Violetos Masteikienės gerų minčių magija
Bu­vu­si gar­si Lie­tu­vos par­as­par­ni­nin­kė Vio­le­ta Mas­tei­kie­nė dau­giau kaip prieš de­šimt­me­tį įstei­gė idė­jų agen­tū­rą „Ge­rų min­čių ma­gi­ja“ (GMM). Du jos su­ma­ny­mai ta­po tva­riais so­cia­li­niais pro­jek­tais „Spal­vo­to me­duo­lio die­na“ ir „Drau­gų uo­gie­nė – da­lin­kis“.

Pasak Violetos, Lietuvoje socialinis verslas ir socialinė veikla pagaliau pradeda skintis kelią, tačiau kai kas vis dar nesupranta, kaip iš darbo su socialiai pažeidžiamomis grupėmis galima kurti verslą? Jos nuomone, susiduriame su netiksliu tokios veiklos termino „Social Business“ vertimu. Socialinis verslas – tai visuomeninę misiją vykdančios organizacijos, kurios, siekdamos apibrėžto socialinio tikslo, taiko verslo strategijas. „Nuolat turi įrodinėti, kad tu – ne žirafa, o zebras, – šypsodamasi prisipažino pašnekovė. – Taip ir vadinu save – esu ekstremali zebrė. Prieš pradėdama socialinę veiklą jau buvau ekstremalė parasparnininkė. Kad turėčiau laiko skraidyti, sukūriau renginių organizavimo verslą, kuris man leido kartu užsiimti savo aistra – parasparniais.“

Trys mėnesiai lovoje

Violeta su bendraminčiais siekia skatinti atsakingą vartojimą ir dalijimąsi turimu derliaus pertekliumi su tais, kuriems jo reikia.

Violeta su bendraminčiais siekia skatinti atsakingą vartojimą ir dalijimąsi turimu derliaus pertekliumi su tais, kuriems jo reikia.

Nors renginių organizavimo verslas sekėsi puikiai, Violetai pradėjo stigti prasmingos veiklos. Ji nusprendė pasinerti į sritį, kuri visada žavėjo, – į parasparnių sportą – ir tapti pasaulio čempione. Tačiau treniruojantis patirta trauma trims mėnesiams paguldė moterį į lovą. Kol gydėsi, vis svarstė, kas toliau? Koks užsiėmimas teiktų didžiausią pasitenkinimą? Tuo metu Violeta jau aktyviai buvo pasinėrusi į socialinę veiklą – prieš Kalėdas organizuodavo Spalvoto meduolio dieną. „Šiemet ji vyks jau dešimtą kartą. Su savanoriais padedame galimiems įtėviams susitikti su globos namų auklėtiniais, kartu marginti meduolius, susidraugauti. Taip pat labai svarbu skatinti savanorystę. Norisi, kad socialiai pažeidžiami asmenys iš gavėjų taptų davėjais. Paramos procesas turėtų suteikti galimybę ir suaugusiajam, ir vaikui veikti, o ne ką nors konkretaus gauti. Tai lyg meškerės ir pagautos žuvies principas“, – aiškino V. Masteikienė.

Moteris prisipažino, kad Spalvoto meduolio dienos idėja kilo iš šeimos tradicijos. Violeta kasmet su artimaisiais prieš Kalėdas susitinka, kepa meduolius, o paskui margina juos spalvotais glaistais. Ši veikla leidžia pajusti bendravimo džiaugsmą, mat per skubėjimą dažnai pritrūksta laiko pasimatyti su giminaičiais, pasikalbėti apie dalykus, kurie jiems rūpi.

Dukra – projekto „krikštamotė“

Pasak Violetos, Spalvoto meduolio dieną inspiravo prieš dešimt metų gimusi dukra Konstancija. Moteris ją drąsiai pavadino projekto „krikštamote“. Būtent jaunėlė padėjo suprasti, kokia svarbi mamai socialinė veikla, apimanti vaikus, patekusius į globos įstaigas.

