Neradusi tinkamo darželio mama jį įkūrė pati
Dvie­jų il­gai lauk­tų du­kre­lių Ado­ri­jos ir Gra­ci­ja­nos ma­ma As­ta Ja­ge­lo pri­ėmė du lem­tin­gus spren­di­mus: po dau­giau kaip de­šimt­me­čio, pra­leis­to Ang­li­jo­je, su šei­ma ji grį­žo į Vil­nių, o ne­ra­du­si sos­ti­nė­je jos lū­kes­čius ten­ki­nan­čio dar­že­lio sa­vo mer­gai­tėms įkū­rė jį pa­ti. Per kiek dau­giau nei me­tus tarp­tau­ti­nis dar­že­lis „Ka­ti­no die­ne­lės“ ati­da­rė jau an­trą fi­lia­lą, o ru­de­nį jau­na mo­te­ris ke­ti­na to­liau plės­ti veik­lą.

Asta pastaruosius 12 metų dirbo verslo vadybos srityje viename Vidurio Rytų Anglijos mieste Linkolne, ėjo personalo atrankos specialistės pareigas. „Su vyru Janu ilgai neturėjome vaikų, o jų labai norėjome. Medikų padedama pastojau. Sužinoję tokią nepaprastą žinią, išvažiavome į Ispaniją pasidžiaugti ilgai laukta motinyste ir tėvyste. Labai vertiname šią likimo dovaną, kad galėjome tapti tėvais“, – prisipažino A. Jagelo.

Asta Jagelo: „Kai vyras pasiūlė grįžti į Lietuvą, nedvejodama sutikau, per 12 metų svetur jaučiausi pasiilgusi gimtinės, norėjau čia užsiimti miela veikla.“

Prabilo tėvystės instinktai

Jaunos mamos teigimu, laukiantis pirmagimės abiem su vyru stipriai pasireiškė tėvystės ir motinystės instinktai – nuo pirmųjų dienų abu jau mąstė apie savo vaiko ateitį.

Asta prisipažino, jog jautėsi dėl karjeros Anglijoje padariusi beveik viską, ką planavo, nebematė naujų prasmingų iššūkių. Tarsi savaime moteriai kilo mintis pasukti į vaikų ugdymo sritį.

Dar gyvendama Anglijoje Asta svarstė steigti vaikų darželį šioje šalyje: „Manėme persikelti į Milton Keinsą, gerokai didesnį miestą netoli Londono, kur gyvena mano sesuo.

Nors vyras siūlė rimtai svarstyti, ar keisti karjeros sritį, man visada buvo įdomi edukologija. Kadangi Janas dirba nekilnojamojo turto srityje, galėjo kaip reikiant padėti ieškoti patalpų planuojamam darželiui. Jo verslas apima ir Anglijos, ir Lietuvos rinką, Janas darbuojasi tarp šių dviejų šalių.“

Kai tėvai su pirmagime nutarė kurį laiką pagyventi Ispanijoje ir pasimėgauti taip ilgai lauktu vaikeliu, Astos sutuoktinis netikėtai jai pasiūlė grįžti į Lietuvą ir čia įgyvendinti savo planus.

Moteris juokėsi, kad lagaminus grįžti jie susikrovė vos ne akimirksniu – jau po mėnesio šeima kūrėsi Vilniuje. Astai sumanymas grįžti į gimtinę buvo labai priimtinas, per tuos metus svetur jautėsi pasiilgusi Lietuvos, norėjo užsiimti miela veikla būtent čia.

„Visiškai neišmaniau Lietuvos rinkos, nežinojau, kaip seksis. Tačiau Lietuvoje gyvena dukros seneliai, nenorėjau atimti iš jų galimybės nuolat matyti anūkę, palaikyti glaudų ryšį.

Kai Adorijai buvo metai ir trys mėnesiai, parvažiavome, tada jau laukiausi antrosios dukrytės Gracijanos, tad juokauju, kad mūsų atvyko trys su puse“, – šypsodamasi prisiminė Asta.

Darželis pasaulio piliečiams

Apėjus per 20 vaikų darželių niekur netenkino siūlomas ugdymo procesas arba nerimą kėlė nesaugi vaikui aplinka.

Grįžusi moteris pirmiausia pradėjo ieškoti tinkamo darželio antrus metus pradėjusiai vyresnėlei Adorijai. Apėjo jų bent 26, bet nė vienas nepasirodė tinkamas. Vienur netenkino siūlomas ugdymo procesas, kitur nerimą kėlė aplinka, vaiko saugumas.

O lietuvių ir anglų kalba vaikus ugdančių darželių rado vos du, ir į juos būtų tekę laukti eilės dvejus metus. „Tiek laukti negalėjome, tad ėmiausi šio reikalo pati“, – juokėsi A. Jagelo.

