių kraš­te ūki­nin­kau­jan­tys žem­dir­biai tu­ri gam­tos pri­vi­le­gi­ją pir­mie­ji pra­dė­ti pa­va­sa­ri­nius dar­bus, ma­žiau nu­ken­čia nuo liū­čių, ta­čiau der­lių gau­na per pu­sę ma­žes­nį, nei, tar­ki­me, Pa­ne­vė­žio ra­jo­ne.

Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Varėnos skyriaus pirmininkas Edmundas Samauskas sakė, kad šiame Dzūkijos krašte pirmieji sukruto stambūs ūkininkai Vytautas Raulonis ir Jonas Kondratavičius bei „Tėviškės“ bendrovė. „Avižas ir žirnius sėja jau visi, kurie turi sausesnių laukų: ant kalvelių ir smėlingose dirvose, tačiau dar yra plotų, į kuriuos technika kol kas neįvažiuoja“, ‑ pasakojo E. Samauskas.

Dzūkijos žemė nėra derlinga, tad istoriškai čia visuomet buvo auginami tik pakankamai ištvermingi grūdai. Varėnos rajone be avižų ir žirnių dar sėjami kviečiai, kvietrugiai, o rapsai šiame krašte nėra populiarūs. Planuojama, kad gegužę prasidės grikių sėja.

Darbymetis pasivijo

Vergakiemio kaimo žemdirbys J. Kondratavičius, avižas sėti pradėjo balandžio 5 dieną ir šuo metu darbus yra užbaigęs visame 60 ha plote. 240 ha dirbantis ūkininkas jau ketina pradėti ir dobilų sėją, kurie šiemet užims 50 ha. Dobilus sėklai J. Kondratavičius augina jau treti metai – toks yra ES reikalavimas ūkininkaujantiems ekologiškai, mat dobilai, kaip kiti ir ankštiniai augalai, praturtina dirvą azotu, tausoja aplinką.

„Šiemet dirvoms gerinti dar sėsime netikšės avižų, jos taip pat bus sėklinės, o paskui eilė ateis ir grikiams, jų suplanavome sėti apie 60 ha“, – vardijo ūkininkas. Šiemet jo valdose kiek mažesnį plotą nei įprastai – 35 ha užima žieminiai kvietrugiai. J. Kondratavičius rudenį pasirinko naują veislę, tačiau, kaip prisipažįsta, eksperimentas nepasitvirtino – pasėliai peržiemojo vidutiniškai.

Vienas pirmųjų Varėnos rajone pradėjęs sėją ūkininkas neslėpė, kad šiųmetinis pavasaris glumina žemdirbius. „Vis dar laukiame pastovesnio oro, panašesnės dienos ir nakties temperatūros, šiltesnio lietaus. Vis dėlto pagal gamtines sąlygas sėja mūsų kraštuose nevėluoja, į laukus išėjome optimaliu laiku. Kiek prisimenu, anksčiausiai sėją esu pradėjęs kovo 13 dieną.

Tai buvo, jei teisingai prisimenu, prieš 4 metus. Dirvos buvo taip išdžiūvusios, kad per dulkes sėjamosios nesimatė. Po savaitės pasnigo, tačiau tai nė kiek nepakenkė“, ‑ prisiminė J. Kondratavičius.

Teks atsėti žiemkenčių plotus

LŪS Lazdijų skyriaus vadovas Kęstutis Sujeta penktadienį „Lietuvos žinias“ informavo, kad Lazdijų rajone dirvos dar nepradžiūvusios ir intensyvi sėja neprasidėjusi. „Pabandžiusiųjų sėti jau yra, tačiau dauguma ūkininkų dabar tręšia laukus, renka akmenis. Sėjos darbai pajudės šią savaitę, praėjusią dar trukdė įšalas ir lietūs“, ‑ teigė E. Samauskas.

Pasak LŪS Lazdijų skyriaus vadovo, ne vienam šio krašto žemdirbiui teks atsėti žieminių rapsų plotus ir kitus rudenį sėtus žiemkenčius augalus, mat kai kuriuose plotuose jie peržiemojo nesėkmingai. Derlingesniuose plotuose lazdijiečiai sėja žiemines kultūras, ypač noriai – kviečius, nes jų supirkimo kainos geriausios.

Populiarūs tiek žieminiai, tiek vasariniai kvietrugiai, miežiai. Avižų šiame rajone sėjama nedaug, o žirnius ūkininkai renkasi dėl žalinimo reikalavimų ir galvijų pašarams praturtinti baltymais.