„Spalį Konstancijai sukaks dešimt metų, o lapkričio 24-ąją prasideda dešimtoji Spalvoto meduolio diena. Prisimenu, tada su kūdikiu ant rankų svarsčiau: kas mane šiame pasaulyje labiausiai jaudina? Kokius dalykus norėčiau pakeisti? Suprantama, kaip mama mintis pirmiausia kreipiau į vaikus. Tuomet pribloškė statistika, kad apie 4 tūkst. jų auga globos namuose. Dabar šis skaičius gerokai mažesnis, ir tai džiugina, matome gerų pokyčių. Tačiau vienas dalykas nepasikeitė: jeigu vaikui daugiau kaip dešimt metų, tikimybė būti įvaikintam ar patekti į šeimyną labai menka“, – kalbėjo pašnekovė.

Todėl Violeta išsikėlė tikslą rengti vyresnius globos namų auklėtinius tolesniam gyvenimui, kad jie į suaugusiųjų pasaulį žengtų jau turėdami reikalingų veiklos įgūdžių. Vaikai patys tapo akcijos organizatoriais, ambasadoriais ir savanoriais. Pernai jau 38 globos namų auklėtiniai dalyvavo Spalvoto meduolio dienoje, patys ją organizavo savo miestuose, drauge su bendruomenės nariais spalvino meduolius. Lapkričio 24 dieną visoje Lietuvoje žmonės vėl bus kviečiami susitikti ir marginti meduolius, susitelkti, tiesiog pabūti vieni su kitais. Spalvoto meduolio diena, pradėta penkiose Vilniaus kepyklėlėse, išplito po visą Lietuvą. Pernai joje dalyvavo 35 kepyklos, veikiančios 12 miestų. Šiemet prie iniciatyvos, kaip planuojama, prisidės 15 miestų ir apie 50 juose dirbančių kepyklėlių. Jokios paramos iš valstybės socialinis projektas negauna. Pasak Violetos, jis įgyvendinamas tik rėmėjų, socialiai atsakingo verslo įmonių pastangomis. Šiek tiek pajamų gaunama siūlant įsigyti specialiai akcijai sukurtą meduolių marginimo rinkinį. Jis neretai perkamas kaip kalėdinė dovana.

Verda draugų uogienes

Prieš trejus metus V. Masteikienė ėmėsi dar vieno socialinio projekto „Draugų uogienė – dalinkis“. Juo moteris su bendraminčiais siekia skatinti atsakingą vartojimą ir dalijimąsi turimu derliaus pertekliumi su tais, kuriems jo reikia. „Ūkininkai dovanoja gausioms šeimoms to, ką užaugino, tačiau nesugebėjo realizuoti. Paprastai dalis derliaus pražūva, tad mūsų tikslas – kad ir laukuose neliktų jo nesurinkto, ir gausios šeimos galėtų apsirūpinti vaisų ar daržovių atsargomis“, – tvirtino Violeta.

Moters teigimu, tai dar vienas būdas suteikti žmonėms galimybę dalytis. Šeimos pačios važiuoja į ūkius, kurie yra įsitraukę į šią socialinę veiklą, ir prisirenka ten reikalingų gėrybių. O Violeta įvairiuose Lietuvos miestuose vasaros pabaigoje ir rudenį vykstančiuose renginiuose, derliaus šventėse organizuoja uogienių virimo akcija, taip pristatydama ir populiarindama dalijimosi bei atsakingo vartojimo idėją. Socialinėje veikloje aktyviai dalyvauja ir abu jos vaikai. 22 metų sūnus Emilis dažnai savanoriauja per renginius, o jaunesnioji Konstancija prisideda prie Spalvoto meduolio dienos ir „Draugų uogienė – dalinkis“ akcijų. Po Naujųjų metų savo projektą „Draugų uogienė – dalinkis“ V. Masteikienė pristatys verslo inkubatoriuje Olandijoje. Moteris tikisi jį išplėtoti ir padaryti visaverte keitimosi platforma, kad derliaus perteklius būtų panaudotas socialinėms reikmėms.