Nuo mažų dienų "Katino dienelėse" vaikai skatinami tvarkytis savarankiškai.Alinos Ožič nuotraukos

Pradėjusi gilintis, kaip steigiamas darželis, Asta sakė buvo nustebinta drakoniškų reikalavimų ir biurokratijos. Pradėti verslą nuo nulio moteriai pasirodė neįveikiama užduotis, tad kreipėsi pagalbos į vyrą – domėjosi, gal kas nors parduoda jau sukurtą tokį verslą.

Nekilnojamojo turto verslo rinkoje dirbantis Janas rado tris parduodamus privačius darželius, vieną jų – „Katino dienelės“ sutuoktiniai nusipirko.

Paveikslėliai pamažu moko emocijas reikšti ne tik gimtąja, bet ir anglų kalba.

„Pakeitėme visą ugdymo kryptį, pradėjome mokyti anglų kalbos. Pasamdėme auklėtojus ir mokytojus, kurie atitinka mūsų keliamus reikalavimus. Patys esame šeima, galinti dirbti bet kurioje pasaulio vietoje, daug keliaujame, tad ir darželio koncepciją kūrėme kaip tarptautinio, kai vienas pagrindinių prioritetų – greta lietuvių kalbos vaikus ugdyti ir anglų kalba“, – aiškino Asta.

Dviejų dukrų mamos įkurtame darželyje, be lietuvių specialistų, dirba du mokytojai iš Portugalijos, čia nuolat praktiką atlieka „Erasmus“ programos studentai, dirbantys vaikų „žaidimų draugais“ (Play Asistant).

Ir darželio viduje siekiama sukurti natūralią aplinką - kilimas primena žalią pievą.

Verslios moters teigimu, žaisdami ir bendraudami angliškai mažyliai savaime susipažįsta ne tik su gimtąja, bet ir dar viena kalba ir nuolat ją girdėdami pamažu išmoksta. Lankantiems tarptautinį „Katino dienelių“ darželį ikimokyklinukams įprasta pirmą pusdienį bendrauti lietuviškai, antrąjį girdėti anglų kalbą ir po truputį mokytis šios kalbos žodžių.

Pagal kiekvieno poreikius

A. Jagelo teigimu, kai tėvai renkasi vaikui darželį, pirmas klausimas, kurį jie pateikia, ar įstaigoje yra parengta ugdymo programa, ar ji egzistuoja ne tik popieriuje, bet ir taikoma kasdien.

Įsiūbavusi verslą Asta šį rudenį žada atidaryti dar vieną filialą.

„Savo darželyje ugdymo veiklą parenkame pagal individualius kiekvieno vaiko poreikius. Vienam gali reikėti labiau vystyti smulkiąją motoriką, kuri stiprina kalbos įgūdžius, kitas vaikas gal kiek hiperaktyvus. Ne visi tėvai gali profesionaliai elgtis, suvokti, kokia kryptimi su vaiku tikslinga dirbti, – ši užduotis tenka darželyje dirbantiems specialistams, kurie gali padėti tėvams atskleisti vaiko raidos ypatumus“, – aiškino į edukologijos subtilybes besigilinanti veikli mama.

Astos tikslas – nuo mažų dienų skatinti vaiko savarankiškumą, kad jis pamažu išmoktų priimti sprendimus, mokyti jį susikaupti, būti pasirengusiam prisitaikyti prie mokykloje reikalaujamos drausmės.

Specialistai ugdo ne liepdami mažyliui ką nors daryti, o leisdami pačiam pasirinkti norimą veiklą: gamtos kampelyje prižiūrėti čia augančias gėlytes, mokytis skaičiuoti kankorėžius ar kaštonus.

„Katino dienelėse“ taikomi tam tikri Montessori sistemos ugdymo principai, tačiau Asta pabrėžė, kad jos sukurta įstaiga nėra Montessori darželis. „Išties kai ką pritaikome iš šios ugdymo sistemos, tarkim, nuo pusantrų metukų mažyliai mokosi serviruoti stalą, įsidėti į lėkštes kai kurių patiekalų, pavyzdžiui, ryžių šaukštą ar kito nekaršto, saugaus maisto. Mokome juos pilstyti skystį, grūdus – visa tai skatina smulkiąją motoriką, padeda vaikui geriau vystytis“, – aiškino pašnekovė.

Planuoja dar vieną darželį

Asta prisipažino, kad jos dukrelės auga tarp dviejų jos jau įkurtų ugdymo įstaigų. Jaunėlė Gracijana į „Katino dieneles“ su mama atvyko būdama vos trijų dienų amžiaus.

Kol mama su pagalbininkais dažė, dirbo įrenginėdama antrąjį savo darželį, naujagimė visur buvo kartu. Vyresnėlė Adorija taip pat lanko „Katino dieneles“, tačiau, pasak Astos, ji su mama auga tarp dviejų jos įkurtų darželių.

Rudenį A. Jagelo ieškos patalpų dar vienam darželio filialui. „Man ši veikla teikia malonumą, aš iš esmės esu labai veiklus žmogus: galiu eiti miegoti antrą valandą nakties, o penktą ryto be problemų keliuosi su Gracijana. Man tai nesunku“, – tikino veikli dviejų dukrelių mama.