Bekontakčių atsiskaitymų bumas
Lie­tu­vos gy­ven­to­jai jau įver­ti­no be­kon­tak­čių at­sis­kai­ty­mų pa­to­gu­mą. Per 2017 me­tus šių at­sis­kai­ty­mų apim­tys iš­au­go dau­giau nei 30 kar­tų. Tai pa­tvir­ti­na ir ban­kai, ir pre­ky­bos tink­lai.

Naudodamiesi bekontaktėmis kortelėmis klientai už prekes ar paslaugas gali sumokėti neįvesdami kortelės PIN kodo – jiems užtenka priliesti kortelę prie šią funkciją palaikančio kortelių skaitytuvo.

Šiemet sausį buvo pasiekta 4 mln. eurų bekontakčių atsiskaitymų apyvarta, taip teigia „Swedbank“. „Didžiausios įtakos sparčiam bekontakčių atsiskaitymų išpopuliarėjimui turėjo praėjusių metų spalį įsigaliojęs naujas limitas, padidintas nuo 10 iki 25 eurų. Banko duomenimis, pastaruosius keturis mėnesius bekontakčių atsiskaitymų skaičius auga po 30 proc., o bekontakčių atsiskaitymų apyvarta – po daugiau nei 50 proc. kas mėnesį“, – pranešime spaudai sakė Deimantas Trumpickas, „Swedbank“ Lėšų valdymo pardavimų palaikymo departamento direktorius. 2018-ųjų pradžioje vien šis bankas savo klientams buvo išdavęs apie 420 tūkst. bekontakčių kortelių.

Pasak D. Trumpicko, šiuo metu vienas aktyvus kortelės naudotojas per mėnesį vidutiniškai atlieka 7 bekontakčius mokėjimus ir vieno atsiskaitymo vidutinė suma siekia 6,6 euro. Populiariausios vietos atsiskaityti bekontakte kortele – maisto prekių parduotuvės, spaudos kioskai, kosmetikos parduotuvės, degalinės, kavinės, restoranai ir kepyklėlės, taip pat automobilių plovyklos bei kino teatrai. Prekybos tinklas „Maxima“ yra skelbęs, kad jo parduotuvėse kiekvieną mėnesį atsiskaitymų bekontaktėmis kortelėmis skaičius padidėja 20 procentų. Šių kortelių skaitytuvai veikia ir „Lidl“ bei „Rimi“ parduotuvėse, taip pat „Lietuvos spaudos“ kioskuose.

Bendrovė „Visa“ teigia, kad aktyviausiai bekontaktės kortelės naudojamos Jungtinėje Karalystėje, o apklausos rodo, jog bent kartą šia galimybe yra pasinaudoję du trečdaliai britų, iš kurių aktyviausi – 18–35 metų gyventojai.

Lietuvos bankų asociacija neigia mitus, kad bekontakčiai mokėjimai nesaugūs. Antai bijoma, kad tokios kortelės duomenis neva gali nuskaityti sukčiai ir „išsiurbti“ iš jos lėšas. Tačiau iš tiesų jose įdiegta NFC technologija, kuri veikia iki 4 cm atstumu. Be to, įdiegta speciali apsaugos funkcija užtikrina, kad lėšų suma bus nuskaityta tik vieną kartą, net jeigu kortelė prie skaitytuvo bus priglausta kelis kartus.

„Lietuvos žinių“ inf.