5 savivaldybėse skelbs stichinę sausrą
Lie­tu­vo­je lai­kan­tis sau­siems ir karš­tiems orams, Laz­di­jų, Aly­taus, Ma­ri­jam­po­lės, Kal­va­ri­jos, Ša­kių ir Tra­kų sa­vi­val­dy­bių te­ri­to­ri­jo­se penk­ta­die­nį tu­rė­tų bū­ti skel­bia­ma sti­chi­nė saus­ra.

„Tai bus pirmieji rajonai, kuriuose bus užfiksuota stichinė sausra“, – BNS ketvirtadienį sakė Hidrometeorologijos tarnybos Meteorologinių stebėjimų poskyrio vyriausioji specialistė Justina Kazlauskienė.

Pasak jos, paskutinį kartą sausra Lietuvoje skelbta daugiau nei prieš dešimtmetį – 2005-aisiais.

„Stichinė sausra paskutinį kartą buvo skelbta, bet tik keliose savivaldybėse, 2005 metais, bet stichinė sausra išsilaikė vos dvi dienas, kadangi tik spėjo susikaupti tos trisdešimt-kelios dienos ir kitą dieną palijo“, – sakė J. Kazlauskienė.

Tuo tarpu dabar sausi orai laikysis mažiausiai iki kitos savaitės vidurio, bet neatmetama galimybė, kad jie gali tęstis ir iki liepos.

„Kol kas lietaus šią savaitę nežadama, kitos savaitės pradžioje antradienį-trečiadienį jis bus su perkūnija, bet tas lietus bus tik vietomis. O šiuo atveju, reikėtų tokio ilgiau trunkančio, kad užslinktų ant visos Lietuvos debesys ir lytų parą-dvi“, – sakė hidrometeorologijos specialistė.

Kita savivaldybė, kuriai gresia sausra, yra Šakių rajonas: stichinis reiškinys čia bus pasiektas, jei nepalis iki birželio 17 dienos.

„O šiaip praktiškai visoje Pietų Lietuvoje, Vakarų Lietuvoje, dalyje Šiaurės Lietuvos rajonų yra tiesiog labai sausa, bet iki sausros dar toli“, – sakė J. Kazlauskienė.

Pasak jos, pernai gegužė buvo gerokai sausesnė negu šiemet, tačiau nebuvo taip šilta, o birželį prasidėjo lietingi orai.

Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, geresnė situacija yra pavieniuose rytiniuose šalies rajonuose, taip pat Radviliškio ir Kauno apylinkėse – čia fiksuojamas nežymus drėgmės trūkumas. Tik Molėtų rajone drėgmės sąlygos išlieka optimalios.

Sausi orai kelia ir miškų gaisrų pavojų. Šiuo metu aukščiausios klasės gaisringumas vyrauja dešimties miškų urėdijų miškuose, didžiojoje šalies dalyje fiksuojamas IV klasės gaisringumo pavojus.