Vis daugiau žmonių serga vėžiu
Prog­no­zuo­ja­ma, kad šie­met vi­sa­me pa­sau­ly­je bus 18,1 mln. nau­jų vė­žio at­ve­jų ir 9,6 mln. žmo­nių mirs nuo šios li­gos. To­kį iš­au­gu­sį li­gos mas­tą, pa­ly­gin­ti su 4,1 mln. nau­jų at­ve­jų ir 8,2 mln. mir­čių 2012 me­tais, iš da­lies lė­mė di­dė­jan­ti ir sens­tan­ti žmo­nių po­pu­lia­ci­ja.

Kaip rašo „BBC News“, šie skaičiai rodo, kad kas penktas vyras ir kas šešta moteris sirgs šia liga per savo gyvenimą. Kai šalys tampa turtingesnės, daugiau žmonių suserga vėžiu, susijusiu su gyvenimo būdu, o ne su skurdu.

Tabakas yra vienintelė didžiausia priežastis, dėl kurios kaip niekada anksčiau tiek moterų pasaulyje suserga plaučių vėžiu.

Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra reguliariai peržiūri vėžio mastą visame pasaulyje ir atidžiai stebi 36 skirtingas vėžio rūšis 185 šalyse. Pasak tyrėjų, nors vėžio duomenų kaupimo būdai pastaraisiais metais ištobulėjo, bendra tendencija išlieka tokia, kad sergamumas ir mirštamumas nuo šios ligos kasmet didėja.

Naujausioje ataskaitoje teigiama, kad trečdalis visų mirčių – nuo plaučių, krūties, žarnyno vėžio. Daugiausia moterų miršta nuo plaučių vėžio 28 šalyse. Labiausiai nukentėjo JAV, Vengrija, Danija, Kinija ir Naujoji Zelandija.

George'as Butterworthas iš Jungtinės Karalystės vėžio tyrimų agentūros sakė: „Tabakas yra vienintelė didžiausia priežastis, dėl kurios kaip niekada anksčiau tiek moterų visame pasaulyje suserga plaučių vėžiu. Didžiojoje Britanijoje rūkymas tarp moterų paplito vėliau nei tarp vyrų, todėl nenuostabu, kad jau matome augančius plaučių vėžio rodiklius. Be to, vis labiau populiarėja rūkymas tarp mažas ir vidutines pajamas gaunančių moterų, ir tam daro poveikį į jas nutaikyta agresyvi tabako pramonės rinkodara.“

Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros atstovas dr. Freddie Bray pabrėžė: „Šie rezultatai rodo, kad visose pasaulio šalyse reikia toliau vykdyti tikslingą ir veiksmingą tabako kontrolės politiką.“

Ataskaitos duomenimis, beveik pusė visų vėžio atvejų ir daugiausia mirčių nuo šios ligos pasaulio mastu šiemet bus Azijoje, iš dalies dėl to, kad šiame žemyne gyvena daug žmonių, o ir todėl, jog šiam regionui būdingesnės kai kurios ypač piktybinės vėžio rūšys, lemiančios didesnį mirštamumą. Pavyzdžiui, Kinijoje dažnas kepenų vėžys. Susirgus šia liga prognozės paprastai būna blogos.

Be to, ataskaitos autorių teigimu, visame pasaulyje yra neįprasta vėžio tipų ir ligos modelių įvairovė. Todėl šalys turi gerai apsvarstyti, kokios prevencijos imtis ir kaip gydyti.