Vasarą – ir atostogos, ir darbas dera
Se­zo­ni­nis dar­bas va­sa­rą daž­nai jau­nam žmo­gui tam­pa pui­kia ga­li­my­be ne tik už­si­dirb­ti pi­ni­gų sa­vo reik­mėms, bet ir su­de­rin­ti dar­bą bei poil­sį mėgs­ta­ma­me ku­ror­te. Mo­ty­vuo­da­mi se­zo­ni­nius dar­buo­to­jus, darb­da­viai siū­lo ne­mo­ka­mą ap­gy­ven­di­ni­mą ku­ror­tuo­se, o jau­ni­mas, dirb­da­mas lanks­čiu gra­fi­ku, spė­ja ir pa­poil­siau­ti.

Palangoje jau trečią vasarą prekybos centre „Maxima“ dirbanti Margarita Mockutė prisipažįsta, jog jaunimas vasarą noriai dirba dėl to, kad gali užsidirbti pinigų savo pomėgiams ir poreikiams, nereikia jų kaulyti iš tėvų. „Darbas tikrai nėra labai sunkus. Esu iš Gargždų, tad porą mėnesių vasarą praleisti Palangoje dirbant ir poilsiaujant, man atrodo, puikus pasirinkimas. Be to, pakeičiu aplinką, susirandu naujų draugų. Darbo grafikas suteikia tokias nedideles atostogėles: keturias dienas dirbu, tada turiu keturias laisvas dienas, kurias leidžiu kaip noriu“, – pasakojo jau keletą vasarų iš eilės sezoninį darbą Palangoje dirbanti Margarita. Mergina dar mokosi mokykloje, kitais metais jos laukia abitūra. Pasak Margaritos, dirbti į Palangą ji atvažiuoja birželio pabaigoje ir dirba iki rugpjūčio galo.

„Darbo grafikas suteikia tokias nedideles atostogėles: keturias dienas dirbu, tada turiu keturias laisvas dienas, kurias leidžiu kaip noriu.“

Nidoje ketvirtą vasarą „Maximoje“ dirbanti Kamilė Juodeikytė iš Mažeikių sakė, kad šis darbas tada dar moksleivei buvo vienintelis pasirinkimas. „Kai prieš ketverius metus pirmą vasarą padirbėjau prekybos centre Nidoje, supratau, kad tai tikrai puikus pasirinkimas. Turiu galimybę užsidirbti pinigų ir drauge šiek tiek paatostogauti puikiame kurorte. Keturias dienas dirbu, keturias turiu laisvas, tad puikiai suderinu darbą ir poilsį, galiu nueiti prie jūros, susitikti su bičiuliais. Vasarą čia dirba daug jaunų žmonių, tad susirandu naujų draugų. Mus apgyvendina nemokamai, tai taip pat labai gerai, nes nesugebėčiau pati susimokėti už atostogas Nidoje, o dabar turiu galimybę vasarą praleisti šioje puikioje vietoje“, – pasidžiaugė pašnekovė. Devyniolikmetė Kamilė šiais metais baigė pirmą kursą, ji Kaune studijuoja farmaciją.

Jaunimas motyvuotas dirbti

Lietuvos darbo biržos Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Milda Jankauskienė teigia, kad jaunų žmonių įpročiai darbinantis keičiasi. „Jaunuoliai yra motyvuoti, nori dirbti, drąsiau išsako savo pageidavimus, derasi dėl darbo užmokesčio ir kitų sąlygų. Jaunimas labiau pasitiki savimi, ieško jiems patinkamos veiklos, nesiima pirmo pasitaikiusio darbo. Jei darbas netinka – meta ir ieškosi kito. Sezoniniai ar trumpalaikiai darbai – puiki galimybė jaunam žmogui išbandyti konkrečią darbo vietą per trumpą laiką, įgyti naudingos patirties, o darbdaviui – iššūkis sudominti jaunąjį darbuotoją, kad šis, esant galimybei, liktų ilgesniam laikui arba ateityje pasirinktų tos srities profesiją. Darbdaviai, įdarbindami moksleivius vasarą, gali pakeisti nuolatinius darbuotojus jiems atostogaujant. Vasaros metu jaunimas gali atlikti daug reikalingų, bet nesudėtingų darbų, kuriems padaryti esamiems darbuotojams trūksta laiko“, – aiškino pašnekovė.

Šių metų tendencijos rodo, kad sezoniniu darbu daugiausia domisi 14–18 metų jaunuoliai, norėdami užsidirbti per vasaros atostogas. Dažniausiai jie ieško nekvalifikuotų darbų, nes neturi patirties ir kvalifikacijos. Taip pat juos domina pardavėjo, padavėjo, barmeno profesija. Jau sulaukę pilnametystės mokiniai turi daugiau galimybių įsidarbinti.

Vasaros darbą sieja su pajūriu

Pasak M. Jankauskienės, kiekvienais metais didžiausia laisvų darbo vietų pasiūla sezoniniam darbui registruojama pajūryje – Klaipėdoje, Palangoje, Neringoje ir Druskininkuose. Klaipėdos regionas į sezoninius darbus pritraukia daugiausia darbuotojų iš visos Lietuvos. Kurortuose darbdaviai daugiausia ieško pardavėjų, kavinių ir restoranų darbuotojų. Suaugusiesiems aktyvumu nenusileidžia ir besimokantis jaunimas. Gegužės ir birželio mėnesiais Klaipėdos jaunimo darbo centras konsultacijų suteikė 767 moksleiviams, Palangos – apie 100 mokinių. Birželį darbdaviai pateikė 338 laisvas darbo vieta sezoniniams darbams, o prie 56 buvo pažymėta, kad priimtų besimokantį jaunimą.

