„Klaipėdos naftos“ dirgiklis – Rusijos ir Baltarusijos santykiai
Ru­si­jos ir Bal­ta­ru­si­jos san­ty­kiai, 2016-ųjų pra­džio­je lė­mę ma­žes­nes naf­tos pro­duk­tų kro­vos Klai­pė­dos uos­te apim­tis, ir šie­met iš­liks dir­gik­liu.

Taip sako naftos ir suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalų operatorės „Klaipėdos nafta“ vadovas Mindaugas Jusius. „Uosto veikla yra specifinė, o ypač mums, kraunantiems Baltarusijos produkciją, yra labai svarbu ne tik, kaip veiksime patys, bet ir kaip klostysis tarpvalstybiniai santykiai (Rusijos ir Baltarusijos – BNS). Tai labiausiai neramino pernai ir išlieka pakankamai intensyvus dirgiklis šiemet, tad vertiname visas galimas rizikas ir susitelkiame į pamatuotus sprendimus“, – pranešime spaudai sakė M. Jusius.

Anot jo, didžiausi iššūkiai 2017 metais buvo susiję su naftos produktų krova, ypač pirmąjį pusmetį, kai dėl Minsko ir Maskvos nesutarimų sumažėjo baltarusiškų naftos produktų eksportas per Klaipėdos uostą.

2017-ųjų pradžioje buvo sutrikęs naftos tiekimas iš Rusijos į Baltarusiją, kurios perdirbimo gamyklos eksportuoja per Klaipėdą. Vėliau šalims sutarus dėl naftos tiekimo, atsigavo ir eksportas per Lietuvą.

„Klaipėdos naftos“ teigimu, SGD terminalas pernai buvo išnaudojamas 90 proc. pajėgumu.

„Lietuvos vardas SGD rinkoje buvo ir yra matomas ir vertinamas dėl aukštos kompetencijos darbuotojų, laiku įgyvendinamų projektų. Pernai iš SGD terminalo dujos pasiekė 7 valstybes, o į terminalą SGD buvo atplukdytos iš keturių kontinentų – Europos, Pietų ir Šiaurės Amerikos bei Afrikos. Lietuva turi galimybę pirkti dujas iš ten, kur yra pigiau“, – sakė M. Jusius.

„Klaipėdos nafta“ pernai gavo 106,5 mln. eurų pajamų – 2,6 proc. daugiau nei 2016 metais (103,8 mln. eurų), vien 2017-ųjų gruodį, palyginti su 2016 metų gruodžiu, – 10 mln. eurų, arba 23,5 proc. daugiau, preliminarius veiklos rezultatus per „Nasdaq“ Vilniaus biržą pranešė „Klaipėdos nafta“.

Įmonės naftos terminalų veiklos pajamos pernai ūgtelėjo 3,8 proc., iki 38,3 mln. eurų, SGD terminalo – 2 proc., iki 68,2 mln. eurų, o vien gruodį – atitinkamai išaugo 73,1 proc., iki 4,5 mln. eurų ir išliko stabilios – 5,5 mln. eurų.

Pernai Klaipėdos bei Subačiaus naftos terminaluose į talpyklas perkrauta beveik 7,2 mln. tonų naftos produktų, arba 2,2 proc. mažiau nei užpernai (7,3 mln. tonų), SGD išdujinimas sumažėjo 13,4 proc., iki 12,6 mln. megavatvalandžių (MWh), o vien gruodį – atitinkamai padidėjo 43,8 proc., iki 834 tūkst. tonų ir mažėjo 46,2 proc., iki 457 tūkst. MWh. Valstybei priklauso 72,32 proc. „Klaipėdos naftos“ akcijų, dar 10,28 proc. valdo koncernas „Achemos grupė“. „Klaipėdos naftos“ akcijos kotiruojamos biržos Oficialiajame prekybos sąraše.

BNS, „Lietuvos žinių“ inf.