Vaikams parodyta, kaip galima smagiai gyventi be svaigalų

Kai kurie vaikai, dalyvaujantys projekte „Pagalba priklausomų šeimų vaikams – augti ir vystytis“, anksčiau niekada nebuvo pajūryje. Tikėtina, kad įspūdžiai, patirti paviešėjus prie banguojančios jūros, liks neišdildomi, bus kaip kitokios ateities viltis nelengvame jų gyvenime. Kai kurie vaikai pirmą kartą knygyne išsirinko ir nusipirko knygą. Galbūt, pamėgę skaityti, jie vėl sugrįš prie knygų lentynų. O su suaugusiųjų pagalba pačių vaikų ir paauglių sukurtas trumpas filmas padės jiems atsiverti pasauliui, nuo kurio jie užsisklendę. Šiuos vaikus neigiamai veikia aplinka, kurioje vartojamas alkoholis, bet dalyvavimas projekte gali juos paskatinti gyventi kitaip.

Vaikai įgijo ir teigiamų įspūdžių, ir naujų įgūdžių, ir gerų patirčių, dalyvaudami Sveikatos ministerijos administruojamo Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis finansuojamame projekte „Pagalba priklausomų šeimų vaikams – augti ir vystytis“.

Šį projektą vykdančios VšĮ „Fitonika“ vadovė, sveikos gyvensenos edukologė Rita Rukštelytė teigė, kad girtaujančių tėvų vaikams projektas paįvairino gyvenimą. „Važiavome į pajūrį. Kai kurie vaikai niekada nėra matę jūros. Jiems buvo labai smagu, – pasakojo ji. – Organizavome ir trumpesnes išvykas – pažintines. Pavyzdžiui, vaikai lankėsi Pavilnio regioniniame parke, apie kurį pasakojo juos lydintis gidas. O sostinės prekybos centre „Akropolis“ jie turėjo galimybę ir apsilankyti kino teatre bei pažiūrėti filmą, ir knygyne išsirinkti norimų knygų. Tokiu būdu jie skatinami skaityti. Gavo ir knygų skaitymo dienoraščius, kuriuose galės rašyti apie tai, ką perskaitė.“

R. Rukštelytė pažymėjo, kad projekto esmė – parodyti, kaip galima laisvalaikį leisti be svaigalų. Tai lyg atsvara aplinkai, kurioje jie gyvena. Ji atkreipė dėmesį, kaip spindi vaikų akys nuo naujų įspūdžių, kai mato, koks nuostabus gyvenimas.

Projekte „Pagalba priklausomų šeimų vaikams – augti ir vystytis“ dalyvaujantis psichologas Gintautas Katulis padėjo vaikams ir paaugliams, lankantiems VšĮ Vilniaus policijos klubą vaikams ir jaunimui, sukurti filmą. Kaip jis teigė, buvo pradėta nuo žinių, kaip kuriamas filmas, dalijimosi atsakomybe, kūrybinės idėjos, scenarijaus rašymo, prieita iki filmavimo kamera ir vaidybos, galiausiai vaikai pamatė savo kūrybinį rezultatą.

„Pirmas dalykas, kurį svarbu padaryti, tai su vaikais užmegzti kontaktą, nes be šito, jei jie negalės atsiverti, niekur nenueisi, – pasakojo psichologas. – Tad mano tikslas buvo sukurti tam tikrą santykį, tam tikrą erdvę dirbti ir kalbėtis.“ Kaip kitą labai svarbų tikslą jis įvardijo siekį sumažinti temos apie alkoholį tabu. Mat girtaujančių šeimų nariai, taip pat ir vaikai, yra linkę slėpti šią bėdą. O kai nekalbama, slepiama, nėra galimybės nei išsilieti, nei išmokti ieškoti būdų spręsti problemą.

Kaip sakė G. Katulis, filmuojama buvo Šventojoje. Siužetus siūlė patys vaikai. Buvo pasirinkta istorija apie tai, kaip jauni žmonės, spaudžiami aplinkos, pavyzdžiui, draugų, pradeda vartoti alkoholį. Psichologo teigimu, kurdami filmą vaikai bei paaugliai atsivėrė dialogui, girtuoklystės tema jiems nustojo būti tabu. Be to, G. Katulio tvirtinimu, jie giliau suvokė alkoholio problemą, o vaidindami filme mokėsi prognozuoti situaciją. Mokėsi ir kantrybės bei ištvermės kuriant meninį produktą, taip pat darbo komandoje. Visi šie įgūdžiai ateityje jiems labai pravers.

Šalčininkėlių Šv. Jurgio parapijos „Carito“ vaikų dienos centro, dalyvaujančio projekte „Pagalba priklausomų šeimų vaikams – augti ir vystytis“, vadovė Jevgenija Morozova pasakojo, kad vaikai ateina po pamokų ir turi įvairių užsiėmimų, skirtų gebėjimams ugdyti, dar jie mokosi bendrauti, kartu žaisti, turi galimybę skaityti. Centro darbuotojai ieško, kokių talentų turi vaikai – šokti, dainuoti, muzikuoti, kurti dailę, skatina tai daryti, sudaro tam sąlygas. O apsilankantis higienos specialistas parodo, kad reikia plautis rankas, apskritai laikytis asmens higienos, švariai rengtis ir prižiūrėti savo drabužius.

„Stengiamės, kad tie vaikai pamatytų kitokį gyvenimo būdą“, – sakė J. Morozova. Dienos centre jie suvokia, kad laikydamasis asmens higienos jausiesi geriau, o meninė veikla padeda save išreikšti.

Taigi projekte dalyvaujantys vaikai patiria gerų įspūdžių, įgyja naujų įgūdžių ir gerų patirčių. Tačiau ar tolesnis gyvenimas toje terpėje, kurioje vartojamas alkoholis, viso to neišstums į paraštes?

Atsakydama į tai, R. Rukštelytė paaiškino, kad į projektą įtraukti į tų vaikų tėvai. Jiems sudaryta galimybė bendrauti su gydytoju toksikologu ir psichologu, kad suprastų, ką išgyvena vaikai, taip pat jie gauna patarimų dėl galimų sprendimo būdų ir išeičių.

Psichologas G. Katulis pažymėjo, kad tokioje veikloje labai svarbus nenutrūkstamumas, tada ji turėtų ilgalaikį teigiamą poveikį.

Užs. LM-3289