Tymai ir aromaterapija
Ty­mai – vi­ru­si­nė ir la­bai leng­vai plin­tan­ti li­ga. Nuo jos ap­sau­go skie­pai. Se­niau ja per­sirg­da­vo ir vi­sam gy­ve­ni­mui im­uni­te­tą įgy­da­vo ko­ne vi­si as­me­nys. Da­bar vai­kai skie­pi­ja­mi, ta­čiau po skie­pų im­uni­te­tas ne­bū­ti­nai vi­sa­ver­tis (ypač jei bu­vo skir­ta tik vie­na do­zė). Tad vi­suo­me­nė­je vi­sa­da yra žmo­nių, ku­rie su­sirgs, su­si­dū­rę su ty­mų vi­ru­su. Vi­ru­sas vis dar daž­nas kai ku­rio­se pa­sau­lio ša­ly­se Af­ri­ko­je ir Azi­jo­je, o iš ten plin­ta ir į vi­ru­są iš­nai­ki­nu­sius kraš­tus (pro­trū­kių pa­si­tai­kė Iz­rae­ly­je, Eu­ro­pos ša­ly­se, JAV). Ab­so­liu­ti dau­gu­ma pa­cien­tų šia li­ga per­ser­ga ne­sun­kiai.

Dėl tymų protrūkių dažnai kaltinami vaikų neskiepijantys žmonės. Tačiau tymų protrūkius lemia daugybė veiksnių ir visuomenėje visada yra žmonių be imuniteto (ne tik neskiepytų vaikų). Suprantama, tymai lengviau paplinta tose visuomenės grupėse, kur daugiau nesiskiepijusių. Tai įvairios religinės grupės, dėl filosofinių ar kitų priežasčių skiepų atsisakantys asmenys. Jei jūs ar jūsų šeimos nariai dėl kokių nors priežasčių esate neskiepyti, neturite imuniteto, nenorite ar negalite skiepytis, geriausia – pasiruošti galimam kontaktui ir nesibaiminti.

Liga labai užkrečiama, suserga devyni iš dešimties kontaktavusių. Ji plinta oro lašeliniu būdu, tad protrūkių metu reiktų nesilankyti susibūrimo vietose, dažnai plautis, dezinfekuoti rankas, stiprinti imunitetą ir rūpintis tinkama mityba.

Simptomai: aukšta temperatūra, sloga, akių uždegimas (su šviesos baime, paraudimu ir ašarojimu), po kelių dienų atsirandantis raudonas bėrimas dėmelėmis (pirmiausia burnos gleivinėje, galvos plaukuotoje dalyje, už ausų, ant veido odos, paskui – ant viso kūno). Bėrimas pasirodo praėjus maždaug dviem savaitėms po kontakto (kiti bendrieji negalavimo simptomai pasireiškia keliomis dienomis anksčiau). Ligonis gali užkrėsti kitus keturias dienas prieš bėrimų atsiradimą ir keturias dienas po to. Komplikuotis liga gali ausies, plaučių uždegimu, bronchitu, smegenų uždegimu.

Saugantis nuo susirgimo reiktų laikytis panašių rekomendacijų kaip ir kitų virusinių ligų atvejais: gryninti orą patalpose, nuolat dezinfekuoti rankas, paviršius, susibūrimo vietose dėvėti kaukes, be to, stiprinti imunitetą, grūdintis, pilnavertiškai maitintis. Eteriniai aliejai labai tinka virusinių, oro lašeliniu keliu plintančių ligų profilaktikai: juos paskleidžiame ore, naudojame patalpų ir paviršių valymui, apsitriname po dušo, dezinfekuojame rankas. Rinkitės spygliuočių, citrusų, eukaliptų, arbatmedžių eterinius aliejus ir jų mišinius.

Tiek susirgus tymais, tiek ligos prevencijai labai svarbus pakankamas vitamino A kiekis. Jis reikalingas ir akių sveikatai, ir imuninei, ir kitoms sistemoms. Vitamino A gausite su gyvuliniu maistu (kepenėlėmis, riebaus pieno produktais, riebia žuvimi, žuvies taukais, žuvies kepenėlėmis) arba organizmas pats jo pasigamins iš provitamino A, gaunamo su oranžinėmis ar kitomis daržovėmis (morkomis, moliūgais, kale salotomis, kt.). Tiks ir su maisto papildais gaunamas vitaminas A.

Eteriniai aliejai ir hidrolatai taip pat padės sumažinti ligos simptomus susirgus. Levandų hidrolatu purkškite raudonus, iškilusius, niežtinčius bėrimus. Burnos gleivinės dėmeles tepkite šaltalankių aliejumi. Karščiavimui ir sudirgimui mažinti naudokite skiestą didramunių ir tikrųjų levandų eterinių aliejų mišinį masažui ir kūno aptrynimui. Ligonio aplinkoje virusų patogeniškumui mažinti naudokite melisų eterinį aliejų (ore, aptrynimams praskiedus).

Maitinkite ligonį lengvai, nesaldžiai, pasiūlydami gausiai šiltų skysčių, sultinių, probiotikų (jogurto ir pan.).

Saugokite jautrias akis – kambarį pritemdykite. Ligonį izoliuokite nuo kitų šeimos narių.

Šaltiniai

V. A. Worwood. Complete Book of Essential Oils and Aromatherapy

P. Schnitzler. Melissa officinalis oil affects infectivity of enveloped herpesviruses.

https://www.cdc.gov/measles/hcp/index.html

https://www.who.int/immunization/diseases/measles/en/

A. Paulia and H. Schilcherb. Specific Selection of Essential Oil Compounds for Treatment of Children’s Infection Diseases.