Darbo užmokesčio augimą lėmė valdžios sprendimai
Spar­tų dar­bo už­mo­kes­čio au­gi­mą ša­ly­je pa­sta­ruo­ju me­tu lė­mė val­džios pri­im­ti spren­di­mai, sa­ko Lie­tu­vos ban­ko ana­li­ti­kai.

„Darbo užmokesčio augimą skatina pasiūlos ir paklausos balansas, prie to prisidėjo ir administraciniai sprendimai – minimalaus atlyginimo padidinimas nuo metų pradžios, indėlį turėjo ir pernai viduryje didinti atlyginimai sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams bei kai kuriems valstybės tarnautojams. Įtakos turėjo ir Darbo kodekso pakeitimai, kai minimali alga gali būti mokama tik už nekvalifikuotą darbą. Poveikį greičiausiai turėjo ir įvestos „Sodros“ įmokų „grindys“, – pirmadienį spaudos konferencijoje kalbėjo Lietuvos banko Ekonomikos ir finansinio stabilumo tarnybos direktorius Gediminas Šimkus.

Naujausiais statistikos duomenimis, pirmąjį ketvirtį metinis darbo užmokesčio augimas siekė vidutiniškai 9,8 procento.

„Kainos per šį ketvirtį padidėjo 3,1 proc., o tai reiškia, kad perkamoji galia Lietuvoje auga. Vis dėlto manytume, kad toks spartus darbo užmokesčio augimas nėra tvarus“, – sakė G. Šimkus. Jo teigimu, darbo užmokesčio augimas labiausiai didino paslaugų sektoriaus kainas. „Paslaugų kainų infliacija viršija 4 proc., kai Europoje ji yra apie 1,5 procento. Tokį skirtumą galima sieti su darbo užmokesčio dinamika Lietuvoje. (...) Numatome, kad vidutinė metinė infliacija šiemet prislops ir sudarys 2,7 procento. Numatome, kad maisto žaliavų kainos rinkose augs kiek lėčiau nei pernai, mažesnę įtaką infliacijai turės ir administraciniai sprendimai, susiję su akcizų politika Lietuvoje“, – teigė Lietuvos banko atstovas.

Lietuvos bankas prognozuoja, kad darbo užmokestis šalyje šiemet turėtų augti vidutiniškai 7,6 proc., o kitąmet – 6 procentus. Vidutinė metinė infliacija, banko analitikų prognozėmis, šiemet turėtų siekti 2,7 proc., o kitąmet kainų augimas turėtų sulėtėti iki 2,2 procento.

2017 metais darbo užmokestis Lietuvoje augo 8,6 proc., o infliacija siekė 3,7 procento.

Lietuvos bankas nekeičia šalies bendrojo vidaus produkto (BVP) augimo prognozių ir toliau tikisi, kad Lietuvos ekonomika šiemet augs 3,2 proc., o kitąmet augimas sulėtės iki 2,7 procento. Tokį augimą Lietuvos bankas prognozavo ir kovo viduryje.