„Achema“ ir profesinės sąjungos ieško sprendimo
Va­kar kon­cer­no „A­che­mos gru­pė“ ir AB „A­che­ma“ va­do­vai su­si­ti­ko su pi­ke­tą su­ren­gu­sios trą­šų ga­myk­los pro­fe­si­nės są­jun­gos at­sto­vais iš­siaiš­kin­ti ki­lu­sių ne­su­ta­ri­mų. Pro­fe­si­nės są­jun­gos ly­de­riai pik­ti­na­si, kad už bir­že­lį dar­buo­to­jai gaus ne vi­sas pre­mi­jas.

Piketas surengtas prie įvažiavimo į gamyklos teritoriją, ant pėsčiųjų ir dviračių tako. Susitikti su piketuotojais atvykę koncerno „Achemos grupė“ generalinis direktorius Linas Sabaliauskas ir AB „Achema“ generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas išklausė profesinės sąjungos atstovų reikalavimus ir pakvietė kilusius klausimus spręsti dialogu.

Situaciją bendrovėje aštrina ir Suskystintų gamtinių dujų terminalo mokestis – jo per metus sumokama apie 20 mln. eurų.

„Nuolat kalbamės su profesinės sąjungos lyderiais ir, atrodo, girdime vieni kitus. Darbuotojams aiškiname, kokia šiuo metu yra gamyklos situacija, tačiau tikimės, jog supras ir mus. Juk nekalbame apie tai, kad premijų negrąžinsime. Gamyklai sudėtingu metu jas sumažinome, bet situacijai pagerėjus planuojame atkurti“, – teigė L. Sabaliauskas.

Susidūrė su sunkumais

„Šiuo metu rezultatai yra blogi, bendrovė dirba nuostolingai. Dėl šios priežasties birželio 11 dieną priimtas sprendimas stabdyti vieną amoniako cechų, perpus mažinti gamybą ir dujų vartojimą, kad būtų mažesnis minusas“, – sakė AB „Achema“ generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas. Bendrovės vadovas neslėpė: jei situacija nesikeis arba dar blogės, gali tekti stabdyti ir visą gamyklą.

Su sunkumais susiduria visi trąšų gamintojai, nes gamtinės dujos pasaulinėje rinkoje pabrangusios daugiau kaip 30 proc., o pasaulinės trąšų kainos – kritusios. Situaciją Jonavos gamykloje aštrina ir Suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo mokestis.

„Lietuvos žinios“ jau rašė, kad AB „Achema“ dėl sudėtingos įmonės situacijos raštu kreipėsi į ministrą pirmininką Saulių Skvernelį, Ūkio, Energetikos, Finansų, Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijas bei kitas atsakingas valstybės institucijas. Bendrovė prašė valdžios atstovų numatyti galimybę koreguoti SGD terminalo ir viešuosius interesus atitinkančių paslaugų (VIAP) mokesčių dydį bei rinkimo tvarką nuostolingu veiklos laikotarpiu.

Pasikeisdami nuo 8 iki 10 val. piketavo 15 gamyklos darbuotojų.Kęstučio Putelio nuotrauka

Per metus „Achema“ vadinamojo SGD terminalo mokesčio sumoka apie 20 mln. eurų. Pasak bendrovės generalinio direktoriaus, jau nuo šių metų pradžios, siekiant mažinti nuostolius, buvo sistemingai taupoma visose srityse, išskyrus darbuotojų atlyginimus. „Deja, birželį teko priimti sunkų sprendimą dėl mėnesinių premijų darbuotojams sumažinimo ir atostogų premijos, vadinamojo tryliktojo atlyginimo, mokėjimo laikino atidėjimo. Vis dėlto ir čia pavyko rasti sprendimų, kurie mums leido grįžti prie darbuotojams įprastos atostogų premijų mokėjimo tvarkos. Esant tokiai situacijai pagal galiojančią tvarką, suderintą su profesine sąjunga, mėnesinės premijos už birželį visai neturėtų būti mokamos. Tačiau pusę jų darbuotojai gaus toliau“, ‑ aiškino R. Miliauskas.

Sieks savo

„Achemos“ darbuotojams mokamas pagrindinis (tarifinis) atlyginimas ir premija už pasiektus darbo rezultatus. Skirtingiems padaliniams premijos dydis svyruoja nuo 15 iki 59 proc. darbo užmokesčio dydžio. Premija skaičiuojama pasibaigus mėnesiui, atsižvelgiama ir į bendrovės rezultatus. Vidutinis atlyginimas (su premijomis) „Achemoje“ pirmąjį šių metų ketvirtį siekė 1327 eurus (šalies vidurkis ‑ 895 eurai). Ši įmonė yra didžiausia darbdavė Jonavos rajone.

„Achemos“ darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Birutė Daškevičienė neslėpė, kad ir toliau ketinama organizuoti piketus. „Darbuotojas nėra atsakingas nei už didelį SDG terminalo mokestį, nei už kitas neigiamas aplinkybes“, ‑ pažymėjo B. Daškevičienė.