Tai kaip su „kramtoške“ mokyklose? Atiminės ar ne?
Prieš ke­lias die­nas ži­niask­lai­do­je pa­si­ro­dė pra­ne­ši­mai apie tai, kad mo­ki­niai į mo­kyk­lą nuo rug­sė­jo 1-osios ne­ga­lės įsi­neš­ti kram­to­mo­sios gu­mos. Bent jau taip tvir­ti­na­me nau­ja­me nuo rug­sė­jo 1 d. įsi­ga­lio­sian­čia­me mai­ti­ni­mo or­ga­ni­za­vi­mo švie­ti­mo įstai­go­se ap­ra­še. Ja­me mi­ni­ma ir dau­giau pro­duk­tų.

Vaikų maitinimui mokyklose draudžiami „pieno produktai ir konditerijos gaminiai su glajumi, glaistu, šokoladu ar kremu“ (varškės sūreliai), „gėrimai ir maisto produktai, pagaminti iš (arba kurių sudėtyje yra) kavamedžio pupelių kavos ar jų ekstrakto“ (taigi ir kakava), „padažai su spirgučiais“, „šaltai, karštai, mažai rūkyti mėsos gaminiai“ (dešra), „nepramoninės gamybos konservuoti gaminiai“ (į šį aprašą patenka ir naminės uogienės ar marinuoti agurkai), „džiūvėsėliuose volioti ar džiūvėsėliais pabarstyti kepti mėsos, paukštienos ir žuvies gaminiai“ (klasikiniai karbonadai).

Tačiau Sveikatos apsaugos ministerijos Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vedėjas Almantas Kranauskas patikino, kad niekas netikrins, kokius produktus moksleiviai atsineša iš namų: „Tiesiog patys tėvai turėtų tai prižiūrėti, taip pat pedagogai bei sąmoningi ir pilietiški draugai. Tėvai tik bus informuojami, kokia yra tvarka ugdymo įstaigoje. Atsinešti produktai nebus konfiskuojami.“

Mokėjimo už maistą požiūriu taip pat niekas nesikeis – vaikai už maistą mokės patys, o socialiai remtini vaikai maistą gaus nemokamai.

Nuo rugsėjo 1-osios įsigaliosiančiame apraše taip pat nurodoma, kad mokyklų valgyklose ant stalo negalės būti cukraus, druskos, pipirų ir garstyčių. LŽ pasiteiravo Sveikatos apsaugos ministerijos kaip su medumi ir, pavyzdžiui, krienais – ar šie pagardai mokyklų valgyklose galės būti padėti ant stalų. Almantas Kranauskas atsakė, kad krienai šiuo metu nėra ribojami.

Apraše nurodyta ir tai, kad valgyklose patiekiamas maistas turės atrodyti estetiškai. Ministerijos atstovas teigė, kad „Sveikatos apsaugos ministerija su restoranų šefais šiuo metu rengia vizualų seriją ugdymo ir gydymo įstaigoms, kuriuos netrukus patalpins savo interneto svetainėje.“