Šiemet lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ vasarai jau yra įdarbinęs apie 600 sezoninių darbuotojų, iš kurių – 400 jaunimas (18–25 metų). Papildomos darbo vietos pasiūlytos ne tik tinklo parduotuvėse, bet ir logistikos padaliniuose. Šiltuoju metų laiku norintiems padirbėti pajūryje – Nidoje ir Palangoje – suteikiama ir gyvenamoji vieta.

„Ruošdamiesi vasaros sezonui kasmet ieškome papildomų darbuotojų, nes jų pagalbos dėl padidėjusios darbų apimties prireikia didžiųjų Lietuvos miestų, o ypač kurortų parduotuvėse. Vasaros darbams siūlomos pozicijos yra itin patrauklios jaunimui, kuris ieško kuo užsiimti po mokyklos baigimo ar atostogaudamas, kol nevyksta studijos. Be abejo, laukiami ir vyresni darbuotojai, norintys laikinai padirbėti.

Laikinas sezoninis darbas ne tik leidžia žmonėms papildomai užsidirbti, bet ir atveria karjeros galimybes – po vasaros darbų nemažai sezoninių darbuotojų pasilieka „Maximoje“ ir sėkmingai tęsią karjerą. Daugeliui jaunų žmonių tai tampa ir pirmąja darbo patirtimi, ir profesinės karjeros kelio pradžia. Esame didžiausias šalies darbdavys ir atsakingai žiūrime į žmonių, ypač jaunimo, užimtumo didinimą“, – pažymėjo „Maximos“ Personalo departamento direktorė Margarita Plešakienė.

"Daugeliui jaunų žmonių tai tampa ir pirmąja darbo patirtimi, ir profesinės karjeros kelio pradžia. Esame didžiausias šalies darbdavys ir atsakingai žiūrime į žmonių, ypač jaunimo, užimtumo didinimą“ - pažymėjo „Maximos“ Personalo departamento direktorė Margarita Plešakienė.

Jaunimas prekybos centruose

Laikinai padirbėti „Maximoje“ yra laukiami pilnametystės sulaukę moksleiviai, studentai ar kitose srityse, nebūtinai susijusiose su mažmenine prekyba, iki šiol dirbę asmenys.

Sezoniniai darbuotojai daugiausia ieškomi salės darbuotojo, pardavėjo, kasininko, taip pat sandėlio darbuotojo ir kitoms pareigybėms. Bendrovė, pasak M. Plešakienės, investuoja į naujų darbuotojų parengimą darbui, todėl tiek į nuolatinį, tiek ir į sezoninį darbą priimami ir reikiamos patirties neturintys, tačiau motyvuoti ir pasirengę mokytis darbuotojai. „Visus savo darbuotojus pirmiausia apmokome, kad suteiktume darbui reikalingų žinių ir praktikos įvairiose srityse: nuo bendravimo su klientais iki maisto ruošimo“, – teigė ji.

Prekybos tinklo statistika rodo, kad didžiausią sezoninių darbuotojų dalį sudaro jaunimas iki 29 metų – net 85 proc., o pasibaigus vasaros sezonui apie 20 proc. sezoninių darbuotojų lieka dirbti „Maximoje“.

Sezoniniai darbuotojai motyvuojami papildomai

Vasaros sezono metu daugiausia darbuotojų ieškoma poilsiautojų pamėgtuose pajūrio kurortuose – Nidoje ir Palangoje. Be to, papildomos pagalbos reikia ir didžiuosiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, taip pat Druskininkuose bei Molėtuose.

Atsižvelgiant į sezoninių darbuotojų poreikius, prekybos tinklas „Maxima“ lanksčiai žvelgia į jų darbo grafiką, o pageidaujantiems vasaros sezonu dirbti pajūryje – Nidoje ir Palangoje – suteikia nemokamą gyvenamąją vietą. Taip pat bendrabutyje apgyvendinami ir į Vilnių atvykstantys laikinai dirbti darbuotojai.

Sezoniniams darbuotojams, atsižvelgiant į vasaros laikotarpiu išaugančią darbo apimtį, skiriamos papildomos motyvavimo priemonės. Laikinai įsidarbinusiems užtikrinamos visos socialinės garantijos, skiriami nemokami pietūs, pasirinkimas dirbti slankiuoju darbo grafiku, o svarbiausia – galimybė pratęsti darbą įmonėje ir po vasaros sezono.

Laikinas įsidarbinimas – kelias į tolesnę karjerą

„Maximos“ Personalo departamento direktorė M. Plešakienė tikino, kad visi sezoniniai darbuotojai turi plačias galimybes likti dirbti vienoje didžiausių Lietuvos įmonių. „Turime ne vieną sėkmės istoriją, kai laikinai įsidarbinę asmenys sėkmingai tęsia savo karjerą mūsų įmonėje. Pavyzdžiui, jaunas vaikinas 2016 metais atėjo laikinai dirbti krovėju, o šiuo metu jis jau didžiausio formato parduotuvės „Maxima XXX“ pamainos viršininko pavaduotojas“, – sakė M. Plešakienė.

Ji pažymėjo, kad įmonėje yra skatinamas darbuotojų tobulėjimas ir užtikrinamos vidinės karjeros galimybės. „Tai itin patraukli ir perspektyvi galimybė jaunimui pradėti savo karjerą. Ieškodami darbuotojų, kurie galėtų eiti aukštesnes pareigas įmonėje, visuomet pirmiausia žvalgomės į jau pas mus dirbančius žmones, todėl net dar studijuodami ar ką tik baigę studijas laikinai įsidarbinę darbuotojai turi galimybę dirbti pagal įgytą specialybę“, – teigė M. Plešakienė.